Antwort Kdo je vyživovanou osobou? Weitere Antworten – Kdo se považuje za vyživovanou osobu

Kdo je vyživovanou osobou?
Kdo je vyživovanou osobou Vyživovaná osoba je podle zákona buď nezaopatřený člověk (např. nezletilé děti, studující) nebo ten, který žije ve společné domácnosti a podílí se na nákladech na bydlení.Vyživované osoby – za každou vyživovanou osobu má zaměstnanec nárok na 1/4 z nezabavitelné částky – čili 1/4 ze 2/3 součtu normativních nákladů na bydlení a životního minima jedince. Plně zabavitelná částka – Konkrétní čistou mzdu zaměstnance ponížíme o nezabavitelnou částku a částku za případné vyživované osoby.Nezabavitelnou částkou dlužníka se rozumí částka ve výši ⅔ součtu částky životního minima, tedy v roce 2024 se jedná o 4 860 Kč, a částky normativních nákladů na bydlení, která je aktuálně 14 197 Kč. Hodnota je tvořena ⅔ základní nezabavitelné částky, tedy ⅔ z 19 057 Kč, což je 12 704,67 Kč.

Co je to vyživovací povinnost : Vyživovací povinnost nezahrnuje pouze zajištění výživy ve smyslu základních potravin, ale také uspokojování ostatních hmotných i nehmotných potřeb (bydlení, ošacení, léčebné, kulturní, sportovní a rekreační potřeby apod.). Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti vzniká ze zákona.

Kdy má manželka nárok na výživné

Výživné po rozvodu má dvě podmínky, a to, že manžel/manželka není schopen se sám živit a že tato neschopnost má souvislost s manželstvím. Po rozvodu již neplatí, že manželé musejí mít stejnou životní úroveň. Jedná se o tzv. přiměřenou výživu, která zahrnuje nejnutnější potřeby.

Kolik je životní minimum na jednu osobu v domácnosti : Životní minimum v Kč za měsíc

Typ domácnosti částka celkem
1. jednotlivec 4860 4860
2. domácnost s více členy
první osoba v domácnosti 4470 4470
další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4040

Základní nezabavitelné minimum při exekuci nebo insolvenci je pak stanoveno na 12 705 Kč pro jednotlivce a za každou vyživovanou osobu dalších 3 176 Kč.

Zákon o rodině tedy chápe výživné v širším smyslu a rozumí jím nejen vlastní výživu, nýbrž i uspokojování všech nezbytných potřeb kulturního člověka, tj. nejen potřeby stravování, ošacení a bydlení, ale i potřeby kulturní, sportovní, rekreační, léčebné apod. V tomto pojetí je užíváno i pojmu vyživovací povinnost.

Na koho se vztahuje vyživovací povinnost

Kromě rodičů a dětí může vzniknout vyživovací povinnost i mezi bývalými manžely a dalšími příbuznými. Na výživné vzniká nárok tomu, kdo není z objektivních důvodů samostatně schopen uspokojit své základní potřeby. Aby bylo přiznáno výživné, musí příčina této neschopnosti pocházet už z období manželství.Zákon praví, že: „Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. “. Týká se to tedy nejen stravy a oblečení, ale také úrovně bydlení, zdravotní péče či volnočasových aktivit.Kromě rodičů a dětí může vzniknout vyživovací povinnost i mezi bývalými manžely a dalšími příbuznými. Na výživné vzniká nárok tomu, kdo není z objektivních důvodů samostatně schopen uspokojit své základní potřeby. Aby bylo přiznáno výživné, musí příčina této neschopnosti pocházet už z období manželství.

ČÁSTKA ŽIVOBYTÍ

Jednotlivec 4 860 Kč
První osoba v domácnosti 4 470 Kč
Druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4 040 Kč
Dítě do 6 let 2 480 Kč
Dítě od 6 do 15 let 3 050 Kč

Kdy je osoba v hmotné nouzi : Hmotná nouze je stav, kdy osoba či rodina nemá dostatečné příjmy na úhradu všech osobních potřeb (a bydlení), a ani celkové majetkové poměry jí neumožňují situaci zlepšit.

Kolik musím splatit za 5 let v insolvenci : Z dlužné částky byste měli věřitelům splatit alespoň 30 % do 5 let. Když se Vám to podaří, zbytek dluhu Vám soud odpustí.

Kolik musí být dluh na insolvenci

Podmínkou oddlužení je však zaplacení nejméně 30 % pohledávek nezajištěných věřitelů. Pokud se Vám podaří zaplatit 100 % pohledávek nezajištěných věřitelů, může insolvenční řízení skončit i dříve než za 5 let.

U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.Výživné nepředstavuje pouze částku, která má oprávněné osobě zajistit jídlo – ačkoliv to k tomu závěru, již právě s odkazem na latinský původ slova alimenty, svádí –, ale jedná se skutečně o veškeré odůvodněné potřeby dítěte. Ty zahrnují i bydlení oprávněné osoby, její lékařskou péči, vzdělání a zájmové činnosti.

Jak funguje vyživovací povinnost : Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti předchází vyživovací povinnosti prarodičů a dalších předků vůči dítěti. Vzdálenější příbuzní mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li ji plnit bližší příbuzní. výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce: Vzniká, pokud není matka dítěte provdána za otce dítěte.