Antwort Kdo má právo nevypovídat? Weitere Antworten – Co se stane když nepřijdu na výslech

Kdo má právo nevypovídat?
V případě, že se bez omluvy nedostavíte na stanovený termín výslechu, hrozí vám předvedení policejním orgánem. Orgán, který vás k výslechu předvolal, vám rovněž může v případě nedostavení se uložit pořádkovou pokutu ve výši až 50.000 Kč.Dostavit se na předvolání jsou povinni všichni, tedy i osoby, jejichž výslech je zakázán, a osoby, které mají právo odepřít výpověď. Jedinou výjimku tvoří osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva.Právo nevypovídat nebo též právo odepřít výpověď umožňuje, podle článku 37 Listiny záklaních práv a svobod a § 100 trestního řádu, každému odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké. Právo odepřít výpověď se vztahuje na výpověď jako celek.

Kdo má právo odepřít výpověď : Tento článek Listiny normuje, že každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké. V případě obviněné osoby pak lze odkázat též na čl. 40 odst. 4 Listiny.

Jak se vyhnout podání vysvětlení

Odmítnout podání vysvětlení můžete pouze ze zákonných důvodů, tj. například pokud by výpověď zapříčinila trestní stíhání vám či osobě blízké. Vysvětlení se používá v případě, že správní orgán má stále určité nejasnosti ohledně případu, a proto je třeba určité okolnosti dovysvětlit.

Co když odmítnu podat vysvětlení : Výslech osoby podávající vysvětlení

Zásadně platí, že se k podání vysvětlení musíte dostavit osobně. Pokud tak neučiníte a řádně se neomluvíte, může vás s k podání vysvětlení předvést policie, případně vám hrozí pokuta.

Podezřelý – je ten, kdo byl zadržen v souladu s ustanovením trestního řádu a dosud proti němu nebylo zahájeno trestní stíhání. Obviněný – je ten, proti němuž bylo zahájeno trestní stíhání. Obžalovaný – po nařízení hlavního líčení se obviněný označuje jako obžalovaný.

Takže zatímco podání vysvětlení znamená, že se prověřuje, zda nemohlo dojít k trestnému činu, výslech naznačuje, že již bylo zahájeno trestní či přestupkové řízení. Policie pak předvolává přímo svědky události či obviněného. Výslech se řídí se trestněprávními předpisy a obecní policie v něm nijak činná nesmí být.

Kdo má ohlašovací povinnost

tzv. oznamovací povinnost ve smyslu trestního zákoníku má ten, kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo spáchal některý z trestných činů, vymezených v ustanovení § 368 trestního zákoníku. Obdobně ten, kdo se hodnověrným způsobem dozví, že jiný připravuje nebo páchá některý z trestných činů, vyjmenovaných v § 367 tr.Nyní je trestně stíhána za trestný čin křivé výpovědi. Za takový trestný čin hrozí trest odnětí svobody od tří do osmi let.Trestní řád nestanoví podmínky svědecké způsobilosti. Svědky tedy mohou být i osoby trestně neodpovědné, zejména děti nebo osoby s psychickými vadami. Česká právní úprava vychází ze stanoviska, že taková osoba může být slyšena jako svědek, je však třeba přezkoumat schopnost této osoby správně vnímat či vypovídat.

Když už se k podání vysvětlení dostavíte, policejní orgán vám musí k vaší žádosti sdělit, zda jste předvoláni jako tzv. prověřovaná osoba (podezřelý) nebo jako svědek. Prověřovaná osoba má vždy právo výpověď odmítnout a policejní orgán to musí bez dalšího respektovat.

Kdy je osoba podezřelá : Pojem „osoba podezřelá“ vedle toho používá trestní řád v souvislosti se zadržením (§ 76). Jedná se o osobu, kterou lze za určitých okolností zadržet, přestože proti ní ještě nebylo zahájeno trestní stíhání ani zkrácené přípravné řízení. Jedná se např. o osobu přistiženou při trestném činu.

Kdo je obhájce ex offo : Advokát ex offo je právní zástupce, který je povinně přidělen obviněnému v trestním řízení, pokud ten nemá vlastního advokáta a je vazebně stíhaný nebo obviněn z trestného činu, za který hrozí vysoký trest odnětí svobody (bližší vymezení zákonných podmínek viz dále).

Kdo nemá oznamovací povinnost

Oznamovací povinnost nemá také duchovní registrované církve a náboženské společnosti s oprávněním k výkonu zvláštních práv, dozví-li se o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství nebo v souvislosti s výkonem práva obdobného zpovědnímu tajemství.

Dle ustanovení § 81 zákona o zaměstnanosti jsou zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele.Definícia. (1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. (2) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

Jak reagovat na křivé obvinění : Jak se bránit proti křivému obvinění Bránit se můžete podáním trestního oznámení na křivé obvinění. S vylíčením rozhodných skutečností a označení důkazů vám může pomoci advokát, ale právní zastoupení není povinné. Vždy si zkontrolujte, zda marně neuplynula lhůta pro jeho podání.