Antwort Kdo napsal první encyklopedii? Weitere Antworten – Kdo vymyslel encyklopedií

Kdo napsal první encyklopedii?
Byla sestavena Denisem Diderotem a jeho spolupracovníky, kterými byli například Jean-Jacques Rousseau, Jean d'Alembert, Voltaire, Charles Louis Montesquieu, Étienne Bonnot de Condillac, Claude-Adrien Helvétius či Paul Heinrich Dietrich von Holbach.Na jedné z prvních a rozsáhlých encyklopedií se podílel ve Francii proslulý Denis Diderot, v české království o něco později vzniká podobné dílo, Ottův slovník naučný. Encyklopedie se dnes věnují většinou některé z konkrétních vědeckých oblastí, souhrnné encyklopedie na více témat dnes již najdeme málokdy.Za vynálezce knihtisku je považován Johannes Gensfleisch Gutenberg. Datum vynálezu není přesně znám, ale odhaduje se kolem roku 1440.

Kdo vymyslel Wikipedii : Wikipedie byla spuštěna 15. ledna 2001 Jimmym Walesem a Larrym Sangerem. Její jméno navrhl Larry Sanger, jako spojení slov „wiki“ (havajské slovo pro „rychlý“) a „encyklopedie“.

Kdy se začalo psát česky

Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století. Je částečně ovlivněná latinou a němčinou. Česky psaná literatura se objevuje od 14. století. První písemné památky jsou však již z 12. století.

Kdo vynalezl knihtisk : Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg celým jménem Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg (1397/1400-1468) byl německý tiskař a nakladatel, tvůrce nové technologie tisku z výšky zvané knihtisk. Vynález knihtisku je považován za jednu z nejvýznamnějších událostí moderní historie.

Knihtisk byl doslova revoluční vynález. Jedná se o způsob mechanického rozmnožování textu nebo obrazu vytvářející identické kopie tiskem z výšky. Za vynálezce knihtisku je považován Johannes Gensfleisch Gutenberg. Datum vynálezu není přesně znám, ale odhaduje se kolem roku 1440.

Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel
Datum vydání 1751 a 1772
Předchozí a následující dílo
Descriptions des Arts et Métiers
multimediální obsah na Commons

Kdo zavedl český jazyk

Jan Hus patří mezi první jazykovědné puristy. Patrně on sepsal spis o českém pravopise a fonetice De orthographia Bohemica (O českém pravopisu), což je nejstarší pojednání o fonetice některého z živých evropských jazyků. Do Husovy doby čeština používala takzvaný spřežkový pravopis.Čeština se vyvinula na konci 1. tisíciletí ze západního nářečí praslovanštiny. V pračeském období si zachovávala některé praslovanské prvky, jako byly jery, nosovky (ę a ǫ), palatalizace či systém čtyř minulých časů (aorist, imperfektum, perfektum, plusquamperfektum).Období jejich vzniku řadíme mezi počátky knihtisku, tedy přibližně od roku 1440 až do 31. prosince 1500 (toto datum je zároveň i časová hranice, která odděluje prvotisky od starých tisků). První období dějin tištěné knihy, které nazýváme obdobím prvotisků, umožnil vynález knihtisku Johana Gutenberga.

Slownjk česko-německý Josefa Jungmanna
Titulní strana 1. dílu slovníku (1835)
Autor Josef Jungmann
Země Rakouské císařství
Jazyk čeština, němčina a latina

Kdy se zacalo mluvit český : Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Kdo vymyslel český pravopis : Mistr Jan Hus, jehož upálení si připomínáme 6. července, proslul nejenom jako kazatel, ale rovněž jako jazykovědec. Z českého pravopisu odstranil spřežky a navrhl diakritická znaménka. Jan Hus patří mezi první jazykovědné puristy.

Který autor napsal mluvnici českého jazyka

K základním dílům Dobrovského patří Dějiny české řeči a literatury, které vyšly v roce 1792. V roce 1818 vydal obsáhlejší í Dějiny české řeči a starší literatury, které však z důvodů cenzury končily rokem 1526.

V českém kontextu jsou z Dobrovského spisů nejzásadnější: Geschichte der böhmischen Sprache und Literatur (Dějiny českého jazyka a literatury) a především jeho česká gramatika Ausführliches Lehrgebäude der böhmischen Sprache (Zevrubná mluvnice jazyka českého).Čeština patří do rodiny západoslovanských jazyků a vyvíjet se začala během 10. století z praslovanštiny. Nejstarší česky psanou větu datujeme do roku 13. století a spojujeme ji se Zakládací listinou litoměřické kapituly z roku 1057 – ona pověstná věta se na dokument dostala později jako přípisek.

Jak stará je čeština : Čeština se jako samostatný jazyk vyvinula na sklonku 1. tisíciletí n. l. z praslovanštiny.