Antwort Kdy byla podepsana Charta? Weitere Antworten – Kdy byla podepsána Charta 77

Kdy byla podepsana Charta?
Text Charty 77 vznikal v průběhu prosince 1976 a navzdory snaze československého režimu byl ve dnech 6. -7. ledna 1977 publikován současně v několika západních listech (Le Monde, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Times a New York Times).Dne 26. června podepsalo Chartu všech 50 účastnických zemí. Oficiálně však OSN vznikla 24.10.1945, kdy Chartu OSN podepsala Čína, Francie, Sovětský svaz, USA, Velká Británie a většina ostatních signatářských zemí OSN.ledna 1977 pronásledovala policie Václava Havla, Ludvíka Vaculíka a Pavla Landovského, když se snažili odeslat text poštou úřadům. Koncem ledna se konala demonstrace loajality k režimu, tzv. Anticharta. V březnu zemřel – uštván policií – mluvčí Charty, filozof Jan Patočka.

Kdo byl mluvčí Charty 77 : Prvními mluvčími byl Jiří Hájek, Václav Havel a Jan Patočka

Prvními mluvčími Charty 77 se stali někdejší ministr zahraničí Jiří Hájek z roku 1968, ve světě známý dramatik Václav Havel a filozof Jan Patočka.

Co požadovala Charta 77

Dostala název Svíčková demonstrace, stejně jako Charta 77 požadovala dodržování občanských práv, a organizovala ji tajná církev. Rozdílný přístup k české Chartě měl i historické důvody.

V čem se výzvy Dva tisíce slov a Charta 77 liší : a) Dva tisíce slov podepsalo více než sto tisíc občanů včetně významných osobností veřejného života. Chartu 77 podepsalo v době zveřejnění jen 242 lidí, do ledna 1990 vzrostl jejich počet na 1883. Učitel může s žáky promýšlet, proč se tak výrazně lišil počet signatářů obou výzev.

Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN v roce 1945. Po rozdělení země byla Česká republika přijata do OSN dne 19. ledna 1993.

Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN. V důsledku rozdělení Československa musely oba nástupnické státy požádat o přijetí do OSN jako nové členské státy. Přijímací proces byl ukončen 19. ledna 1993 přijetím České republiky za nového člena OSN.

Co se stalo 13.11 2015

Teroristické útoky v Paříži 13.11.2015 – Krev je na rukou muslimských teroristů a sluníčkového vedení EU. Útoky si dosud vyžádaly 129 obětí a dalších 352 lidí bylo zraněno. K teroristickému útoku se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS).1999 – Evropská měnová jednotka ECU byla nahrazena eurem. Společnou měnu začalo využívat 11 zemí (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko). Ruským prezidentem se stal Vladimir Putin. Evropská centrální banka převzala úlohy národních centrálních bank.Z umělců, kteří se za svůj podpis veřejně omluvili, jsou zmiňováni Michal Pavlata, Jiří Ornest, Zdeněk Svěrák a Eva Pilarová.

Na podzim roku 1989 bylo pod peticí podepsáno zhruba 40 000 lidí. Jména signatářů petice byla pravidelně vysílána zahraničními rozhlasovými stanicemi Svobodná Evropa a Hlas Ameriky.

Kolik lidí podepsalo Dva tisíce slov : dočasně zrušena cenzura („Cenzura je nepřípustná“). Manifest podepsaly stovky osobností veřejného života a více než sto padesát tisíc občanů (102 621 podpisů shromáždil deník Práce, 34 241 Literární listy, 20 000 Mladá fronta, další podpisy shromáždily redakce ČST, Čs. rozhlasu, regionální deníky a jednotlivci).

Co bylo cílem Charty 77 : Výzvu, která byla nazvaná Charta 77, podepsalo několik set občanů tehdejšího Československa. Chtěli upozornit na porušování lidských práv a svobody. Například muzikanti mohli hrát jen to, co jim komunisté schválili.

Kolik zemí je v OSN

V Chartě OSN jsou zakotveny cíle a zásady OSN. V současné době tvoří OSN 193 členských států; zatím posledním státem, který rozšířil řady OSN, byl v roce 2011 Jižní Súdán.

Z evropských států ji oficiálně uznává pouze Vatikán; v letech 1999–2001 ji uznávala rovněž Makedonie. Posledním státem, který zrušil své diplomatické styky s Tchaj-wanem, bylo k lednu 2024 Nauru, nedlouho předtím styky přerušil také Honduras.října 1945, kdy nabyla platnost Charta Spojených národů. Každoročně je proto toto datum vzpomínáno jako Den OSN. V současnosti má OSN 192 členů a jejím generálním tajemníkem je od roku 2017 António Guterres. OSN nahradila Společnost národů, která jako garant kolektivní bezpečnosti a mírového řešení konfliktů neobstála.

Co se stalo 16 prosince : 1838 – Velký trek: Búrové v bitvě u Krvavé řeky rozdrtili zulská vojska a otevřeli cestu k pádu zulského krále Dinganeho a ke vzniku búrských republik. 1944 – Druhá světová válka: německým útokem na západní frontě začala bitva v Ardenách. 1947 – V Bellových laboratořích byl objeven tranzistor.