Antwort Kde zimuje Čmelák? Weitere Antworten – Co dělá čmelák v zimě

Kde zimuje Čmelák?
Čmeláci, ale i pačmeláci, vlastně jejich budoucí královny, se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování, tedy k hibernaci. Potřebují místo, kde se jim podaří se zahrabat pod zem. Stejně tak by to mělo být místo, které je suché a v zimě/ na jaře jejich zimoviště nezaplaví voda.Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího. Bodnutí je bolestivé, provázené otokem a svěděním kolem ranky. Nebezpečné je pouze pro alergiky.Čmeláci si v přírodě staví hnízda na různých místech. Buďto v zemi v dutinách po hlodavcích, v dutinách skal/zdí, v hromadě kamení, v dutinách stromů, nebo v hromádce staré suché trávy.

Co dělají čmeláci s pylem : Matka je zahřívá vlastním tělem a krmí pylem, který denně sbírá. Pyl slouží jako zdroj proteinů a řady dalších látek, které jsou pro vývoj plodu nezbytné. Kromě jiného způsobu letu je právě přítomnost rousek na zadních nohách jasným signálem, že matka již hnízdo má a není vhodná k odchytu.

Kde přezimují čmeláci

Zimu přežijí jen oplozené matky-královny, které na jaře založí nové hnízdo a vznikne nové pokolení. Právě proto čmeláci nevytvářejí velké zásoby medu, protože ho nevyužijí.

Proč chovat čmeláky : V České republice se chovají čmeláci zejména pro opylování rajčat a paprik ve sklenících. A dále pak k opylování ovocných sadů, polí s rybízem či angreštem a při šlechtění zemědělských rostlin.

Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.

4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Jak dlouho žijou čmeláci

4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.čmelák dokáže opylovat i květy, se kterými si včela neporadí (rajče a jiné rostliny s dlouhou květní trubkou) čmeláci létají už od +2°C a opylují od +8°C (včela opyluje až při +15°C), zajímavostí je Čmelák alpský, který je schopen sbírat potravu už při -1°C.Žihadlo se nachází typicky na zadní části těla živočicha. Mezi živočichy disponující žihadlem patří například včely, vosy, sršně, čmeláci a štíři; štíří žihadlo však není homologní ke zbývajícím třem, je příkladem konvergenční evoluce.

Čmelák je životně závislý na přísunu nektaru, z kterého získává energii na udržování tělesné teploty potřebné pro pohyb letových svalů. Pokud čmelákovi dojde energie, pak se nemůže zahřát natolik aby vzlétl. Čmelák pijící med. Víčko od kořalky slouží jako napáječka, uvnitř je kousek ubrousku.

Proč může čmelák létat : Dělnice čmeláků nasbírají při svých výpravách za potravou těžký náklad pylu a nektaru a do hnízda se mohou vracet se zátěží, která se blíží hmotnosti jejich těla. S takovým nákladem se obtížně chodí, natož pak létá.

Kam umístit Čmelíny : Čmeláci potřebují ve svém hnízdě co nejstálejší teplotu, ohrožují je jak mrazíky, tak vysoké letní teploty. Optimální místo pro čmelín je ve stínu pod listnatými stromy (na jaře je strom bez listí a čmelín ohřívá jarní slunce, v létě strom stíní).

Co mají rádi čmeláci

Dbejte na výškové uložení, aby je nenapadli hraboši, kočky a mravenci, a hlavně jim dopřejte správné rostliny pro opylování s dostatkem pylu a nektaru. Čmeláci milují levandule, ovocné dřeviny jako jabloně a hrušně, jetel. Na porostu zůstávají dlouho a za minutu navštíví více květů než včely.