Antwort Kdy a kde byla nalezena Věstonická Venuše? Weitere Antworten – Jak se našla Věstonická Venuše

Kdy a kde byla nalezena Věstonická Venuše?
Věstonická venuše si však své obdivovatele zachovala, a to zejména mezi milovníky historie. V pondělí 13. července je tomu přesně devadesát let, kdy tuto hliněnou sošku našel tým badatele Karla Absolona v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku.Drobná soška dodnes vyvolává řadu otázek: Stále se neví, kdo ji vyrobil a co přesně měla představovat. Přes jedenáct centimetrů vysoká soška, rozlomená na dva kusy, ležela až do roku 1925 v ohništi pravěkého sídliště lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku.Byly zde nalezeny pozůstatky pecí, četné keramické figurky, zbytky obydlí a několik hrobů. Světovou proslulost věstonickému nalezišti přinesly systematické výzkumy, které v letech 1924 – 1938 prováděl Karel Absolon. K jeho nálezům patří také jedinečná Věstonická venuše, 11 cm vysoká soška ženy z pálené hlíny.

Kdo vytvořil Venuši : Drobná soška dodnes vyvolává řadu otázek: Stále se neví, kdo ji vyrobil a co přesně měla představovat. Přes jedenáct centimetrů vysoká soška, rozlomená na dva kusy, ležela až do roku 1925 v ohništi pravěkého sídliště lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku.

Kde přesně byla nalezena Věstonická Venuše

Soška byla nalezena v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Nalezl ji Emil Dania, preparátor a technický vedoucí výzkumů Karla Absolona v Dolních Věstonicích, dne 13. 7. 1925.

Kdy vznikla Věstonická Venuše :

Věstonická venuše
Vznik 29. tisíciletí př. n. l. 25. tisíciletí př. n. l.
Typ akt Venuše
Hnutí Paleolitické umění
Vlastnosti

Venuše jsou sošky nahých žen zdůrazňující typické ženské pohlavní znaky. Jejich význam spočíval v zabezpečení plodnosti rodu. Byla objevena týmem významného českého profesora a badatele Karla Absolona, a to dne 13. července 1925 v nalezišti mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem.

Soška je uložena v Moravském zemském muzeu v Brně ve sbírkách ústavu Anthropos. Vystavována je pouze ojediněle a v běžné expozici je nahrazena kopií. Její hodnotu stanovili v roce 2004 američtí starožitníci na 40 milionů dolarů.

Z jakého období je Věstonická Venuše

Věstonická venuše

11,5 centimetru veliká soška je dokladem počátků keramiky. Její unikum spočívá právě v použitém materiálu. Až objev Věstonické venuše, která je zhotovena ze směsi jemné hlíny a vody, totiž vyvrátil dosavadní domněnku, že keramika nebyla v době paleolitu ještě známa.Soška byla nalezena v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Nalezl ji Emil Dania, preparátor a technický vedoucí výzkumů Karla Absolona v Dolních Věstonicích, dne 13. 7. 1925.Může jít o důsledek chladu v době ledové. Mohla tak být také vyobrazena bohyně Matka. Podle některých odborníků je samotná věstonická Venuše dosud nejstarší a nejdokonalejší lidskou soškou z paleolitu, starší doby kamenné, a po výtvarné stránce jednou z nejvyspělejších pravěkých figurálních plastik vůbec.

Věstonická Venuše je bezpochyby jedním z nejstarších a nejznámějších uměleckých děl celého světa. Vznikla v rukou mladopaleolitického člověka, jenž žil v okolí Dolních Věstonic před asi 29-25 tisíci lety.