Antwort Kdo zapisuje do obchodního rejstříku? Weitere Antworten – Kdo provádí zápis do obchodního rejstříku

Kdo zapisuje do obchodního rejstříku?
Rejstříkovými soudy jsou krajské soudy (s výjimkou Krajského soudu v Praze) a Městský soud v Praze. K řízení o návrhu na zápis je místně příslušný ten soud, v jehož obvodu se nachází sídlo nebo bydliště zapisované osoby.fyzické osoby, které jsou podnikateli s bydlištěm v České republice a které o zápis požádají (povinný je zápis v případě průměrné výše výnosů nebo příjmů snížených o DPH za poslední dvě účetní období přesahující 120 mil. Kč), a. další osoby, stanoví-li povinnost jejich zápisu zvláštní právní předpis.Obchodní rejstřík

Na rozdíl od živnostenského rejstříku se do obchodního rejstříku nezapisují všechny podnikající osoby, které vlastní živnostenské oprávnění. To znamená, že neplatí často chybně uváděné pravidlo: Ten, kdo je zapsaný v živnostenském rejstříku, je automaticky zapsán v obchodním rejstříku.

Kdy se musí fyzická osoba zapsat do obchodního rejstříku : Povinnost podat Návrh na zápis do obchodního rejstříku mají podnikající fyzické osoby v případě, že jejich výše příjmů či výnosů (případně snížených o DPH) dosáhla či přesáhla za dvě po sobě jdoucí účetní období v průměru částku 120 milionů Kč, nebo osoby provozující živnost průmyslovým způsobem.

Kdo zveřejňuje obchodní rejstřík

Obchodní rejstřík vede rejstříkový soud. Přesto že je obchodní rejstřík jeden, změny v něm provádí hned několik rejstříkových soudů. Najdeme je v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ústí nad Labem a Ostravě.

Kolik stojí zápis do obchodního rejstříku : Například založení společnosti s ručením omezeným vás u notáře vyjde na 2 700 Kč, u soudu na 6 000 Kč. U akciové společnosti činí poplatek u notáře přibližně 8 000 Kč, u soudu pak 12 000 Kč. Z toho je více než patrné, že se přímý zápis vyplatí.

Jedná se o veřejný seznam, do kterého se zapisují zákonem stanovené údaje o subjektech, kterým to ukládá zákon. Obchodní rejstřík vede rejstříkový soud podřízený ministerstvu spravedlnosti. Uvádí se zde základní identifikační údaje o subjektu, předmět jeho činnosti, statutární orgány a další informace.

K zápisu potřebujete:

  1. vyplněný formulář „Návrh na zápis do obchodního rejstříku“,
  2. doklady o založení (společenská smlouva / zakladatelská listina),
  3. doklady o splacení základního kapitálu, pokud je vyšší než 20 000 Kč (prohlášení správce vkladu / potvrzení banky).

Co se musí zveřejnit ve sbírce listin

Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:

  • listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
  • rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
  • výroční zprávy, účetní závěrky,
  • rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
  • rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.

Zápis do obchodního rejstříku je potřeba provést už před zahájením podnikatelské činnosti. Registrace firmy probíhá přes formulář. Návrh na registraci firmy do Obchodního rejstříku musí podat všichni jednatelé firmy s.r.o. Nejdříve půjdete na krajský (rejstříkový) soud, kde bude sídlo společnosti.Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.

‍Povinnost zveřejnit účetní závěrku ve Sbírce listin mají podle Zákona o účetnictví (ZoÚ) všechny účetní jednotky zapsané ve veřejném rejstříku v rozsahu podle kategorie, do které spadají.

Kdo musí mít účetní závěrku : Povinnost sestavit závěrku platí pro všechny účetní jednotky. Velké, střední a malé účetní jednotky musí sestavovat závěrku v plném rozsahu, a také ji mít ověřenou auditorem (výjimky vypisuje zákon o účetnictví). Pro mikro účetní jednotky stačí závěrku vyhotovit pouze ve zkráceném rozsahu a bez ověření auditorem.