Antwort Kdo může být soudní znalec? Weitere Antworten – Kdo muze být soudním znalcem

Kdo může být soudní znalec?
Znalcem může být ten, kdo je odborně způsobilý, to znamená, že má odpovídající vysokoškolské vzdělání a alespoň 5 let aktivní praxe nebo jiné osvědčení o své odborné způsobilosti. Musí také složit vstupní zkoušku.Pokud se chcete stát soudním znalcem, musíte podat žádost o zápis do seznamu znalců, a to na předepsaném formuláři. Tento formulář naleznete na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Dnem doručení žádosti je s vámi zahájeno správní řízení o udělení oprávnění vykonávat znaleckou činnost.platné od 1.1.2023 dle § 2 800-1000 Kč/hod bez DPH a náhrada vynaložených nákladů. Cena v ostatních případech za znalecký posudek se stanovuje dohodou na základě odhadu rozsahu prací, rozsahu prostudování potřebných materiálů, náročnosti a předpokládaného termínu pro zpracování posudku.

Kdo může dělat znalecký posudek : Znalecké posudky mohou vypracovávat pouze osoby zapsané do seznamu znalců a tlumočníků[2]. Znalce může ustanovit správní orgán. Případně si můžete u znalce objednat posudek jako účastník řízení a poté navrhnout posudek provést jako důkaz.

Kdo je to soudní znalec

Znalcem (resp. soudním znalcem) je fyzická osoba zapsaná do seznamu znalců vedeného Ministerstvem spravedlnosti a oprávněná k výkonu znalecké činnosti. Kromě znalců – fyzických osob jsou k výkonu znalecké činnosti oprávněné též znalecké kanceláře a znalecké ústavy.

Kdo platí soudního znalce : Odměnu a náhradu nákladů je znalec povinen vyúčtovat zároveň s podáním posudku. Náklady znaleckého posudku hradí spotřebitel sám, ovšem v případě kladného posudku má právo požadovat úhradu těchto nákladů po prodejci podle § 598 Občanského zákoníku.

Ceny prací & sazebník soudního znalce

Lze ale vycházet z kalkulace, kdy si při jednorázových zakázkách účtuji konečnou cenu cca 1500,- Kč za hodinu a při dlouhodobější spolupráci cca 1000,- Kč za hodinu svého opravdu stráveného času.

Doba zpracování znaleckého posudku je závislá především na náročnosti a rozsahu zkoumání, ale často se neúměrně natahuje z důvodu absence potřebných materiálů. Odhadem lze říci, že časová náročnost pro vypracování jednoho znaleckého posudku (jeden podpis) se pohybuje cca 20 až 25 hodin (někdy i déle).

Co je soudní znalec

Obsahem znalecké činnosti je provádění tzv. znaleckých úkonů, tedy zejména zpracování a podání znaleckého posudku, jeho doplnění nebo vysvětlení, a činnost, která bezprostředně směřuje k podání znaleckého posudku, jeho doplnění nebo vysvětlení.Znalce (tlumočníky) jmenuje pro jednotlivé obory (jazyky) ministr spravedlnosti nebo předseda krajského soudu v rozsahu, v němž je ministrem spravedlnosti k tomu pověřen. Tlumočníkům pro jazyky jsou na roveň postaveni tlumočníci pro styk s osobami neslyšícími a hluchoslepými.Obsahem znalecké činnosti je provádění tzv. znaleckých úkonů, tedy zejména zpracování a podání znaleckého posudku, jeho doplnění nebo vysvětlení, a činnost, která bezprostředně směřuje k podání znaleckého posudku, jeho doplnění nebo vysvětlení.

Ceny prací & sazebník soudního znalce

Lze ale vycházet z kalkulace, kdy si při jednorázových zakázkách účtuji konečnou cenu cca 1500,- Kč za hodinu a při dlouhodobější spolupráci cca 1000,- Kč za hodinu svého opravdu stráveného času.

Jak se bránit proti znaleckému posudku : Co se týká výhrad proti obsahu znaleckému posudku, je vhodné své námitky podpořit například vyjádřením odborníka, oponentním znaleckým posudkem nebo jiným odborným podkladem. Samozřejmě lze navrhnout i výslech znalce v nařízeném soudním jednáním.

Kam podat stížnost na soudního znalce : Podnět lze adresovat Ministerstvu spravedlnosti, Odboru insolvenčnímu a soudních znalců a podat jej:

  1. poštou na adresu: Ministerstvo spravedlnosti ČR, Odbor insolvenční a soudních znalců, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2;
  2. e-mailem (s elektronickým podpisem) na adresu: [email protected];