Antwort Kdy co dělat na zahradě? Weitere Antworten – Kdy zacit delat na zahradě

Kdy co dělat na zahradě?
Ideální doba k sázení první zeleniny je koncem února. Půda je na sázení připravena tehdy, je-li rozmražená a snadno se rozpadá. Pokud je půda příliš mokrá, zhoršuje se provzdušnění půdy a tím i kvalita půdy. Pokud jste půdu na podzim kvalitně připravili na zimu tzn.S prací na zahradě začínáme až ve chvíli, kdy se teploty vyšplhají alespoň pár stupňů nad nulu. Zima nechává zahradu pocuchanou a ospalou, je potřeba ji revitalizovat, pomoci ji s rozevřením náruče velkému množství jarní energie.Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Kdy odstranit chvojí ze záhonu : Jakmile to počasí dovolí, je třeba odstranit chvojí a listí, které chránilo přes zimu citlivé rostliny a keře. Vhodné je ostříhat či seříznout suché okrasné trávy, které jste přes zimu nechali na zahradě.

Co zasadit jako prvni

Zjednodušeně řečeno, do první tratě patří nejnáročnější plodiny, jde především o plodovou zeleninu či některé košťáloviny, celer, pórek či brambory. Půdu byste měli obohatit organickými hnojivy už na podzim. Do druhé tratě zařaďte zejména kořenovou zeleninu, také třeba salát, špenát a mangold.

Kdy se má zalévat zahrada : Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno, když ještě padá rosta, je chladno a vzduch i půda jsou vlhké. Voda se během dopoledne vsákne a je rostlinám k dispozici v době, kdy jí nejvíce potřebují. Pokud ráno nemáte čas, nebo prostě jen nejste ranní ptáče, zahradu můžete zalévat také večer.

Ačkoli se rytí řadí mezi podzimní práce, klidně ho odložte i na začátek jara. Doporučení říká, že mezi ukončením práce a setím či sázením by měla půda odpočívat jeden až dva týdny, ideální je, pokud během těchto dnů občas zaprší. Naopak na podzim potřebuje půda převrátit, pokud je tvrdá a jílovitá.

Semena aksamitníků je nejlepší vysít během března či nejpozději v dubnu do pařníčku na okenním parapetu. Vzrostlé rostliny pak přesadíme na záhon v polovině května po Zmrzlých mužích. Semínka lze v květnu vysít přímo do půdy, na květy si však v tom případě počkáme déle.

Co hrábě na zahradě

Hrábě patří k náčiní, které se hodí na každé zahradě.

Používají se především ke shrabávaní spadaného listí, pokosené trávy a tak dále.Vrstva kompostu se dává každý podzim, případně jaro nebo před osazením a osetím záhonu během roku, a to jen nahoru na povrch záhonu. Organické zbytky je lepší dávat už jen do kompostu – a ten pak přidávat na záhon (na záhonech nebudete mít problém se slimáky a hlodavci).Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června.

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát

Kdy je lepší zalévat zahradu ráno nebo večer : Zalévání je nejvhodnější kolem páté hodiny ráno, kdy je půda nejchladnější. Voda by měla být odstátá, aby měla stejnou teplotu jako okolí a nezpůsobila rostlinám teplotní šok. Včera to sdělil Václav Nejman z Lesů hlavního města. Podle botaniků z trojské botanické zahrady jsou vhodným časem také večerní hodiny.

Kdy dát hnůj na záhony : Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.

Co s drny na zahradě

Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.

Vyhovuje jim slunečné stanoviště, porostou ale i v polostínu. Sejeme-li přímo na záhon, doporučujeme semena vysévat do řádků 30 cm vzdálených od sebe a do hloubky 1,5–2 cm.Aksamitník neboli afrikán bývá na zahrádkách oblíbený, protože jeho charakteristická vůně odpuzuje hmyz – mšice, molice, háďátka a jiné. Škůdce sice úplně nezničí, ale aspoň zredukuje, a to se také rozhodně počítá… Je to ale i léčivá bylina a navíc jedlá!

Kdy se zalévá zahrada : Nejvhodnější dobou pro zalévání zahrady je brzy ráno, když ještě padá rosta, je chladno a vzduch i půda jsou vlhké. Voda se během dopoledne vsákne a je rostlinám k dispozici v době, kdy jí nejvíce potřebují. Pokud ráno nemáte čas, nebo prostě jen nejste ranní ptáče, zahradu můžete zalévat také večer.