Antwort Kdy brát Warfarin? Weitere Antworten – Jak dlouho se může užívat warfarin

Kdy brát Warfarin?
Nejčastěji užívaný lék pro antikoagulační léčbu se jmenuje warfarin. Tato látka působí tak, že blokuje účinek vitaminu K, který je v těle nezbytný pro tvorbu látek, které se podílejí na srážení krve. Doba podávání warfarinu odvisí od důvodu jeho nasazení, může se jednat o několik měsíců až po doživotní užívání.Pro většinu pacientů je optimální rozmezí INR mezi 2-3, ale v některých indikacích může být i mezi 3-4.Nižší hodnota INR znamená zvýšenou srážlivost krve, vyšší hodnota INR naopak znamená prodlouženou srážlivost krve.

Co brát místo warfarinu : Desítky tisíc lidí, kterým kvůli jejich nemoci hrozí mrtvice, plicní embolie nebo třeba žilní trombóza, mohou nově využít místo warfarinu tzv. NOAC léky. Ty jsou podle lékařů bezpečnější, odpadá navíc starost s testováním.

Jak zastavit krvácení při užívání warfarinu

Vážné krvácení u pacientů na warfarinu je nejúčinněji zajištěno rychlým a kompletním zrušením antikoagulačního efektu léku pomocí koncentrátu protrombinového komplexu a pomalé i.v. infuze vitaminu K1 nezávisle na důvodu pro antikoagulaci. Tento přístup může zajistit minimalizaci následků krvácení.

Jak často kontrolovat INR : INR vyšetřujeme přístrojem CoaguChek ® XS a hodnotu INR se dozvíte během pár minut. Stačí pouhá kapka krve! Pravidelné sledování hodnoty INR pomáhá lékaři určit správnou dávku léku právě pro Vás. Na začátku léčby je nutno kontrolovat INR zhruba každý týden, po správném nastavení léčby stačí vyšetření 1x za měsíc.

Je dobré vědět, že vzhledem k užívání warfarinu je nevhodné užívat léčivé rostliny, které snižují srážlivost krve a v kombinaci s tímto lékem mohou zvyšovat riziko krváceni – ginkgo biloba, panax ginseng, brusinky, česnek, ploštičník hroznovitý, zázvor, lékořice..

Zelená listová zelenina (kapusta, špenát, brokolice, růžičková kapusta, brukev zelná), petržel, hořčičné listy a podobně jsou bohaté na vitamin K, který může významnou měrou ovlivnit hladinu INR.

Co rozpouští krevní sraženiny

Z léčivých přípravků ke snížení rizika trombózy lze doporučit kyselinu acetylsalicylovou (aspirin), v dávce 100 mg denně (to je pětina obvyklé denní dávky v jiných indikacích). Tyto léky jsou dostupné ve formě enterosolventích tablet, to znamená, že se rozpouštějí až ve střevě, a tedy nedráždí žaludek.Preventivními opatřeními, jak předcházet krevním sraženinám, je vyhýbání se rizikovým faktorům. Důležité je udržovat si normální hmotnost, dopřávat si pravidelný pohyb, hlídat si krevní tlak, vyvarovat se kouření a dodržovat pitný režim. V případě nadváhy je namístě zhubnout.Žilní krvácení – zraněného položte na zem, odstraňte oblečení, pokud je to nutné. Otevřete obvaz a přiložte na zranění, zbývající obvaz obtočte kolem postiženého místa. Obvaz musí dobře sedět, nesmí se hýbat, ale zase nesmí být přehnaně utažený. Jestliže je člověk raněný na noze či ruce, tak ji zvedněte kolmo vzhůru.

Nechte raněného, aby si stlačil a držel měkké části nosu aspoň 5 minut. Na zátylek nebo kořen nosu můžete přiložit studený obklad. Postižený by se měl po zástavě krvácení vyhýbat náročné fyzické činnosti. Pokud krvácení nepřestane do 20 minut, vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte 155.

Co se nesmí jíst při ředění krve : Nevhodné potraviny

  • listová zelenina – zelí, špenát, kapusta, salát, …
  • maso – kuřecí, krůtí
  • játra.
  • olivový, sojový olej.
  • kopřivový, zelený čaj.
  • některé druhy ovoce – maliny, ostružiny, mango, kiwi.

Co je nejlepší na ředění krve : Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mastných rybách, jako je losos, sardinky a makrela, mohou pomoci zvýšit pružnost krevních cév a ředit krev. Kurkuma: Kurkuma, a zejména její aktivní složka kurkumin, může mít antikoagulační účinky.

Co jíst při ředění krve

Bezpečné potraviny

  1. kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel, brambory, …
  2. papriky, rajčata, okurky.
  3. houby.
  4. ovoce.
  5. řepkový, slunečnicový olej.
  6. pečivo.


Omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v mastných rybách, jako je losos, sardinky a makrela, mohou pomoci zvýšit pružnost krevních cév a ředit krev. Kurkuma: Kurkuma, a zejména její aktivní složka kurkumin, může mít antikoagulační účinky.Příznaky krevních sraženin se odvíjejí od toho, která céva je postižená. Mezi příznaky nejčastěji patří dušnost, silné bolesti hlavy, bolest na hrudi, potíže s mluvením a zmatenost, teplé a citlivé místo v okolí cévy, otoky na končetinách, bolest nohy při došlápnutí nebo pocit pnutí v lýtku.

Jak se pozna embolie v noze : Pocit pnutí v lýtku, brnění nohou, otoky dolních končetin, bolest po došlápnutí a zarudlá nebo namodralá končetina jsou nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy. Sraženina z hlubokých žil dolních končetin se může uvolnit a přes pravou část srdce docestovat až do plic, kde způsobí plicní embolii.