Antwort Kdo je MLŽ? Weitere Antworten – Kdo patří mezi mlže

Kdo je MLŽ?
Patří k nim obecně známí obyvatelé mořského a sladkovodního prostředí, jako jsou ústřice, slávky, srdcovky, škeble a perlorodky.Plži i mlži patří mezi měkkýše. Zatímco však plži jsou suchozemští, mlži žijí ve vodě (sladkovodní i mořské). Plži mohou mít schránku (hlemýžď), nebo ne (slimák). Mlži mívají lasturu a dýchají pomocí žaber.Plži mohou dosáhnout překvapivého věku, čím jsou větší, tím déle zpravidla žijí. Jejich oči jsou poměrně jednoduché a slouží k vnímání světla. Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) se dožívá 7–12 let. Věk našich plžů je odvislý od jejich velikosti.

Jak se jmenují schránky mlžů : Schránka měkkýšů

U měkkýšů rozlišujeme ulitu, která je typická pro plže, a lasturu, která se vyskytuje u mlžů.

Jaký je největší mlž

Zéva obrovská (latinsky: Tridacna gigas) je největší žijící mlž. Dorůstá velikosti až 1,2 metru, váhy až 200 kilogramů a dožívají se více než sta let. Živí se řasami, fytoplanktonem a zooplanktonem. Zéva obrovská je jedním z nejohroženějších druhů mušlí.

Co žije v müsli : Často přitom stačí jen vědět, co a jak sbírat. Může to znít jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí zapomíná, že uvnitř mušlí skutečně žijí živí tvorové. Jsou to nejrůznější měkkýši a krásné lastury a ulity jsou jejich domovy, bez kterých nemohou fungovat.

Schránka plžů se nazývá ulita, která se skládá z jedné části, je většinou spirálovitě stočená a je vylučována z kožních záhybů na hřbetě. Nemají žádné končetiny. Pohybují se pomocí svalnaté nohy. Orgány mají uschované v útrobním vaku.

Primárně vodní měkkýši dýchají původně párovými hřebínkovitými žábrami (ktenidia), suchozemští prokrvenou stěnou plášťové dutiny ("plíce"). Mnozí dýchají i povrchem těla, zejména pláštěm. Vylučovacími orgány jsou párové perikardiodukty, které filtrují tekutinu z perikardu a odvádí ji do plášťové dutiny.

Jak se pohybují mlži

Mlži jsou dvoustranně (bilaterálně) souměrní, výhradně vodní měkkýši. Tělo je tvořeno nohou a útrobním vekem. Hlava je redukována, radula chybí. Svalnatá noha slouží k pohybu nebo hrabání, u přisedlých forem je redukována.Ulita je schránka plžů. Je většinou spirálně vinutá.Zévy patří mezi mořské mlže z čeledi Tridacnidae vyskytující se pouze v Indic- kém a v Tichém oceánu. Jsou výjimečné jednak způsobem získávání potravy, a také svou velikostí. Zéva obrovská (Tridacna gigas), která může měřit až téměř 1,4 m na délku a vážit až 500 kg, je největším a nejtěžším mlžem na světě.

Výskyt. Mezi její přirozené prostředí patří korálové útesy teplých mělkých vod Indického a Tichého oceánu (obvykle žije zhruba 15 – 20 metrů pod hladinou). Žijí také u břehů Filipín, kde se jim říká taklobo.

Odkud se berou mušle : Kde se berou mušle Paua (Abalone)

Ve volné přírodě se vyskytují tito mořští plži především v blízkosti skalnatých břehů, kde vyhledávají různé štěrbiny, výčnělky a další vhodná místa, kam se mohou přichytit. Ve velkých hloubkách na ně lze natrefit spíše výjimečně. Sběr ve volné přírodě je přísně regulován.

Kde hledat mušle : Mušle můžete nalézt také na skalnatém pobřeží. Ve vodou vymletých tůňkách, nebo v různých štěrbinách, prohlubních a zákoutích. Dokonce je můžete najít i dále od moře v místech, kde při bouři vynesly vlny všechen možný odpad se kterým se na břeh dostanou i ulity.

Jak se nazyva schránka Hlemyzde

Útrobní vak obsahuje orgány a je kryt kožním záhybem tzv. pláštěm, jehož pokožka vylučuje na povrch schránku z uhličitanu vápenatého. U plžů se schránka nazývá ulita a u mlžů lastura.

Živí se pomocí filtrace vody přes žábry: vodu nasají do žaber přijímacím sifonem, na jemných řasách žaber se zachytí plankton a jiné organické částečky a procezenou vodu vypustí vyvrhovacím sifonem. Někteří mlži mohou za jediný den proce-dit až 60 litrů vody.Měkkýši jsou bezobratlí živočichové, mají měkké tělo obvykle kryté vápenatou schránkou (ta může být druhotně ztracená či přeměněná). Žijí zejména ve slané vodě, ale i ve sladké vodě a na souši. Potravu rozmělňují pomocí raduly – pásky s chitinovými zuby (u mlžů je redukovaná).

Kteří měkkýši se jedí : Živí se planktonem ale jsou i masožraví, nejsou zatím příliš komerčně využíváni. mlži jsou měkkýši se dvěma lasturami spojenými zámkem (svalem), většinou žijí ve vodě, jsou poměrně často používáni ke kuchyňskému zpracování.