Antwort Kdo byl Piaget? Weitere Antworten – Co patří do kognitivního vývoje

Kdo byl Piaget?
U kognitivního vývoje zmíním čití a vnímání, fantazii, myšlení a řeč, paměť a pozornost. Kognitivní vývoj není oddělen od ostatních složek vývoje dítěte. Všechny složky vývoje se navzájem prolínají a ovlivňují.Chápe sice některé vztahy a problémy, ale řeší je v přílišné závislosti na tom, co právě vnímá. 6-9 let 9-12 let Důleţitými procesy jsou: logické myšlení a operování s abstraktními pojmy. Dítě je schopno pochopit identitu. Chápe stálost počtu objektů (6 let), stálost hmotnosti objektů (9 let).Kognitivní vývoj – zahrnuje všechny psychické procesy, které se nějak spolupodílejí na lidském poznávání. Jde o ty kompetence, které člověk využívá při myšlení, rozhodování a učení (i z toho vyplývající adaptaci). V této oblasti jde především o proměnu způsobu uvažování v průběhu života.

Co znamená schopnost konzervace v Piagetově teorií kognitivního vývoje : Pojem popsal Jean Piaget, švýcarský filozof, přírodní vědec a vývojový psycholog. Proslavil se studií dětského myšlení a teorií kognitivního vývoje. Proces konzervace popsal jako součást jednoho z vývojových stádií během dětství. Konzervace znamená pochopení, že množství látky zůstává stejné i při změně její formy.

Jak označuje J Piaget fázi kognitivního vývoje typickou pro předškolní děti 4 7 let )

J. Piaget: Předoperační stádium. Pokud vycházíme z Piagetovy periodizace teorie kognitivního vývoje, předškolní věk je obdobím přechodu ze stádia symbolického myšlení do stádia názorného myšlení. Přechod mezi těmito dvěma fázemi spadá do období čtvrtého roku věku.

Co znamená oslabení kognitivního vývoje : Oslabení kognitivního výkonu (cognitive disadvantage)

V tradičním pojetí inteligence bychom řekli, že se jedná o žáka s podprůměrnými rozumovými schopnostmi či tzv. hraničními rozumovými schopnostmi (také někdy označovanými jako hraniční pásmo mentální retardace, subnormální inteligence).

Jean Piaget [ʒɑ̃ pjaˈʒɛ – žán pjaže] (9. srpna 1896 – 16. září 1980) byl švýcarský filozof, přírodní vědec a vývojový psycholog, který se proslavil studiem dětského myšlení a teorií kognitivního vývoje či genetické epistemologie.

J. Piaget: Předoperační stádium. Pokud vycházíme z Piagetovy periodizace teorie kognitivního vývoje, předškolní věk je obdobím přechodu ze stádia symbolického myšlení do stádia názorného myšlení. Přechod mezi těmito dvěma fázemi spadá do období čtvrtého roku věku.

Co patří mezi kognitivní funkce

Kognitivní funkce rovněž zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, tvorbu řeči, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací. Viz také kognitivní, exekutivní funkce.Kognitivní znamená „rozpoznávací“, popř. „týkající se myšlení a vnímání“. Tento výraz je odvozen od slova kognice. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kognitivní, kognitivně apod.2. Dospívající dokáže aplikovat logické operace nezávisle na obsahu soudů. Dokáže řešit: „Všechny Feso jsou Daro, všechny Daro dovedou dobře plavat, co si myslíš o Feso “ Teprve nyní je jedinec schopen sledovat formu myšlenkového úsudku a odhlédnout od jeho konkrétního obsahu.

Kognitivní poruchy se projevují postižením různých kognitivních domén. Nejčastěji bývá zhoršena paměť, dále např. exekutivní (pláno- vání, organizace) a zrakově -prostorové funkce či řeč.

Co je snížený intelekt : Mentální retardace, neboli mentální postižení, je trvalé snížení inteligence v důsledku organického poškození mozku. Retardaci tedy nelze léčit, protože nejde o nemoc, ale trvalý fyziologický stav (zaostalý vývoj rozumových schopností, odlišný vývoj některých psychických vlastností, poruchy ve schopnosti adaptace).

Co to je myšlení : Myšlení je v psychologii pojímáno jako nejsložitější kognitivní proces, díky kterému můžeme chápat vztahy mezi předměty a pracovat s jejich mentálními reprezentacemi. Myšlení je tvořeno několika procesy, jedná se o usuzování, posuzování, rozhodování, řešení problémů, tvořivost a tvorbu pojmů a kategorií.

Co znamená Kognitivni funkce

Kognitivní funkce člověku umožňují vnímat svět kolem sebe, jednat, reagovat, zvládat různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí.

Kognitivní funkce rovněž zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, tvorbu řeči, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací. Viz také kognitivní, exekutivní funkce.Kognitivní funkce někdy bývají označovány také jako poznávací, tj. jedná se o funkce, prostřednictvím kterých vnímáme svět, reagujeme na podněty, jednáme, řešíme problémy, ukládáme a zpracováváme informace, učíme se apod.

Jaké jsou druhy myšlení : Praktické (motorické) myšlení se využívá při praktických úkolech (metoda pokus a omyl, motorická manipulace s předměty). Názorné (konkrétní) myšlení se využívá při řešení úkolů pomocí názorných představ, obrazů. Abstraktní (teoretické) myšlení se využívá v teoretických úkolech, pracuje s pojmy, symboly.