Antwort Kdo Predepisuje pleny? Weitere Antworten – Kdo předepisuje pleny

Kdo Predepisuje pleny?
Kdo mi může předepsat inkontinenční pomůcky Dobrý den, pomůcky na inkontinenci Vám předepíše buď praktický (obvodní) lékař nebo urolog, gynekolog, neurolog nebo geriatr.Inkontinentnímu pacientovi může absorpční zdravotnické pomůcky předepsat lékař následujících specializací: geriatrie, gynekologie, chirurgie, nefrologie, neurologie, pediatrie, všeobecný praktický lékař nebo urolog.Nárok na inkontinenčních pomůcky hrazené pojišťovnou má každý pacient starší 3 let, u kterého lékař stanoví diagnózu inkontinence. Současně lékař určí i závažnost inkontinence, na jejímž základě zařadí pacienta do jednoho ze stupňů inkontinence.

Kdo řeší inkontinence : Před samotnou léčbou je nezbytně nutné správně diagnostikovat příčinu a typ inkontinence. Největší šanci na vyléčení samozřejmě máte, když začnete problém řešit v prvopočátku a ne sami. Vyhledejte tedy pomoc odborníka, urogynekologa. Může pomoci také urolog, který je tuto problematiku specializován.

Jak léčit únik stolice

Konzervativní léčba obvykle spočívá v úpravě jídelníčku, používání inkontinenčních pomůcek a předepsání vhodných léků. Únik stolice se řeší i chirurgicky a moderní doba přináší také zcela nové způsoby léčby, například biofeedback, který se využívá pro střevní trénink.

Co je dobré na inkontinenci : občasný únik moči se dá úplně zastavit pravidelným cvičením Kegelových cviků a posilováním pánevního dna. Bohužel, pevnost svalů nelze ovlivnit doplňky stravy ani léky.

Mezi další možnosti léčby inkontinence patří:

  • změna životního stylu, zejména redukce váhy, omezení fyzické zátěže a dodržování pravidelného pitného režimu (omezení pití kávy a jiných močopudných nápojů)
  • Kegelovy cviky, tedy posilování pánevního dna.


Vhodnou prevencí je cvičení svalů pánevního dna. Správně posílené svalstvo pánevního dna pomáhá udržet správnou polohu močového měchýře i správné postavení pánve. Díky tomu pak v budoucnu hrozí menší riziko inkontinence.

Jak předcházet úniku moči

Abychom se problémům s inkontinencí vyhnuli, měli bychom svaly pánevního dna pravidelně procvičovat i relaxovat, jinak budou mít sklony k oslabení. Podle sexuologů by se mělo stát procvičování pánevních svalů součástí běžné péče o tělo jak u žen, tak u mužů, a to zejména po 35. roce věku.Jedná se o vyšetření, při kterém je cévkou naplněn močový měchýř, jsou sledovány tlaky v močovém měchýři i v močové trubici a je posuzován vztah mezi nimi. Na konci vyšetření pacient močí do speciální toalety, přizpůsobené měření rychlosti proudu moči (Uroflowmetr).Může se projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu apod., nebo jako nucení na močení, které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Množství úniku kolísá od občasných, nepatrných úniků několika kapek moči až k naprosté ztrátě kontroly a stálému nekontrolovatelnému pomočování.

Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)

Jak změkčit stolici v konečníku : změkčujte pravidelně stolici. Do stravy zařaďte vlákninu celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zeleninu (alespoň 5krát denně), své místo mají i kysané mléčné výrobky. Dodržujte pitný režim (2,5 litru vody denně) a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Stolici lze změkčit pomocí laktulozy.

Jak se projevuje samovolný únik moči : Může se projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu apod., nebo jako nucení na močení, které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Množství úniku kolísá od občasných, nepatrných úniků několika kapek moči až k naprosté ztrátě kontroly a stálému nekontrolovatelnému pomočování.

Jak léčit únik moči u žen

Mezi další možnosti léčby inkontinence patří:

  1. změna životního stylu, zejména redukce váhy, omezení fyzické zátěže a dodržování pravidelného pitného režimu (omezení pití kávy a jiných močopudných nápojů)
  2. Kegelovy cviky, tedy posilování pánevního dna.


Může se projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu apod., nebo jako nucení na močení, které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Množství úniku kolísá od občasných, nepatrných úniků několika kapek moči až k naprosté ztrátě kontroly a stálému nekontrolovatelnému pomočování.Moč trvale zadržet nelze. Jakmile se tlak na močový měchýř zvýší nad úměrnou mez, dojde k relaxaci svěrače močové trubice a moč unikne samovolně. Lidově řečeno – počůráme se. Ale to samozřejmě neznamená, že nás naše tělo nevarovalo.

Co pomůže na únik moči : Mezi další možnosti léčby inkontinence patří: změna životního stylu, zejména redukce váhy, omezení fyzické zátěže a dodržování pravidelného pitného režimu (omezení pití kávy a jiných močopudných nápojů) Kegelovy cviky, tedy posilování pánevního dna.