Antwort Kdo to je sofoklés? Weitere Antworten – Co je to sofoklés

Kdo to je sofoklés?
Sofoklés, řecky Σοφοκλης, (497/496 př. n. l., Athény – 406/405 př. n. l.) byl starořecký athénský dramatik, kněz a politik. Patří k nejvýznamnějším antickým dramatikům, proslul svými tragédiemi, především Antigonou, Élektrou a Králem Oidipem.Osud se naplňuje

Blízko města se potkal s vozem, na němž seděl neznámý stařec. Vozka švihl Oidipa bičem, aby uvolnil cestu a stařec ho navíc udeřil holí. Oidipús v hněvu starci ránu oplatil takovou silou, že stařec padl mrtev. Netušil, že právě zabil svého otce, krále Láia.

Iokasté
Děti Oidipus Antigona Polyneikés Eteoklés Isména Laónit
Rodiče Menoikeus
Příbuzní Euryganeia (sourozenec), Kreón (sourozenec), Isména, Eteoklés, Polyneikés, Antigona[2][3] a Laónit (vnoučata)
multimediální obsah na Commons

Kdo je Oidipus : Král Polybos nemá vlastní děti, a tak přijme dítě za své. Dá mu jméno Oidipús (doslova opuchlá noha) a vychovává ho, aniž by mu cokoliv o jeho původu řekl.

Kdo to byl Euripides

Eurípidés (taky Euripidés či Euripides, řecky Εὐριπίδης) byl starořecký dramatik, klasik tragédie, básník a filozof, pocházel z bohaté rodiny. Zpracoval tradiční mýty originálním způsobem, s vynikající znalostí psychologie, čímž je odkrýván duševní svět hrdinů, hlavně žen.

Koho si vzal Oidipus : Oidipus se za sfingou vydal, hádanku uhodl a sfinga sama skočila ze skály. Za to mu Iokastin bratr Kreón slíbil trůn. Oidipus si vzal Iokastu za ženu a měl s ní děti.

Eteoklés (řecky Ἐτεοκλῆς, latinsky Eteocles) je v řecké mytologii syn thébského krále Oidipa a jeho manželky a matky Iokasté. Některá data mohou pocházet z datové položky. Jeho osudy jsou podobné osudům jeho bratra Polyneika, jenom viděné z druhé strany.

Oidipus se za sfingou vydal, hádanku uhodl a sfinga sama skočila ze skály. Za to mu Iokastin bratr Kreón slíbil trůn. Oidipus si vzal Iokastu za ženu a měl s ní děti.

Co zavedl Euripides

Ve své tvorbě byl dost inovativní, kritizoval aktuální problémy v Athénách — postavil se proti tradičním morálním a náboženským představám, za témata her mu sloužily politika, kultura atd. Eurípidés uzavřel vývoj řecké tragédie, ovlivnil novodobé drama.Dílo. Eurípidés uzavřel vývoj řecké tragédie, ovlivnil novodobé drama. Z 92 her se v celku zachovalo pouze 18 tragédií a 1 satyrské drama. Bohové jeho dramat jednají jako smrtelníci, ale jejich vlastnosti jsou znásobeny.Po zjištění pravdy se Iokasté oběsí a Oidipús se nad jejím tělem oslepí. Žádá o odpuštění Kreonta, usmíří se s ním, rozloučí se s dcerami a opustí Théby, aby zachránil obyvatelstvo od morové pohromy.

Krále přepadl hrozný strach a spěchal vše napravit: Polyneika s řádným obřadem nechal pohřbít. Když však šel osvobodit Antigonu, nebyla už živá. Oběsila se na pohřební stuze. Vedle ní nalezl tělo svého syna Haimóna, který se při pohledu na mrtvou Antigonu probodl mečem.

Jak zemřel Polyneikes : Nic se nevyvíjelo dobře, Thébané pod vedením Eteokla a Kreonta se statečně bránili. Když se boje bez výsledku protahovaly, vůdcové dohodli, že výsledek války má záviset na souboji obou bratří. Souboj byl nelítostný a vyrovnaný. Nakonec Eteoklés zasadil bratrovi smrtelnou ránu mečem.

Co znamená oidipovský komplex : Oidipovský komplex, nazývaný také Oidipův komplex, je termín používaný v psychoanalýze k označení náklonnosti syna k matce, s agresivním vztahem k otci.

Kdo to byl Euripidés

Eurípidés (taky Euripidés či Euripides, řecky Εὐριπίδης) byl starořecký dramatik, klasik tragédie, básník a filozof, pocházel z bohaté rodiny. Zpracoval tradiční mýty originálním způsobem, s vynikající znalostí psychologie, čímž je odkrýván duševní svět hrdinů, hlavně žen.

n. l. Komedie je nejmladším žánrem a poprvé byla uvedena na Velkých Dionýsiích roku 486 př. n. l. První dochovanou tragédií je ovšem teprve Aischylova hra Peršané (472 př. n. l.), nejmladší dochovanou hrou je pak Aristofanova komedie Plutos (Bohatství, 388 př. n. l.).Euripides se na rozdíl například od Aischla zaměřoval na konflikt člověka s člověkem a ne člověka s osudem či bohy. Byl prvním dramatikem, který uvedl na scénu aktuální problémy athénské společnosti a dokázal dokonale vykreslit charakter ženských postav. Dotýkal se satiry athénských poměrů – novátorské.

Kde se odehrává Antigona : Děj odehrává se před palácem královským v Thebách.