Antwort Kdo platí PENB? Weitere Antworten – Kolik stojí vypracovani PENB

Kdo platí PENB?
Pro stávající objekty s papírovou dokumentací (záleží na členitosti, dostupnosti podkladů, apod.): Jednopodlažní rodinný dům o užitné ploše do 150m² – cca 7,900Kč Vícepodlažní rodinný dům o užitné ploše do 350m² – cca 9,000KčPENB nemusí být vystaven, pokud jsou splněny VŠECHNY následující podmínky: budova je postavena před 1.1.1947. od 1.1.1947 nebyla provedena větší změna dokončené budovy. prodávající a kupující (nebo pronajímatel a nájemce) se písemně dohodnou, že PENB nebude opatřen.PENB musí být zpracován pro:

prodej nemovitosti nebo její části. pronájem nemovitosti nebo její části. budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 250 m2, pokud je tato budova užívána orgánem veřejné moci.

Kdo platí energetický štítek : Odpovědnost za pořízení energetického štítku nese prodávající. Pokud prodáváte dům, máte jako majitel budovy povinnost obstarat energetický štítek. Energetické štítky k prodeji domů se povinně zpracovávají od 1. 1.

Jak dlouho platí PENB

Průkaz platí 10 let ode dne jeho vyhotovení nebo do provedení větší změny dokončené budovy, pro kterou byl zpracován, anebo do provedení změny způsobu vytápění, chlazení nebo přípravy teplé vody v této budově a musí být zpracován pouze příslušným energetickým specialistou s oprávněním od ministerstva ke zpracovaní …

Kdo je oprávněn zpracovat PENB : PENB může zpracovat energetický specialista na základě získaného oprávnění pro zpracování průkazu. Energetický specialista je buď osoba fyzická nebo osoba právnická a je zapsán do seznamu energetických specialistů, který je dohledatelný na stránkách ministerstva (MPO).

Do PENB jsou zahrnuty náklady na vytápění, na ohřev teplé vody, na osvětlení, na chlazení, ale také na větrání. Všechny tyto dodané energie se pak vydělí celkovou podlahovou plochou nemovitosti a výsledkem je roční měrná spotřeba energie na metr čtvereční (kWh/m² za 1 rok).

Pokud mu ani tak není PENB vydán, může průkaz při prodeji nahradit předložením vyúčtování za dodávky plynu a elektřiny (případně i dalších energií). Je však nutné poskytnout vyúčtování za poslední tři roky.

Jak se vyhnout energetickému štítku

Kdy energetický štítek není potřeba

Výjimku v zákoně mají například nemovitosti postavené před rokem 1947, ve kterých nebyla provedena žádná významná rekonstrukce a zároveň se obě smluvní strany písemně dohodnou, že energetickým štítkem budova nebude opatřena.Které budovy nepotřebují PENB

  • u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2,
  • u staveb pro rodinnou rekreaci, které užíváte jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání,

Na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR najdete seznam všech energetických specialistů, kteří mohou tuto práci vykonávat. K vystavení PENB budete potřebovat stavební dokumentaci (půdorys celé nemovitosti, řez a vizualizaci domu, technickou zprávu o konstrukci, popis vytápění a systémů na ohřev vody).

Co je PENB

Při výpočtu PENB jsou zohledněny náklady na vytápění, ohřev vody, osvětlení, chlazení, větrání a případně také úpravu vlhkosti v domě. Zároveň je při výpočtu ignorována energie, kterou spotřebují běžné domácí elektrospotřebiče, ta se totiž zcela logicky průběžně mění.

Kolik stojí vystavení energetického štítků : Cena energetického štítku záleží na velikosti budovy, průměrně dosahuje 3 až 7 tisíc korun. Náklady navíc až v desetitisících korun však může přinést osobní návštěva energetického specialisty, která je často nutná u starších domů, u nichž chybí projektová dokumentace a další údaje nutné k výpočtu.

Čím nahradit PENB : Pokud mu ani tak není PENB vydán, může průkaz při prodeji nahradit předložením vyúčtování za dodávky plynu a elektřiny (případně i dalších energií).

Co lze stavět bez stavebního povolení

Podrobnější přehled nabízí § 79 odst. 2 stavebního zákona. Jako stavba bez stavebního povolení je považována stavba do 25 m2. Taková stavba musí být o rozloze maximálně 25 m2 a musí mít pouze jedno nadzemní podlaží s výškou maximálně 5 m, popřípadě může být podsklepená do hloubky 3 m.

PENB NEMUSÍ BÝT VYSTAVEN, POKUD JSOU SPLNĚNY VŠECHNY NÁSLEDUJÍCÍ PODMÍNKY:

  1. budova je postavena před 1.1.1947.
  2. od 1.1.1947 nebyla provedena větší změna dokončené budovy (připomínáme, že ne všechny opravy na domě jsou větší změnou, v případě pochybností doporučujeme nechat posoudit odborníkem v této oblasti.

CO SE POVAŽUJE ZA DROBNÉ STAVBY

Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.

Kolik stojí povolení ke stavbě : Stejně tak není snadné přesně říci, kolik stojí ono vyřízení stavebního povolení. Stavební úřad má sice svůj sazebník a správní poplatky se většinou uvádějí od 500 Kč, ale ve složitějších případech se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč.