Antwort Kdy a jak ostříhat angrešt? Weitere Antworten – Jak ostříhat Keříčkový angrešt

Kdy a jak ostříhat angrešt?
Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.Rybíz, angrešt, maliník, ale také ostružiník patří mezi první rostliny, které se na jaře probouzejí. Proto je brzké jaro vhodné k jejich prořezání, jež pomůže s prosvětlením a zaručí bohatou úrodu.Angrešt snese i polostín, ale nejlépe se mu bude dařit na slunném místě. Pro stromkový angrešt je důležitá opora – kůl nebo tenká trubka, kterou umisťujeme nejlépe na východní stranu. Uvazujeme nad roubem, pod roubem a uprostřed kmínku, aby se nevytvořilo tzv. „bříško“ – obloukovité vyhnutí.

Jak hnojit angrešt : Kdy hnojit tyto keře

Rybízy i angrešty je potřeba hnojit dvakrát ročně. Jednou na jaře, kdy je potřeba dodat plné hnojivo. Ještě před dobou kvetení proto dopřejte rostlinám potřebný životabudič.

Jak ostříhat rybíz a angrešt

Nejdříve silně seřízneme všechny výhony, tím podpoříme letní růst nových výhonů. V následujícím roce odstraníme pouze slabé a špatně rostlé výhony. Odstraníme co nejvíce tmavých tříletých (pokud byl keř zanedbaný i všechny starší větve) ve prospěch nových mladých výhonů.

Jak ošetřit angrešt : Kdy, jak a čím ošetřovat Angrešt ošetřete 1x před květem a následně 2 – 4x po odkvětu v intervalu 5 – 10 dní (za vlhka a tepla interval zkracujeme a používáme 2% koncentraci). Rybíz ošetřujte až po odkvětu ve stejném intervalu i počtu ošetření.

Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Kdy stříhat Stromkový angrešt

Nejlepší doba pro řez angreštu je předjaří, ještě před tím, než vyrazí pupeny. Pokud to klimatické podmínky dovolí, můžete stříhat už od ledna do března. Rozhodně by ale v průběhu řezu nemělo mrznout, ještě lépe, když ani po řezu již nepřijdou mrazy. První řez můžeme u angreštu provést v druhém roce po výsadbě.Pokud zakládáme rybízovnu na větší ploše, vyhnojíme ji kompostem nebo hnojem v dávce 300—400 kg na ar a organický materiál zaoráme. V dalších letech hnojíme nejlépe každý druhý rok, na začátku jlplodnosti dávkou 2—3 kg na keř, v plné plodnosti 5—6 kg na keř.Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).

Co na plíseň na angreštu : Angrešty se ošetřují při rašení (před květem) a opakovaně 2-3x po odkvětu v intervalech 5 až 10dní (dodržet ochranou lhůtu) sirnatým přípravkem (VITISAN, KUMULUS WG) K aplikovaným přípravkům se doporučuje přidat i smáčedlo. Účinný je také postřik keřů po sklizni.

Co s Angreštem po sklizni : Angrešty je vždy lepší pěstovat raději stromkové. Po sklizni je zbavíme suchých a nemocných větví, koruny prosvětlíme a každé rostlině necháme šest až sedm hlavních větví. Až na jaře pak zkrátíme hlavní větve o třetinu a postranní obrost o třetinu až dvě třetiny.

Jak Prostříhat starý rybíz

V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.

Rybíz se stříhá dvakrát do roka – na jaře po skončení mrazů a na konci léta, až přestane plodit. Strom zbavíme suchých větví (majících tmavší kůru a výhonů bez pupenů, které praskají) a slabých výhonů. Takto bychom měli postupovat každý rok, a to u červeného i černého rybízu.Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).

Jak se stříhá Stromkový rybíz : Stromkový rybíz zkracujeme při výsadbě (zásadně na podzim) na 2 až 3 pupeny a poté provádíme řez podobně jako u keřového, ale tak, abychom tvořili pravidelnou korunu na kmínku.