Antwort Kde stříhat orchidej? Weitere Antworten – Kde Strihat orchideje

Kde stříhat orchidej?
Jakmile jsou květy vaší orchideje opadané nebo jich zbývá už jen několik, měli byste vyschlé výhonky těsně nad třetím kolínkem, zvaným též očkem, odstřihnout nůžkami. S trochou štěstí může květní stvol znovu dvakrát až třikrát vyrašit.Někteří začínající pěstitelé se domnívají, že když odstřihnou celý odkvetlý stvol, jejich orchidej už nikdy nevykvete. Nepodléhejte této nepravdivé domněnce. Stvol nemusíte buď stříhat vůbec, anebo jej můžete ustřihnout kdekoliv po celé délce, ale máte možnost ho i celý odstranit až na bázi rostliny.Zaschlé části vzdušných kořenů můžeme odstřihnout. Hnědé a zčernalé či naopak suché kořínky odstraňte sterilizovanými nůžkami a rány ošetřete aktivním uhlím, jež působí jako dezinfekce. Rostlinu pak přesaďte do čerstvého substrátu.

Kam v bytě umistit orchidej : Orchidejím se bude dařit u oken na východní nebo západní straně. Světlo mají rádi natolik, že je v krátkých zimních dnech raději přesuňte na jižní stranu, nebo přisvětlujte na den dlouhý 12 – 14 hodin. Myslete také na to, že orchideje nemají rády přímé světlo a přímé sluneční paprsky jim vysloveně škodí.

Jak na orchideje aby kvetly

Aby vykvetly, zkuste svým orchidejím dopřát i hnojivo – na pokojové rostliny bez vápníku, nebo speciální pro orchideje. Je lepší hnojit častěji a v malých dávkách. Ustřižení stvolu až u báze není žádnou fatální chybou, orchidej může bez problémů vytvořit květní stvol zcela nový.

Co dělat s kořeny od orchideje : Orchideje mají vzdušné kořeny, které používají k zachycení vlhkosti a živin z okolí. Pokud jsou kořeny stále pevné a zdravé, není nutné zasahovat. Vyjměte orchidej z květináče: Pokud jsou kořeny skutečně přerostlé a vypadají, že už květináč překonaly, je čas orchidej vyjmout.

Odkvetlé květní stvoly nezastřihávejte (pouze pokud zcela nezaschnou). Je vhodné uříznout pouze odkvetlou část nad posledním spícím pupenem, z něhož se časem vyvine nová větvička s květy. Na odkvetlých květních stvolech se mohou vytvářet také mladé rostlinky, které lze po vytvoření kořenů oddělit a zasadit samostatně.

Orchideje přihnojujeme pravidelně, podporujeme tím kvetení, v zimních měsících hnojení omezíme. Co s odkvetlým šlahounem Můžeme ho ustřihnout až u báze, rostlina pak vytvoří nový kompaktní, od začátku květy pokrytý šlahoun.

Jak obnovit kořeny orchideje

Všechny odumřelé kořeny odstřihnout, nechat přes noc zaschnout a poté dát do skleničky s vodou tak, aby se kořen (má-li rostlina nějaký) dotýkal jen lehce vody. Nemá-li kořen žádný dát tolik aby ,,neseděla,, rostlina ve vodě. Za několik týdnů začnou růst nové kořeny. Když opadají všechny listy, ale kořeny jsou zdravé.Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.Kdy zalévat orchidej Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou.

Jak oživit umírající orchidej

V závislosti na příčině se většina orchidejí dá zpět nahodit k životu opětovným zaléváním, ořezáním všech mrtvých kořenů a infikovaných listů. Někdy ovšem musíte zakročit a rostlinu přemístit nebo jí pomoci a podpořit růst nových kořenů.

Jak podpořit kvetení orchidejí : Aby mohly orchideje bohatě a dlouze kvést, musíte jim dodat dostatek živin. V opačném případě se budou snažit šetřit se zdroji, takže se do kvetení raději nepustí. Od jara až do podzimu proto nezapomínejte zhruba za 14 dní přidat do zálivky kvalitní hnojivo ideálně určené přímo na orchideje.

Co dělat aby mi kvetla orchidej : Aby vykvetly, zkuste svým orchidejím dopřát i hnojivo – na pokojové rostliny bez vápníku, nebo speciální pro orchideje. Je lepší hnojit častěji a v malých dávkách. Ustřižení stvolu až u báze není žádnou fatální chybou, orchidej může bez problémů vytvořit květní stvol zcela nový.

Jak dlouho nechat orchidej ve vodě

Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C. Rostlinu s kořeny necháme ve vodě přibližně dvacet minut, po vyjmutí necháme vodu z květináče vykapat a teprve poté ji postavíme zpět na místo.

Je to klasika- nedostatek draslíku. Turgor čili vnitřní tlak závisí jednak na vodě, jednak na draslíku. Kromě varhánků málo draslíku dělá taky zvlněné okraje listů nebo list zůstává slepený a nerozvírá se. Při silném nedostatku je orchidej zvadlá a nepomáhá ani zvýšená zálivka, ani zvýšená vlhkost vzduchu.Revitalizace orchidejí po zimě

Odstraňte všechny zvadlé listy nebo květy a zkontrolujte kořeny, zda neobsahují známky onemocnění nebo poškození. Pokud najdete nějaké shnilé nebo nemocné kořeny, pečlivě je ořízněte pomocí sterilních nástrojů. Dále je důležité poskytnout vašim orchidejím čerstvý nový substrát.

Jak zazimovat orchideje : Teplota – orchideje nejsou na teplotu v místnosti zase tolik náchylné, jak by se mohlo zdát. Není třeba snižovat teplotu nebo nechat substrát víc prosušit, jak je tomu u jiných pokojovek. Stačí dodržovat optimální teplotu v místnosti okolo 20 °C. Pozor si dejte jen na suchý vzduch, který sálá z topení.