Antwort Kdy a jak sklidit celer? Weitere Antworten – Kdy se sklízí celer

Kdy a jak sklidit celer?
Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.Bulvový celer má tyto speciální vlastnosti

Celer se vyznačuje bulvou o velikosti pěsti s hrubou hnědou slupkou. Vnitřek bulvy je naopak bílý, pevný a vláknitý, stonek a stopka mají zelenou barvu. Zralý bulvový celer je až 60 centimetrů velký, maximální hmotnost je 600 gramů.Počátkem listopadu je nutné sklidit celer. Ukruťte mu listy a bulvy uložte do bedýnky s vlhkým pískem. Pokud budete písek pravidelně vlhčit, celer vydrží poměrně dlouho.

Proč nedělá celer bulvy : Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Jak se sklízí celer

Vždy si dejte záležet na jeho sklizni. Bulvy vytáhněte ze země opatrně vždy tak, abyste nepoškodili jeho kořenový systém. Celer při sklizni nevytahujte ze země za nať, která je vidět nad zemí. Vždy ji podeberte rýčem na dvou místech tak, aby šla pohodlně vyjmout.

Kdy vysadit celer na záhon : Na venkovní záhony vysazujeme sazeničky celeru se zakrácenými kořínky až po „zmrzlých“ v 2. polovině května.

Nedostatek draslíku způsobí, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů. Přihnojování provádějte v první polovině vegetace. Celer nejčastěji trápí skvrnitost listů způsobená plísňovou infekcí a dále strupovitost bulev. Proti těmto nemocem již běžně výrobci semínka moří.

Už i jednostupňový mrazík dokáže spálit konkrétně rajčata, papriky, okurky i celer. U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.

Kdy zazimovat

Otázku, kdy je třeba zahradu zazimovat, není přitom těžké zodpovědět: Ideální období nastává od poloviny října do začátku listopadu. Poté je třeba začít pracovat na trávníku, záhonech, keřích, stromech a živém plotu.Je to zelenina podzimní a zimní. Sklizeň těchto odrůd se doporučuje od srpna do října. Sklízíme celé rostliny, odřežeme je i s částí kořene. Skladovatelnost řapíkatého celeru je náročná, takže v našich podmínkách je sezonní zeleninou.Kdy vysévat celer S předpěstováním začínáme již koncem února až začátkem března, později vysazujeme již předpěstované sazenice ze zahradnictví, vzhledem k dlouhému vegetačnímu období by nám bulvy dostatečně nevyrostly. Semínka zasypeme jemnou vrstvou substrátu a udržujeme vlhkost a teplotu okolo 20°C.

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
celer fazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkev
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát

Co sklidit před mrazem : Zelenina citlivá na mráz

Je jí v podstatě každá plodová zelenina pocházející z teplejších oblastí. Tu musíme do prvních mrazíků sklidit, abychom její plody mohli dobře skladovat. Patří sem lilky, papriky, rajčata, okurky, cukety, dýně, fazole. Z košťálovin je na chlad nejcitlivější asi květák.

Která zelenina snese mráz : Už i jednostupňový mrazík dokáže spálit konkrétně rajčata, papriky, okurky i celer. U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.

Jak zazimovat venkovní rostliny v květináči

Jak zazimovat rostliny v nádobách

Je nutné chránit korunu rostliny, kmen i pěstební nádobu. Nejvhodnějším materiálem je zimní netkaná textilie světle hnědé barvy, kterou můžeme obalit korunu, kmen i pěstební nádobu. Pěstební nádobu můžeme obalit i průhlednou bublinkovou fólií nebo jutovým filcem.

Pokud jste se rozhodli nechat u sebe ježka zazimovat, vyrobte mu domeček, ve kterém zimu přečká. Jako podestýlku je nejvhodnější použít slámu nebo seno. Pokud ježek váží pod 300 g, je dobré jej držet při teplotě kolem 18 – 20 °C, větší ježci vyhledávají chlad kolem 13 – 15 °C.Díky vysokému obsahu vody je řapíkatý celer velmi nízkokalorickou zeleninou. Pro lidské tělo jsou obzvláště cenné vitaminy skupiny B (mezi nimi i biotin a kyselina pantothenová) a také vitamin A. Z minerálních látek obsahuje řapíkatý celer zejména hořčík, vápník a draslík.

Jak pěstovat celer ze semínek : Semena vyséváme do perlitu či substrátu pro výsev. Doba klíčení je asi 2–4 týdny při teplotě 15–20 ºC. Dobré je rostliny přesadit dvakrát – jednou do sponu 2 x 3 cm a po jejich zesílení do sadbovačů, přičemž při druhém přesazení se zkracují kořínky o 1/3, aby se pořádně zahustily.