Antwort Kdo chodi na kolaudaci? Weitere Antworten – Kdo chodí na kolaudaci

Kdo chodi na kolaudaci?
Účastníky kolaudačního řízení je vždy stavebník, případně vlastník stavby, pokud není stavebníkem, a vlastník pozemku, na kterém je stavba provedena, pokud není stavebníkem a pokud může být jeho vlastnické právo kolaudačním rozhodnutím přímo dotčeno.V případě rodinného domu, kde víc jak polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení, není nutné provádět kolaudaci. Dejte si ale pozor na nové změny ve stavebním zákoně, které se dotknou také kolaudace rodinného domu 2023.Při té kontroluje například to, zda je stavba prováděna podle projektové dokumentace, stavebního povolení nebo ohlášení, anebo zda jsou prováděny předepsané zkoušky a měření. Zároveň nesmí výstavba ohrožovat zdraví nebo život osoba zvířat, bezpečnost, životní prostředí, ani nad přípustnou míru obtěžovat okolí.

Které stavby se nemusí kolaudovat : staveb, jejichž vlastnosti nemohou uživatelé ovlivnit, typicky průmyslové stavby nebo rodinné domy prodávané developerem až po dokončení stavby, staveb se zkušebním provozem nařízeným od stavebního úřadu a. kulturních památek.

Jak dlouho trvá kolaudace bytu

Doba trvání kolaudace se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je velikost a složitost stavby, příprava dokumentace, přítomnost případných nedostatků a rychlost, s jakou jsou tyto nedostatky řešeny. Obecně lze říci, že kolaudace může trvat několik týdnů až několik měsíců.

Jak se připravit na kolaudaci : Budete si muset připravit projektovou dokumentaci, geometrický plán zaměření stavby, doklady o provedení zkoušek kanalizace, vodovodu, revizní zprávu elektroinstalace včetně přípojky, doklad o nezávadné likvidaci odpadů a revizní zprávu o stavu komínu a další. To jen tak ve zkratce.

Rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím je především ve způsobu jeho vydávání – zatímco u kolaudačního souhlasu se nevede samostatné řízení, kolaudační rozhodnutí je vydáváno ve správním řízení se samostatným okruhem účastníků.

Kolaudace je proces, při kterém stavební úřad posuzuje a schvaluje, že nově postavený nebo rekonstruovaný stavební objekt splňuje veškeré náležitosti stanovené stavebními předpisy a je vhodný k užívání. Jedná se o poslední fázi stavebního procesu.

Kolik se platí za kolaudaci

A možná se ptáte i na to, kolik stojí kolaudace stavby. Dobrou zprávou je, že kolaudace je zdarma. Bez jakýchkoliv poplatků.Takové informace totiž musí úřad uchovávat. V určitých otázkách vám může pomoci také Finanční úřad – online na jeho webových stránkách můžete najít, kdy přesně byl dům postavený. FÚ totiž spravuje tak zvané majetkové profily. Suma sumárum, pokud si zahrajete na Colomba, stáří domu určitě zjistíte.Během kolaudace:

  1. je prováděna kontrola stavebních prací a instalací,
  2. jsou zjišťovány případné nedostatky a nesrovnalosti,
  3. ověřuje se, zda jsou všechny požadavky na bezpečnost, hygienu a ochranu životního prostředí splněny.


Podle § 71 zákona č. 500/2004 Sb. vám musí stavební úřad oznámit rozhodnutí o kolaudaci ve lhůtě do 30 dnů. V odůvodněných případech je možné lhůtu prodloužit až na 60 dnů.

Jak požádat o kolaudaci : O kolaudaci nejprve musíte zažádat, tedy vyplnit Žádost o vydání kolaudačního řízení. Pokud došlo k odchylkám od stavebního povolení, je nutné jejich seznam k žádosti přiložit, a to spolu s jejich odůvodněním. Formulář žádosti získáte u referentů na stavebním úřadě. Úřad by pak vaši žádost měl vyřídit do 30 dnů.