Antwort Kdo může předepsat inkontinenční pomůcky? Weitere Antworten – Kdo Predepisuje pleny

Kdo může předepsat inkontinenční pomůcky?
Pomůcky může předepsat praktický (obvodní) lékař nebo specialista (urolog, gynekolog, uro-gynekolog, neurolog, geriatr a podobně).Od konce roku 2019 mají na inkontinenční pomůcky nárok i pacienti s menším únikem moči (nad 50 ml / 24 hodin). Poukazy můžete získat i na kombinaci různých typů produktů nezávisle na stupni inkontinence .Nárok na inkontinenčních pomůcky hrazené pojišťovnou má každý pacient starší 3 let, u kterého lékař stanoví diagnózu inkontinence. Současně lékař určí i závažnost inkontinence, na jejímž základě zařadí pacienta do jednoho ze stupňů inkontinence.

S kým řešit inkontinenci : Inkontinencí nazýváme jakýkoli vůlí neovladatelný únik moči s tím, že tento únik může mít celou řadu příčin a podle jejich zjištění pak spadá buď do péče urologa (stresová, urgentní, smíšená, návalová) nebo do péče neurologa (reflexní, paradoxní, psychogenní).

Kdo může předepsat inkontinenční kalhotky

Inkontinentnímu pacientovi může absorpční zdravotnické pomůcky předepsat lékař následujících specializací: geriatrie, gynekologie, chirurgie, nefrologie, neurologie, pediatrie, všeobecný praktický lékař nebo urolog. Od 1. 1. 2022 také nově sestra v domácí péči a sestra v lékařských oborech.

Co to je stresová inkontinence : Stresová inkontinence moči nastává tehdy, když nefunguje správně podpora močových cest a močového měchýře. Tento stav může být způsoben ochablostí vazů a svalů pánevního dna nebo poruchou funkce svalů močového svěrače. To ovlivňuje podporu, která pomáhá zajistit normální funkci močových cest.

Vhodnou prevencí je cvičení svalů pánevního dna. Správně posílené svalstvo pánevního dna pomáhá udržet správnou polohu močového měchýře i správné postavení pánve. Díky tomu pak v budoucnu hrozí menší riziko inkontinence.

K těmto vyšetřením patří chemické vyšetření moči, vyšetření močového sedimentu, kultivace moči nebo výtěru z pochvy a močové trubice. Jedná se o vyšetření, při kterém je cévkou naplněn močový měchýř, jsou sledovány tlaky v močovém měchýři i v močové trubici a je posuzován vztah mezi nimi.

Jak zacina inkontinence

Může se projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu apod., nebo jako nucení na močení, které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu. Množství úniku kolísá od občasných, nepatrných úniků několika kapek moči až k naprosté ztrátě kontroly a stálému nekontrolovatelnému pomočování.Jedná se o vyšetření, při kterém je cévkou naplněn močový měchýř, jsou sledovány tlaky v močovém měchýři i v močové trubici a je posuzován vztah mezi nimi. Na konci vyšetření pacient močí do speciální toalety, přizpůsobené měření rychlosti proudu moči (Uroflowmetr).Zboží hrazené pojišťovnou

  • Bandáže, Ortézy, Obinadla, Manžety, Dlahy.
  • Berle, hole. příslušenství
  • Chodítka.
  • Do koupelny / na toaletu.
  • Inhalátory – nebulizátory.
  • Invalidní vozíky, Příslušenství
  • Lékárničky, masti, pudry,..
  • Lůžka a příslušenství, podložky.


Stupeň závažnosti je stanovován na základě úniku moči v mililitrech v průběhu 24 hodin. Odborný lékař tedy na základě objektivizovaného vyšetření diagnostikuje, jakým stupněm inkontinence pacient trpí a jaké pomůcky jsou pro něj vhodné.

Co delat kdyz mi uniká moc : občasný únik moči se dá úplně zastavit pravidelným cvičením Kegelových cviků a posilováním pánevního dna. Bohužel, pevnost svalů nelze ovlivnit doplňky stravy ani léky.

Jak posílit řitní svěrač : Sevřete svěrač konečníku, vydechujte přitom ústy a zatahujte břicho. Pokuste se dýchat do svých rukou, nadechnout nosem, stáhnout svaly pánevního dna od konečníku směrem k pupíku, udržte stažení po dobu 5 vteřin, potom pomalu vydechovat ústy a při tom uvolněte pánevní dno i břicho. Cvik několikrát opakujte.

Co pozna urolog z moči

Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog. Při mnoha dalších onemocněních se v moči objevují odchylky od normálních hodnot a výsledek testu je jedním z vodítek ke správné diagnóze.

Vyšetřuje se tenkou sondou přes konečník. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na vyšetření pod mikroskopem, močové trubice a močového měchýře u žen. Vyšetření se provádí tenkou sondou přes pochvu, zejména ke zjištění příčin úniku moči a obtíží s močením.občasný únik moči se dá úplně zastavit pravidelným cvičením Kegelových cviků a posilováním pánevního dna. Bohužel, pevnost svalů nelze ovlivnit doplňky stravy ani léky.

Jak získat kompenzační pomůcky : Konkrétní kompenzační pomůcku vám může předepsat buď praktický lékař nebo častěji odborný lékař – neurolog, internista, ortoped, chirurg nebo rehabilitační lékař. Využije k tomu formulář „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. “ Předepsanou pomůcku si pak vyzvednete ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně.