Antwort Kdy fungoval Tuzex? Weitere Antworten – Kdy zanikl Tuzex

Kdy fungoval Tuzex?
19. srpna 1991 byl podnik opět přeměněn v akciovou společnost TUZEX, a. s., která 26. března 1998 přešla do likvidace. Předchůdcem Tuzexu byla organizace Darex (zkratka pro dárkový export), založená v roce 1949.Podnik zahraničního obchodu Tuzex vznikl na základě vyhlášky ministra zahraniční‑ ho obchodu v červnu 1957. Jeho pobočky byly v Československu zakládány za účelem vytváření devizových rezerv pro československou ekonomiku. Dělo se tak skrze prodej zboží v drobném za cizí měny.Bony (tuzexové poukázky, tuzexové koruny) byly poukázky, kterými se platilo zahraniční nebo luxusní zboží ve speciálních prodejnách Tuzex. Bony bylo možné oficiálně získat pouze při povinné výměně za valuty. Bony nebyly zpětně směnitelné a platily pouze na území ČSSR.

Jak šlo ziskat bony : Bony bylo možné oficiálně získat formou mzdy za práci v zahraničí. Zpravidla vše se praktikovalo tak, že zaměstnavatel sám převáděl mzdu pracovníka ze zahraniční měny na tuzexové koruny a ty ukládal na soukromé konto pracovníka do banky. Bony nebyly zpětně směnitelné a platily pouze na území ČSSR.

Kdo mohl nakupovat v Tuzexu

Vekslák je slangové označení člověka, který se v socialistickém Československu věnoval nelegálnímu nákupu a prodeji cizích měn (valut) nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex. Samotné slovo veksl pochází z německého der Wechsel, směna.

Kde všude byl Tuzex : Tuzex měl v Praze hned několik prodejen, například ve Štěpánské ulici, Krymské, na rohu Spálené a Vodičkovy, či na Tylově náměstí. Poslední jmenovaná se specializovala zejména na prodej zahraničního alkoholu a kuřiva.

Za socialismu se do Tuzexu chodilo pro rifle, Walkmany, žvýkačky, drahou kosmetiku, alkohol a sladkosti ze Západu, prášek na praní OMO, nápoje v plechovce jako Coca-Cola, Pepsi či Fanta, brazilskou kávu, rádia a televizory značky Grundig.

V Tuzexu nakupoval každý, kdo na to měl, za valuty nebo speciální poukázky – bony. V některých jiných státech východního bloku se někdy i velmi přísně kontrolovala totožnost zákazníků, u nás panoval nejvolnější režim, jaký si lze představit.

Kolik Bonu stály rifle

Původně pracovní oděv amerických dělníků se stal takovou senzací, že u nás brzy našly odbyt i další značky jako Levis nebo Wrangler, označení „rifle“ se už ale vžilo jako označení pro jakékoliv džíny. Stály více než 70 bonů.Lidé, kteří neměli přístup k valutám, mohli koupit bony pouze na černém trhu od veksláků. Oficiálně měl jeden bon hodnotu jedné Kčs. Na černém trhu se 1 bon v osmdesátých letech 20. století prodával přibližně za 5 – 6 Kčs."Tuzex byl obchod s luxusním zbožím, kde se prodávalo za druhotnou měnu bony, kde v československé bance se směňovaly v kurzu 1:5, kde plat v roce 1985 byl necelých 3000 korun a džíny se pohybovaly od 180 do 240 bonů, kde nejdražší byly samozřejmě nejžádanější Levi Strauss," řekl Robert Vůjtek – ředitel Retro muzea …

Oproti běžným kalhotám vydrží džíny mnohem víc, takže je stačí vyprat jednou za 10-14 dní (pokud je ale samozřejmě propotíte nebo zašpiníte dříve, tak se praní nebraňte).

Kolik Bonu stály džíny : Džínové kalhoty stály 30 až 100 bonů. Kazetový magnetofon 70, švýcarská čokoláda dva bony. A za poukázky se dala pořídit i zahraniční auta značky jako Saab, Volvo, Ford, Toyota a další.

Jak dlouho prát džíny : Džíny v pračce nenechávejte příliš dlouho, stačí jim ideálně okolo půl hodiny na středně silný nebo jemný program při teplotě, kterou jsme již zmínili, tedy okolo 30 °C. Džíny pak z pračky vyndejte a buď je dejte do sušičky nebo pověste, ať zbytečně nejsou ve vlhku příliš dlouho a látka se postupně neničí.

Jak správně prát rifle

Pokud byste se přeci jen rozhodli dát džíny do pračky, perte je na 30 °C, nikdy nepřekračujte teplotu vyšší než 40 °C! U moderních praček už je mnohdy k dispozici speciální program pro praní riflí – pokud je tomu tak i u té vaší, využívejte jej.

Podle sestaveného rádce by se kousky pro každodenní nošení, mezi které patří například i džíny, měly prát jednou za čtyři až pět nošení.Šířku kalhot je nutné měřit od horního rohu pasu kalhot, a to zleva doprava. Délku naopak měříme od vnitřního horního švu po ten spodní. Tímto způsobem se dozvíte odpovídající velikost kalhot a džín. Pro šířku stehen doporučujeme měřit zhruba 5 cm pod rozkrokovým švem.

Jak rychle usušit džíny : Ideální pro sušení džínů je přirozený proces schnutí na sušáku na prádlo či na šňůře. Připevněte je v oblasti pasu ke šnůře pomocí dvou až čtyř kolíčků na prádlo a nechte je schnout. Džíny se vlastní vahou vyvěsí a nebude třeba je ani žehlit.