Antwort Kde sušit levanduli? Weitere Antworten – Jak sušit levanduli

Kde sušit levanduli?
Kvítky levandule otrháme, zbytek květenství a stonky nebudeme potřebovat. Kvítky rozložíme na síťku k sušení drobných plodů. Ovoce umyjeme, osušíme a nakrájíme na malé kostičky, co nejvíce rovnoměrně. Naskládáme na síťkyk levanduli a sušíme asi 8 hodin na 55°C.Pokud chcete levandule vázat do kytiček a nechat je sušit, nenechejte je plně rozvít. V opačném případě, pokud máte rádi květ, vůni a včelky na zahradě, můžete počkat do odkvětu a stříhat až poté. Při obou variantách nic nezkazíte a záleží čistě na vaší preferenci. Takto se levandule stříhá kolem července – srpna.Zavěsit a usušit. Za předpokladu, že vodu ve váze pravidelně měníme a nestavíme ji na prudké slunce, vydrží řezané květy pěkné asi týden. Když levanduli usušíme, vydrží krásná několik let.

Jak uchovat sušenou levanduli : Jak skladovat levanduli

  1. Ponecháme na tmavém místě s dostatečným prouděním vzduchu.
  2. Sušíme při teplotách kolem 35°C.
  3. Usušenou levanduli poznáme vizuálně i po hmatu.

Proč mi usychá levandule

Proč levandule usychá Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.

Jak šít levanduli : Semínka vysévejte do misky nebo truhlíku v průběhu února a března, a nádobu umístěte na místo s pokojovou teplotou kolem 20°C. Rostlinky vyklíčí za 3-4 týdny, a můžete je rozsadit do malých květináčků. Po skončení mrazů můžete rostlinky začít dávat ven, zpočátku raději do stínu, aby si zvykly na slunce.

Každý rok zkrátíte přibližně třetinu starých výhonků, aby se rostlina postupně obnovila, aniž by došlo k jejímu šoku nebo poškození. Jak hluboko řezat: Při omlazovacím řezu se doporučuje řezat asi 5-10 cm nad zemí, nebo těsně nad místem, kde začínají nové výhonky.

Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod.

Co dělat se sušenou levanduli

Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod.Po odkvětu začněte rostlinu stříhat. Podzimní prořezávání je potřeba nejen k udržení dekorativního vzhledu keře, ale také ke snížení rizika jeho zamrznutí v zimě. Dlouhé výhony keřů jsou nejvíce náchylné k vymrznutí, zvláště pokud není dostatek úkrytu. Takové stonky jsou nejkřehčí a snadno se lámou při poryvech větru.Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod.

Správně sušené a skladované rostliny si většinou zachovají svoji přirozenou barvu a vůni. Vydrží vám rok, některé dokonce i dva. Přeji hodně radosti a užitku, až si z vlastnoručně nasbíraných a usušených bylin budete vařit třeba čaje.

Kolik vody potřebuje levandule : Substrát udržujte neustále vlhký a za 3–4 týdny by měla levandule vyklíčit.

Proč mi schne levandule : A:Příliš mnoho slunečního svitu může způsobit, že levandule začne usychat. Je důležité ji umístit na místo, které poskytuje dostatečný stín nebo ji zastínit pomocí sítě. Také je dobré zalévat levanduli častěji během horkých letních dnů.

Jak Zaštipovat levanduli

Ideální je využít plotových nůžek, kterými se dají stříhané levandule upravit do tvaru pěkných pravidelných bochánků. Po odkvětu pak sestřihneme rostliny ještě jednou, ale jen mírně. Odstřihneme květenství a 1-2 páry lístků těsně pod nimi.

Jak na to:

Nejlepší doba pro řez: Ideální doba pro řez levandule je brzy na jaře, jakmile začnete vidět nové výhonky na základně rostliny, nebo ihned po odkvětu. Řez na jaře pomáhá rostlině rychle se zotavit a vyhnout se poškození mrazem.Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.

Co doma vyrobit z levandule : Sušené kvítky levandule mají hojné využití. I doma si můžeme vyrobit levandulová mýdla a koupelové soli, svíčky, éterický olej. Sušené kvítky můžeme použít například k výrobě voňavých sáčků do prádelníku a do skříně. Oblečení nejen provoní, ale také ochrání před nevítanými moly.