Antwort Kdo může podávat námitky k návrhu opatření obecně povahy? Weitere Antworten – Kdo může podat návrh na zrušení opatření obecné povahy

Kdo může podávat námitky k návrhu opatření obecně povahy?
Zákon Parlamentu České republiky č. 150/2002 Sb., soudní řád správní § 101a. (1) Návrh na zrušení opatření obecné povahy nebo jeho částí je oprávněn podat ten, kdo tvrdí, že byl na svých právech opatřením obecné povahy, vydaným správním orgánem, zkrácen.Ten, kdo se domnívá, že rozhodnutí vydané orgánem obce je v rozporu se zákony a ostatními obecně závaznými právními předpisy, může podat příslušnému orgánu podnět k jeho přezkoumání. Doručení podnětu nezahajuje správní řízení. Řízení vždy zahajuje správní orgán z úřední moci, zjistí-li, že jsou k tomu dány důvody.Opatření obecné povahy se oznamuje veřejnou vyhláškou a nabývá účinnosti patnáctým dnem po dni vyvěšení veřejné vyhlášky. Proti opatření obecné povahy nelze podat opravný prostředek, tedy odvolání ve smyslu správního řádu. Obrana proti opatření obecné povahy však není vyloučena.

Kdo může vydat opatření obecné povahy : Popis. Opatření obecné povahy (dále jen „OOP“) je vydáváno v samostatné působnosti (typickými příklady OOP vydaného zastupitelstvem jsou zásady územního rozvoje nebo územní plán – § 43 odst. 4 stavebního zákona). OOP vždy obsahuje odůvodnění.

Kdo může podat návrh na zrušení zákona nebo jejich ustanovení

Oprávnění podat návrh na zrušení zákona nebo jeho jednotlivých ustanovení mají subjekty uvedené v ustanovení § 64 odst. l zákona č. 182/1993 Sb., tedy prezident republiky, skupina nejméně 41 poslanců, senát Ústavního soudu v souvislosti s rozhodováním o ústavní stížnosti a ve smyslu písm.

Kdo je aktivně legitimován k podání návrhu na zrušení vyhlášky ministerstva : 10 V prvním případě jsou podle zákona o Ústavním soudu k podání návrhu aktivně legitimováni – prezident, nejméně 41 poslanců nebo 17 senátorů, senát Ústavního soudu nebo ústavní stěžovatel v případě, že se předmět stížnosti opírá o neústavnost zákona.

Účinné znění § 96 odst. 1 správního řádu je následující: „Usnesení o zahájení přezkumného řízení lze vydat nejdéle do 2 měsíců ode dne, kdy se příslušný správní orgán o důvodu zahájení přezkumného řízení dozvěděl, nejpozději však do 1 roku od právní moci rozhodnutí ve věci.

Komise projednává přestupky proti veřejnému pořádku, také proti majetku a proti občanskému soužití dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích.

Kdy nabývá účinnosti opatření obecné povahy

Opatření obecné povahy nabývá účinnosti patnáctým dnem po dni vyvěšení veřejné vyhlášky. Ustanovení § 173 odst. 1 používá oproti § 172 odst. 1 zčásti odlišnou terminologii, i v tomto případě však jde o doručování veřejnou vyhláškou podle § 25 správního řádu.Proti opatření obecné povahy lze podat písemné připomínky, ústní připomínky na veřejném projednávání nebo písemné námitky jako prostředek podle zákona, který umožňuje jejich podání (§ 172 odst. 3 a 4 SŘ).Námitka musí obsahovat údaj o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje – na rozhodnutí je vždy uvedeno číslo jednací, vždy se jedná o rodné číslo, vztahující se k danému případu (v naprosté většině případu rodné číslo žadatele o důchod).

Ústavní stížnost může podat jak fyzická, tak i právnická osoba, jestliže tvrdí, že zásahem orgánu veřejné moci došlo k porušení jejího základního práva nebo svobody zaručované ústavním pořádkem.

Kdo je aktivně legitimován k podání návrhu na zrušení obecně závazně vyhlášky : Podle ustanovení § 64 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb. je přednosta okresního úřadu aktivně legitimován k návrhu na zrušení právního předpisu, vydaného obcí v její samostatné působnosti.

Kdo může podat návrh na zrušení zákona : Oprávnění podat návrh na zrušení zákona nebo jeho jednotlivých ustanovení mají subjekty uvedené v ustanovení § 64 odst. l zákona č. 182/1993 Sb., tedy prezident republiky, skupina nejméně 41 poslanců, senát Ústavního soudu v souvislosti s rozhodováním o ústavní stížnosti a ve smyslu písm.

Kdo může zrušit obecně závaznou vyhlášku obce

Podnět ústavnímu soudu na zrušení obecně závazné vyhlášky může podat kromě ministerstva vnitra také vláda, skupina nejméně 25 poslanců, skupina nejméně 10 senátorů, podavatel ústavní stížnosti, senát Ústavního soudu v souvislosti s rozhodováním o ústavní stížnosti, v případech meritorního rozhodování o ústavní …

Kdo přestupek projednává Obecně platí, že přestupkové řízení vede obecní úřad obce s rozšířenou působností. Zákon určí skupiny přestupků, k jejichž projednání je příslušný obecní úřad.Správní orgán, který vydává rozhodnutí ve věci, se musí závazným stanoviskem řídit. Proti závaznému stanovisku není ani možné samostatně se odvolat. Přesto zcela neměnné není. Jeho revize je možná v souvislosti s odvoláním se proti navazujícímu správnímu rozhodnutí (typicky proti územnímu rozhodnutí o umístění stavby).

Kdo projednava přestupek : Obecně platí, že přestupkové řízení vede obecní úřad obce s rozšířenou působností. Zákon určí skupiny přestupků, k jejichž projednání je příslušný obecní úřad. Jedná se o přestupky proti: pořádku v územní samosprávě (např.