Antwort Kdy hnojit fíkus? Weitere Antworten – Jak správně pečovat o fíkus

Kdy hnojit fíkus?
Zaléváme vlažnou vodou, protože fíkus má rád „nohy v teple“. Množství potřebné vody závisí na světlosti místa, velikosti rostliny a vlhkosti vzduchu. Miluje rosení a otírání prachu vlhkým hadříkem. Fíkus je velmi citlivý na studený průvan a nesnáší přílišné teplotní výkyvy.Hnojení: Během období aktivního růstu (jaro a léto) hnojte fíkus každé 2-4 týdny hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě snižte nebo pozastavte hnojení. Přesazování: Mladé fíkusy přesazujte každé 1-2 roky, starší rostliny méně často. Přesazujte na jaře a používejte dobře propustnou půdu.Příčinou padajícího listí může být naopak přebytek vody!

Nejlepší je rostlinu vytáhnout z květináče, uhnilé kořínky odstříhat a přesadit. Poté je třeba zaměřit se na správnou intenzitu zálivky, aby se problém neopakoval. Zaměřte se nejen na to, jak často rostliny zaléváte, ale také na kvalitu a teplotu vody.

Jak velký Kvetinac na fíkus : Kdy fíkus přesadit a do čeho

Květináč vybírejte jen o fous větší (cca 2-3 cm), aby rostlina stihla odebírat zálivkovou vodu. Ve větším květináči se drží více vody, což může způsobit hnilobu kořenů. Substrát vždy vybírejte (míchejte) propustný, a to právě kvůli přemokření kořenů.

Kdy Zalevat fíkus

Fíkus je relativně nenáročná rostlina a největší problém bývá se špatnou zálivkou. Nesmí jí být ani moc, ani málo. Neexistuje přesný interval, fíkus ale zalévejte vždy, když je vrchní vrstva zeminy úplně suchá.

Čím hnojit Fík : Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.

Horší je vždy přelití ,než krátký přísušek a pokud si sice hlídáte ,aby v miskách nestála voda ale zaléváte často, tak můžete i takto rostliny přelévat. Takže idealní je zalévat 2-3 x týdně ,ale vždy jen to co rostlina potřebuje. U ficusů se také dělá velice často chyba,že jsou umístěny daleko od okna .

On se vlastně v té době chystá na rašení po Novém roce. Pokud ho nehnojíte, nemá k rašení dostatek živin v půdě, a proto musí ‚sáhnout' do těch nejstarších listů alespoň pro pohyblivé prvky. Tedy pro dusík, fosfor, draslík, hořčík, … Poté nejstarší listy ztratí na funkčnosti, zežloutnou a opadají.

Jak tvarovat fíkus

STŘÍHÁNÍ: chceme-li u fíkusu udržet velikost koruny, stříháme ho o 3 listy hlouběji, než je konečný obrys koruny. Aby tento zásah nebyl viditelný, stříháme častěji a menší počet větví. Nechceme-li přijít o rašení, necháme za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zamezíme mlžením studenou vodou.On se vlastně v té době chystá na rašení po Novém roce. Pokud ho nehnojíte, nemá k rašení dostatek živin v půdě, a proto musí ‚sáhnout' do těch nejstarších listů alespoň pro pohyblivé prvky. Tedy pro dusík, fosfor, draslík, hořčík, … Poté nejstarší listy ztratí na funkčnosti, zežloutnou a opadají.Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Fíkovník potřebuje teplé, slunné místo, které je ale zároveň chráněné před větrem a mrazy. Pokud ho máte v květináči, v zimě ho nechte přezimovat v chladné místnosti, kde mu bude lépe než venku. Na zeminu náročný není, ale preferuje jílovitou a písčitou lehčí půdu.

Čím hnojit fíky : Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.

Kdy a jak stříhat fíkus : Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.

Jak hnojit fíkovník

Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.

Zaštipování letorostů

Provádí se za pátým až šestým listem mladého letorostu. Počítá se s tím, že za každým ponechaným listem nasadí rostlina zárodek fíku. Fíkovník většinou utlumí růst letorostů a energii vrhne na růst fíků. V případě obnovení růstu výhonů musíme zaštipnutí letorostů opakovat.Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Co léčí fíky : Ideální poměr lehce stravitelných cukrů a vitamínů skupiny B pomáhá při nervozitě, duševní únavě, zlepšuje soustředění. Působí mírně močopudně. Obsah slizovitých látek předurčuje fíky jako léčivého pomocníka při nemocech dýchacích cest. Odvar v mléce je skvělým kloktadlem při bolavých zánětech v krku a při angíně.