Antwort Kdy a jak přesadit orchidej? Weitere Antworten – Co s přerostlou orchidejí

Kdy a jak přesadit orchidej?
Pokud jsou kořeny stále pevné a zdravé, není nutné zasahovat. Vyjměte orchidej z květináče: Pokud jsou kořeny skutečně přerostlé a vypadají, že už květináč překonaly, je čas orchidej vyjmout. Buďte opatrní, abyste nepoškodili kořeny při vyjímání rostliny z květináče.Po přesazení zalijte orchidej dostatečným množstvím vody, aby substrát zvlhčen, ale ne smáčen. Po zalévání nechte přebytečnou vodu stékat. Umístěte orchidej na místo s dostatečným světlem, ale nedirektním slunečním zářením. Orchideje mají rády světlo, ale nepřímo.* Celou rostlinu včetně listů ponořte do kyblíku s měkkou odstátou vodou pokojové teploty asi na 2 hodiny. Je to první pomoc při nedostatku vláhy z důvodu nedostatku kořenů. Rostlina si nasaje vláhu zbylými kořínky a čístečně i listy.

Kam v bytě umistit orchidej : Orchidejím se bude dařit u oken na východní nebo západní straně. Světlo mají rádi natolik, že je v krátkých zimních dnech raději přesuňte na jižní stranu, nebo přisvětlujte na den dlouhý 12 – 14 hodin. Myslete také na to, že orchideje nemají rády přímé světlo a přímé sluneční paprsky jim vysloveně škodí.

Co dělat s kořeny od orchideje

V případě, že orchidej zcela postrádá zdravé kořeny, zastřihněte všechny tak, aby z nich zůstaly jen zdravé části. I v takovém případě by se v čerstvém substrátu s popraškem uhlí či skořice měla rostlina vzpamatovat, absence nefunkčních a hnijících kořenů by jí měla naopak prospět.

Jak obnovit orchideje : Jak oživit umírající orchidej

V závislosti na příčině se většina orchidejí dá zpět nahodit k životu opětovným zaléváním, ořezáním všech mrtvých kořenů a infikovaných listů. Někdy ovšem musíte zakročit a rostlinu přemístit nebo jí pomoci a podpořit růst nových kořenů.

Na přesazení je ideální březen nebo září, radí odbornice

Orchideje během růstu vytvářejí nové a nové kořeny a jakmile začnou hodně vylézat z květináče, rostlina už si podle Rybkové o přesazení doslova říká.

Není třeba ji dezinfikovat přípravky, jednoduše ji vysypte na plech a upečte v troubě. Zničíte tak veškeré zárodky, plísně i drobné škůdce. Poté ji smíchejte s rašeliníkem, uhlím, ale také klidně s kokosovou drtí. Na dno květináče umístěte kousek polystyrenu, na něj umístěte ošetřenou orchidej a přisypte substrát.

Co s opadanou orchidejí

Jakmile jsou květy vaší orchideje opadané nebo jich zbývá už jen několik, měli byste vyschlé výhonky těsně nad třetím kolínkem, zvaným též očkem, odstřihnout nůžkami. S trochou štěstí může květní stvol znovu dvakrát až třikrát vyrašit. Potom však výhon zpravidla odumře.Jak zalévat orchidej

Zalévejte měkkou, odstátou (nebo převařenou vodou, vyhovuje i dešťová). Do každé zálivky přidávejte hnojivo na podporu kvetení. Ne během vegetačního období. Zalijte a přebytečnou vodu odstraňte.Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.

Rostlinu je třeba zalévat každých pět až sedm dní, po tuto dobu by kořeny měly zůstat vlhké. Jakmile květy orchideje odrostou, můžete seříznout její stonek a pokračovat v zalévání a pěstování jak jste zvyklí.

Jak oživit listy orchideje : Správná péče o listy orchidejí

Pravidelně stříkejte orchideje speciálními prostředky určenými pro ošetřování listů. Dávejte pozor, aby uprostřed orchidejí nebyla zadržována vlhkost. Listy můžete sprchovat vodou, budou pak krásně lesklé.

Proč vadnou listy u orchideje : Proč listy vadnou a gumovatí

Je běžné, že orchidejím postupně uvadají spodní listy a narůstají nové. V druhém případě, kdy uvadají horní listy, jsou vrásčité a gumovatí, důvodů může být celá řada. Mezi hlavní důvody patří především nedostatečná zálivka, nadměrné hnojení nebo zahnívání kořenů.

Jak dlouho nechat namočené orchideje

Ponořte celý květináč s orchidejí do vody a nechte ji několik hodin nasáknout,“ radí Lenka Hrubá. Rostliny by nikdy neměly stát ve vodě dlouhodobě, aby jim neuhnívaly kořeny. Orchideje pěstované jako pokojové rostliny pocházejí většinou z tropů či subtropů, proto jim uděláte radost rosením.

Průhledný plastový obal s náznakem odtokových otvorů je ideální pro pěstování orchidejí. Je vyrobený z velmi kvalitního a pevného, průhledného plastu a můžete jej použít pro pěstování i jiných rostlin. Pod tento květináč je vhodná Miska na orchideje.Není třeba ji dezinfikovat přípravky, jednoduše ji vysypte na plech a upečte v troubě. Zničíte tak veškeré zárodky, plísně i drobné škůdce. Poté ji smíchejte s rašeliníkem, uhlím, ale také klidně s kokosovou drtí. Na dno květináče umístěte kousek polystyrenu, na něj umístěte ošetřenou orchidej a přisypte substrát.

Proč vadnou listy u orchidejí : Proč listy vadnou a gumovatí

Je běžné, že orchidejím postupně uvadají spodní listy a narůstají nové. V druhém případě, kdy uvadají horní listy, jsou vrásčité a gumovatí, důvodů může být celá řada. Mezi hlavní důvody patří především nedostatečná zálivka, nadměrné hnojení nebo zahnívání kořenů.