Antwort Kdo muze zpovídat? Weitere Antworten – Kdo může zpovídat

Kdo muze zpovídat?
Odpověď: Zpovědníky, kteří mohou z titulu svého úřadu zpovídat, jsou: papež (všude), kardinálové (všude), diecézní biskup (na svém území), farář (na území své farnosti). Nicméně v praxi může zpovídat každý kněz, který obdržel tzv. fakultu.Začni třeba takto: „Vyznávám se před Pánem Bohem, že jsem se od minulé zpovědi dopustil/a těchto hříchů“ – a vyznáváš své hříchy. Pokud si s něčím nevíš rady, nevíš, zda se mohlo jednat o hřích, či nikoli, zeptej se kněze – rád Ti odpoví. Po vyznání hříchů řekni asi toto: „Toto jsou mé hříchy.Svátost smíření, lidově nazývaná zpověď podle jedné své části, je po iniciačních svátostech základní svátostí, která doprovází každého aktivního věřícího v katolické církvi minimálně jednou do roka. Většinou je však slavena v intervalu jeden až dva měsíce.

Jak funguje zpověď : Co je svátost smíření Svátost smíření neboli zpověď je především osobním setkáním se vzkříšeným Kristem. To má společné se zbývajícími šesti svátostmi Církve. Jde o svátost uzdravující, ve které Ježíš Kristus prostřednictvím biskupa nebo zplnomocněného kněze odpouští hříchy, kterých se věřící dopustil po křtu.

Kdo nesmí ke zpovědi

Základní odpuštění hříchů dostáváme totiž ve křtu. Zpověď v nás pouze "obnovuje" křestní milost, kterou v nás hřích zatemnil. Ti, kdo nejsou pokřtěni, nemohou ke zpovědi, ale mohou si s knězem domluvit duchovní rozhovor, mohou požádat o požehnání; mohou také přemýšlet o tom, zda by se nechtěli nechat pokřtít.

Jak vznikla zpověď : Svátost smíření nabývá prvních podob ve starokřesťanském veřejném vyznávání hříchů před církví. V raném středověku se během mnišské iroskotské misie začíná šířit praxe soukromého vyznání hříchů Bohu skrze kněze. Počínaje 9. stoletím se svátost pokání vypočítává mezi sedmi svátostmi církve ustanovenými Ježíšem Kristem.

Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění. Je to nějaký skutek (často modlitba, ale může se jednat i o sebezápor či skutek milosrdenství), který má pomoci léčit hřích a napravit spáchanou škodu.

V biblických náboženstvích, v křesťanství, v judaismu a islámu, vyjadřuje hřích přesvědčení, že špatné jednání, hanebnost, zločin nezakládá jen vinu mezi lidmi, nýbrž znamená (také) porušení smlouvy (zákona) a řádu stvořeného světa a tím i vzpouru proti Bohu například sebevražda.

Jak jít ke zpovědi

Ke zpovědi je možné jít k jakémukoli katolickému knězi, nikdo druhý nemůže nikomu přikázat, komu je třeba se zpovídat. Praktické bývá chodit k faráři v místě bydliště, ale není to nezbytné. Důležité je vybrat si takového kněze, k němuž lze mít důvěru, který je dostupný a který má zkušenosti.Pro duchovní růst je třeba, aby člověk chodil ke zpovědi pravidelně (církev stanovuje frekvenci 1x za rok jako skutečné minimum) a pokud možná ke stále stejnému zpovědníkovi.Ve zpovědi jde především o lítost, vyznání hříchů, přijetí pokání a rozhřešení. Kněz potom kajícníkovi uloží pokání neboli zadostiučinění. Je to nějaký skutek (často modlitba, ale může se jednat i o sebezápor či skutek milosrdenství), který má pomoci léčit hřích a napravit spáchanou škodu.

Zpověď neplatná

V případě, ţe někdo vědomě a dobrovolně zamlčí těţký hřích, zpověď je neplatná a svaté přijímání potom svatokrádeţné. Naopak je platná zpověď, zapomene-li někdo hřích vyznat (i kdyby to bylo z určité nedbalosti při přípravě).

Co je to těžký hřích : Mezi těžké hříchy se zpravidla řadí např. vražda, krádež, cizoložství, smilstvo, zanedbání vlastní vinou sváteční mše svaté či velikonočního svatého přijímání, nevíra v Boha, tvrdošíjné setrvávání v učení odporujícím katolické církvi (hereze) apod.

Co je největší hřích : Podle průzkumu je ten největší hřích rasismus. Původních sedm smrtelných hříchů, jenž zavedl papež Řehoř I. Veliký, jsou podle Američanů již přežitkem. Pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost – už jednoduše nejsou pro současnou společnost nijak zavazující.

Jak často chodit ke svátosti smíření

Pravidelný rytmus přijímání svátosti smíření může velice pomoci duchovnímu růstu. Konkrétní interval, závazný pro každého člověka, stanoven není. Jednou za měsíc je to velmi dobré, ale když to bude třeba jednou za 2 měsíce nebo i za tři, také proti tomu nelze nic namítat.

Nikde není stanoven nějaký určitý věk, kdy máme poprvé přistoupit ke svatému přijímání. Během staletí se v tomto bodě církevní praxe měnila a vyvíjela. Dnes má každý přistoupit ke stolu Páně hned, jakmile dovede rozumem rozeznat obyčejný chléb od Kristova těla.Patří mezi ně pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost (obžerství) a lenost. Trápilo to mnišského teologa Evagria z Pontu již ve 4. století a seznam sedmi hlavních hříchů byl vydán papežem Řehořem I.

Co je 7 hříchů : Na 3 DVD uvádíme: Pýcha, Závist, Obžerství, Smilstvo, Hněv, Lakomství, Lenost. Dante Alighieri označil pýchu za nejhorší ze všech hříchů, neboť je hříchem samotného Satana.