Antwort Kdy dát ven fíkovník? Weitere Antworten – Jak pěstovat fíkovník v květináči

Kdy dát ven fíkovník?
Nejlépe se mu daří v substrátu, obsahující jíl. Rostliny v nádobách přesazujeme na podzim po opadu listů, nebo na konci zimy. Každý rok do větších a větších nádob. Je-li nádoba již velká (objem cca 80litrů), pak přesazujeme jen jednou za 3-4 roky, kdy seřízneme kořenový bal o třetinu a vyměníme zeminu.Zaštipování letorostů

Provádí se za pátým až šestým listem mladého letorostu. Počítá se s tím, že za každým ponechaným listem nasadí rostlina zárodek fíku. Fíkovník většinou utlumí růst letorostů a energii vrhne na růst fíků. V případě obnovení růstu výhonů musíme zaštipnutí letorostů opakovat.Čerstvé fíky se k nám dovážejí ze Středomoří, kde dozrávají dvakrát do roka: poprvé v červnu a červenci a podruhé koncem srpna. Druhá sklizeň přináší fíky sladší a šťavnatější, a právě z té si teď můžeme dopřát nejlepší plody.

Čím hnojit fíky : Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.

Kdy dát fíkovník ven

května do konce září. Obecně je jaro lepší. Vysazovat ven lze i ty nejmenší sazenice. Pokud máme malé sazenice v perlitu, lze je také hned vysadit, pokud je po zmrzlých.

Jak stříhat fíkovník na jaře : Zajímavostí je též zaštipování fíkovníku na jaře, které se provádí tak, že zaštípneme zelené měkké konce nových výhonů. A stačí to udělat jednoduše rukou. Stejně, jako to děláme třeba u rajčat. Pokud budeme výhonky pravidelně zaštipovat, fíkovník se více zaměří na tvorbu plodů.

Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.

Ale ani na jižní Moravě mnelze vysadit fíkovník úplně kamkoli, je potřeba vybrat speciální místo, nejlépe v krytém dvoře nebo alespoň u silné zdi směřující na jih či jihozápad. Rozdíl mezi takovým stanovištěm a volnou plochou někde v sadu je natolik výrazný, že dokáže urychlit zrání fíků o několik týdnů.

Co léčí fíky

Ideální poměr lehce stravitelných cukrů a vitamínů skupiny B pomáhá při nervozitě, duševní únavě, zlepšuje soustředění. Působí mírně močopudně. Obsah slizovitých látek předurčuje fíky jako léčivého pomocníka při nemocech dýchacích cest. Odvar v mléce je skvělým kloktadlem při bolavých zánětech v krku a při angíně.Kdy zasadit fíkovník

Vyhlubte jámu, do které dáte na dno kompost nebo zahradnický substrát smíchaný s pískem. Dostatečně přihrňte a zalijte. Fíkovník můžete vysadit do jámy hlouběji, než byl pěstován v květináči. Ochrání to kořeny před mrazy.Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.

Doporučuje se je skladovat přikryté jednotlivě na tácku pokrytém papírovým ubrouskem nebo v nehluboké dóze, neboť mohou vysychat, snadno se poškodit či přijímat aroma z okolních potravin. Nezralé fíky je vhodné nechat dozrát rozložené na tácku při pokojové teplotě.

Proč jíst fíky : Slaďoučké fíky, ať už čerstvé nebo sušené, jsou skvělou výživou pro mozek i nervy. Pomáhají při únavě, protože rychle zvyšují hladinu glukózy v krvi a zlepšují tak náladu, výkonnost i soustředění. Přitom jsou výrazně zdravější než sladkosti a na rozdíl od nich nejdou na tloušťku a jsou lehce stravitelné.

Jaké vitamíny mají fíky : Herbář a účinky fíku

Uvádí se dokonce, že sušené fíky obsahují více vápníku než mléko. Zapomenout nesmíme ani na antioxidanty a vitaminy K2, C, A, B1.

Co s Fikovnikem na zimu

Fíkovník lze samozřejmě pěstovat i v bytě nebo za zasklené lodžii. I tam platí, že potřebuje hodně sluníčka a čerstvý vzduch. „A na zimu doporučuji fíkovník uložit do chladna. Shodí listy, odpočine si a nabere sílu pro další úrodu,“ radí pěstitel.

Fíky můžete jíst jen tak, jak jsou, jako rychlý zdroj cukrů. Jejich výhodou je, že se nemusí loupat. Stačí je umýt, utrhnout stopku a fík sníst celý. Pokud slupku nemáte rádi, můžete jen vyjíst dužninu, jako v případě kiwi.Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.

Kdy jíst fíky : Fík je velmi oblíbené letní ovoce dozrávající na konci léta a v září. Existují i odrůdy, které se sklízejí v květnu, ale jsou menší a méně sladké než plody sklízené v červenci, srpnu a září. Tyto slaďoučké plody, bohaté na výživné látky, bývají konzumovány jak zasyrova v sezóně, tak sušené po celý rok.