Antwort Kdy řezat skalník? Weitere Antworten – Kdy se stříhají okrasné keře

Kdy řezat skalník?
Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.Přírůstky větví jsou přitom za rok až metr dlouhé, čili tento skalník pokryje rychle značné plochy. Rád sice tento skalník časem přerůstá, ale též se rád nechá řezem usměrnit. Mezi oblíbené půdokryvné skalníky též patří skalník Dammerův 'Radicans' (Cotoneaster dammeri var.Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů. Chce to ale trpělivost.

Jak zasadit skalník do svahu : Doporučuji sázet rostliny ve skupinách po 10 kusech ve vzdálenosti podle velikosti rostlin cca 30–50 cm od sebe tak, aby rostliny do 3–5 let srostly do sebe. Po výsadbě by se měl svah pokrýt textilií (proti prorůstání plevelů), jutou na zpevnění svahu a pak zamulčovat mulčovací kůrou, která rostlinám drží vláhu.

Které keře se stříhají na jaře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Které keře stříhat na podzim : Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.

Rododendrony a další stálezelené keře (jako například mahonie a skalník) jsou nízkého vzrůstu, rostou pomalu a nepotřebují příliš prořezávat. Jen suché a poškozené větve je třeba odstraňovat podle potřeby.

Skalníky sice nepatří mezi popínavé rostliny, ale rozmnožovat je můžete v zásadě dvěma způsoby. Semenem, kdy plody na podzim rozmačkáme a vysejeme, aby semena přemrzla, zjara potom klíčí. Vegetativně – řízkováním v létě bylinnými řízky.

Jak rozmnožit keř

Vegetativní množení okrasných dřevin je velmi výhodné. Z vlastního keře si namnožíte další, z větvičky od sousedů či přátel vypěstujete pěknou sazenici. Nejčastěji to jde hřížením, zejména u druhů s poléhavým či plazivým růstem a u těch rostlin, jež tvoří šlahouny nebo se jejich větve kloní k zemi.- Vzrostlé stromy se zemním kořenovým balem = k expedici jaro / podzim (DO KONCE BŘEZNA A OD KONCE ŘÍJNA).Shrnutí: čím osázet svah

  • Samopnoucí rostliny – například břečťan, hortenzie řapíkatá, nebo brslen.
  • Popínavé rostliny – do této kategorie patří opletka, plamének či zimolez.
  • Keře do svahů – zde řadíme třezalku, šípkovou růži, ostružiník a další.


Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy se stříhají trávy : Celé trsy trav nestříhejte na podzim. Nemuseli by přežít zimu. Okrasné trávy se stříhají až po uplynutí jarních mrazů. V jarním období je můžete i rozdělit a přesadit.

Co je potřeba udělat na podzim na zahradě : Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahradě

  1. Naposledy posekejte trávník.
  2. Pravidelně shrabujte listí.
  3. Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.
  4. Na zimu zahradu dokonale odplevelte.
  5. Zahradu často zalévejte.
  6. Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.

Jaké trvalky se stříhají na podzim

šanta, pivoňka, kosatec německý, dračík vousatý, šalvěj hajní, orlíček, dymnivka žlutá, jarmanka větší, denivka, záplevák podzimní, rozrazil klasnatý, kokarda velkokvětá, slunečnice pozdní, sléz velkokvětý, sasanka japonská, pomněnkovec velkolistý, kopretina šarlatová, baptisie jižní, řebříček a trvalky, které jsou …

Skalník dammerův EICHHOLZ

Je zcela mrazuvzdorný a nenáročný. NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ: Skalníky patří mezi rostliny nenáročné na pěstování. Sází se do propustné, neutrální zeminy na slunečné nebo polostinné stanoviště.Skalník je stálezelený hustý keř až 40cm vysoký. Je ideální dřevinou k pokrytí svahů. Poměrně rychle roste a pokud je nasázen v ideálním sponu 8-12ks/m2. Samotná rostlina pokryje v dospělosti plochu o průměru 60-90cm.

Jak a kdy množit šeřík : Množení řízkováním provádíme ještě před květem šeříku, tedy na konci března až na počátku května. Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu.