Antwort Kdy byl objeven Silon? Weitere Antworten – Kdy byly vynalezeny silonky

Kdy byl objeven Silon?
Rok 1950 je tradičně spojován s vynálezem polyamidové příze, a tedy i prvními silonkami a jménem Otto Wichterle. Tento nadaný vědec ovšem přišel se svým nápadem už o několik let dříve. Kvůli probíhající druhé světové válce ale jeho velké odhalení o pár let odložil. Na oblibě to silonkám ale neubralo.Otto Wichterle vynalezl nejen kontaktní čočky nebo silon, ale po návštěvě Prahy i gel proti graffiti. O pravost svých patentů na výrobu kontaktních čoček vedl Otto Wechterle v Americe několik soudních sporů, nakonec je všechny vyhrál. Otto Wichterle – vizionář, vědec a zakladatel makromolekulární organické chemie.První moderní měkké kontaktní čočky vynalezl český chemik Otto Wichterle v roce 1959.

Odkud jsou silonky : Umělé vlákno vyvinul během války v baťovských dílnách. Po 2. světové válce se v Československé republice rozjela průmyslová velkovýroba silonu. V roce 1950 založili Fred Vatter a Otto Palme českou značku Bellinda, která se specializovala na punčochové zboží.

Jak vzniká Silon

Polyamid PA 6 vzniká polymerizací kaprolaktamu (C6H11NO)n a je u nás znám pod obchodním názvem Silon, jelikož s myšlenkou výroby i jména přišel vynálezce Otto Wichterle v Baťově zlínské laboratoři. Z americké laboratoře pak pochází patent teploty tání polyamidu PA6.

Co se vynalezlo v Česku : Mnohé vynálezy našich vědců, inženýrů a badatelů ale přinášejí obrovský užitek celému světu – namátkou objev krevních skupin, kontaktní čočky, účinná vakcína proti pravým neštovicím, nanovlákna, umělé cévy či polarografie. V českých chytrých hlavách se zrodily i podsadové stany, protitankoví ježci nebo semtex.

Polyamid PA 6 vzniká polymerizací kaprolaktamu (C6H11NO)n a je u nás znám pod obchodním názvem Silon, jelikož s myšlenkou výroby i jména přišel vynálezce Otto Wichterle v Baťově zlínské laboratoři. Z americké laboratoře pak pochází patent teploty tání polyamidu PA6.

Historie silonu začala ve zlínské laboratoři firmy Baťa, kde vynálezce Otto Wichterle v roce 1940 vypracoval výrobní postup k přípravě kaprolaktamu. Aby se výsledky projektu udržely v tajnosti před Němci, prováděly se pokusy jen na malém zařízení s maximálně 30 kg materiálu.

Kdo vymyslel čočky do očí

Prototyp však nikdy zhotoven nebyl. Za vynálezce kontaktních čoček je považován oftalmolog Adolf Gaston Eugen Fick , který zároveň poprvé použil termín „kontaktní čočka“. Ten v roce 1888 zkonstruoval prototyp, který je považován za první úspěšný model kontaktní čočky.Kontaktní čočkaOtto Wichterle / Vynálezy

Rozhodující pokusy s zpracováním hydrogelů do vhodného tvaru oční kontaktní čočky proto provedl profesor Wichterle doma. Na vánoce 1961 si sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola, zapojeným na zvonkový transformátor.A odpověď je jednoduchá: zahřejí, jsou pohodlné a vše drží na svém místě. Jsou praktické a navíc velmi módní. V zemích s chladnějším podnebím je muži nosí obvykle pod obleky, aby udrželi nohy v teple a jejich boky a stehna získaly pěkné hladké křivky.

Doktor Wallace Hume Carothers, předák v laboratoři, pak provedl pokusy s asi 100 amidovými sloučeninami, z nichž jedna – polyamid 6.6 – měla vyhovující hodnoty (např. teplotu tání cca 260 °C) a tu si v únoru 1935 nechal u firmy DuPont patentovat.

Co se vyrábí ze silonu : Silon vyrábí vlákna na dětské plenky i ochranné oděvy lékařů

Co dala ČR svetu : České vynálezy, které změnily svět

  • Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce.
  • Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik.
  • České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO.
  • Bleskosvod – první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině
  • České pivo – nejlepší pivo na světě

Co dala Česká republika světu

Mezi její největší úspěchy patří práce zakladatele genetiky Gregora Mendela, Nobelova cena za fyziologii a lékařství manželů Gerty a Carla Coriových z roku 1947, Nobelova cena za chemii Jaroslava Heyrovského z roku 1959, vynález kontaktních čoček Otta Wichterleho nebo úspěchy látek vyvinutých Antonínem Holým.

První zmínka o existenci brýlí se vztahuje k městečku Pisa v Itálii někdy kolem roku 1286. Nešlo ještě o samotný vynález brýlí, ale o jakési zdokonalení čtecí pomůcky. Šlo o geniální nápad, kdy dva podobné skleněné disky vznikly vyražením z čerstvě vyfouklé skleněné kuličky za pomocí studené měděné trubky.Brýle nosí čtvrtina lidí z celého světa

Statistiky dokazují, že v současné době má nějakou zrakovou vadu 25 % světové populace. Nejčastěji jde o krátkozrakost, která může být způsobená častým používáním TV obrazovek a displejů. V České republice nosí brýle více než polovina obyvatel na 15 let.

Jak Otto Wichterle vynalezl čočky : Otto Wichterle chtěl ve své práci však pokračovat a na Vánoce téhož roku, doma z dětské stavebnice Merkur, zkonstruoval přístroj na odstředivé odlévání kontaktních čoček. Přístroj byl poháněný dynamem z jízdního kola a čočky byly odlévány do skleněných půlkulových formiček.