Antwort Kdo vymyslel Enigma? Weitere Antworten – Kdo vymyslel kód Enigmy

Kdo vymyslel Enigma?
Před sto lety Arthur Scherbius vynalezl světoznámý šifrovací stroj Enigma. Během druhé světové války ho používala německá armáda k posílání depeší. Jenže spojenci ukořistili několik dokumentů například z nacistických ponorek, díky kterým britský matematik Alan Turing šifrování prolomil.Od roku 1929 disponovali Enigmou také Poláci. Tým kryptologů v čele s matematikem Marianem Rejewským ji pak pomocí získaného francouzského manuálu prolomil a až do roku 1938 byl schopen německé zprávy dešifrovat. Němci však později změnili nastavení a spojenci byli opět v koncích.Pocty se posmrtně dočkal Alan Turing. Matematik, kterému se za druhé světové války podařilo rozluštit tajné kódy nacistů využívající systém Enigma.

Kdo byl Turing : Alan Mathison Turing, OBE (23. června 1912 Londýn — 7. června 1954 Wilmslow) byl britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky. Veřejně známý je díky zásluhám o dešifrování nacistických tajných kódů během druhé světové války – Enigmy.

Jak se prolomila Enigma

Dešifrovací bomba

Od roku 1929 disponovali německou vojenskou Enigmou také Poláci. Tým kryptologů okolo matematika Mariana Rejewského ji pak – mimo jiné za pomoci manuálu od francouzské rozvědky – jako první prolomil. Pomohla k tomu tzv. bomba, zařízení sestavené z několika strojů Enigma zapojených za sebou.

Kdo Rozšifroval enigmu : K prolomení nacistické šifry Enigma výrazně přispěli polští matematici. Dalo by se říci, že bez nich by se nikdy Britům rozšifrovat německé válečné depeše nepodařilo. Poláci vyřešili kód Enigmy už před válkou a dali tím svým pokračovatelům skvělý základ.

Enigma (ze starořeckého αἴνιγμα – hádanka) má více významů: Enigma – německý šifrovací stroj z druhé světové války. Enigma (hudební skupina) – německý studiový projekt, částečně zaměřený na taneční diskotéky. Enigma Records – americké hudební vydavatelství alternativní hudby osmdesátých let.

K prolomení nacistické šifry Enigma výrazně přispěli polští matematici. Dalo by se říci, že bez nich by se nikdy Britům rozšifrovat německé válečné depeše nepodařilo. Poláci vyřešili kód Enigmy už před válkou a dali tím svým pokračovatelům skvělý základ.

Co je to Turinguv test

Definice Turingova testu zní přibližně takto: počítač lze označit za „inteligentní“, podaří-li se mu (v průměru) oklamat lidi tak, že si jej pletou s člověkem, přesněji, nejsou schopni zodpovědně rozhodnout, kdo je kdo. Pokud k tomu dojde, říkáme, že takový algoritmus prošel Turingovým testem.Turingův stroj (TS) je teoretický model počítače popsaný matematikem Alanem Turingem, který se používá pro modelování algoritmů v teorii vyčíslitelnosti.Enigma byl přenosný šifrovací stroj (mechanismus), používaný k šifrování a dešifrování tajných údajů. Využíval se od počátku dvacátých let dvacátého století, nejdříve pro šifrování civilních zpráv, později jej začaly používat i armády a vlády některých zemí, například Německo ve druhé světové válce.

V Anglii Alan Turing sestrojil počítač s názvem Bombe, díky kterému se mu podařilo rozluštit německé depeše zašifrované šifrovacím strojem Enigma.

Co je slovo grif : Pojem grif

Používá se ve významu "mít (ten) správný grif/gryf" tj. umět něco (správně uchopit) . Pochází z německého der Griff.

Jak poznat cizí slova : Přejatá slova (slova cizího původu) lze rozdělit na zdomácnělá a cizí. U zdomácnělých slov si již mluvčí jazyka cizí původ neuvědomují, např. česká slova knedlík, pytel, škola, anglická beef, wine. Cizí slova si v jazyce uchovala původní ráz, mluvčí si uvědomují jejich cizí původ.

V čem spočívá Turingův test

Tento test, vymyšlený legendou informatiky Alanem Turingem, spočívá v tom, že skupina porotců komunikuje s počítačovou umělou inteligencí. Přitom neví, jestli v danou chvíli komunikují se strojem, či člověkem. Když se počítači podaří přesvědčit alespoň 3 z 10 porotců, že komunikují s člověkem, testem prošel.

Ověřování opakujícího se jazyka:

Věnujte pozornost opakujícím se frázím nebo slovům v textu. Umělá inteligence má tendenci nadužívat určité jazykové prvky, což může vést k redundanci. Rozpoznání těchto vzorců může být prvním signálem, že obsah mohl být vytvořen umělou inteligencí.Klasická kryptografie

První výskyt kryptografické metody je použití nestandardních hieroglyfů ve starověkém Egyptě přibližně v letech 4500 př. n. l. Dále některé hliněné tabulky z Mezopotámie vykazovaly známky šifrování, nejspíše se jednalo o nějaké recepty, které mohly být komerčně využitelné.

Jak funguje Caesarova šifra : Princip Caesarovy šifry je založen na tom, že všechna písmena zprávy jsou během šifrování zaměněna za písmeno, které se abecedně nachází o pevně určený počet míst dále (tj. posun je pevně zvolen). Počet možných variant klíče této šifry je o jedna menší než počet písmen (znaků) v použité abecedě.