Antwort Kde si stěžovat na zaměstnavatele? Weitere Antworten – Jak napsat stížnost na zamestnavatele

Kde si stěžovat na zaměstnavatele?
Stížnost by měla v písemné formě obsahovat datum a místo porušení, jméno zaměstnavatele, popis situace a případné svědky nebo dokumenty. Stížnost lze podat písemně nebo ústně, předepsaná forma není nařízena. Jako kompenzaci může zaměstnanec požadovat vyplacení mzdy, obnovení pracovního poměru nebo omluvu.Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:

  • kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů
  • vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků
  • vést přestupková řízení a ukládat pokuty.
  • poskytovat poradenství

Občan má možnost podat orgánům státní správy podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem (vzory v kompletu zde) v souladu se zákonem č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů.

Kdy se obrátit na inspektorát práce : Nejčastěji se jedná o:

  • uplatňování nároků vůči zaměstnavateli (vymáhání mzdy apod.),
  • podporu a pomoc v hmotné nouzi,
  • potvrzování zdanitelných příjmů,
  • placení zdravotního pojištění,
  • uznání nemoci z povolání,
  • stížnosti na hygienické podmínky v práci (špatné osvětlení, hluk atd.).

Kam se obrátit se stížnosti na zaměstnavatele

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Na co nemá zaměstnavatel právo : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Kontrola z inspekce práce může být zahájena třemi způsoby, a to: doručením oznámení o zahájení kontroly kontrolované osobě, předložením pověření ke kontrole kontrolované osobě při zahájení kontroly. nebo prvním z kontrolních úkonů bezprostředně předcházejících předložení pověření ke kontrole.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Ať už Vám zaměstnavatel dluží jednu nebo několik výplat, vždy doporučujeme zaměstnavatele k jejich zaplacení písemně vyzvat. Pokud Vám ani na tuto výzvu zaměstnavatel dlužnou mzdu (plat) neuhradí, můžete se s žalobou obrátit na soud.Budete-li přesvědčeni o oprávněnosti svého rozhořčení i druhý den, obraťte se stížností nejprve na nadřízeného daného lékaře. Tím může být primář či primářka oddělení či ředitel daného zdravotnického zařízení. Stížnost můžete podat ústně či telefonicky, ale vždy má větší váhu podání písemné.

Stížnost sepište a podejte poštou, e-mailem, datovou schránkou nebo osobně na podatelnu toho úřadu (správního orgánu), který vede vaše řízení, nebo u kterého jste danou věc (například vydání osvědčení bez správního řízení) vyřizovali. Pokud ještě datovou schránku nemáte, můžete si ji jednoduše zřídit.

Co nesmí zaměstnavatel : Mezi zakázané otázky patří ty, které se týkají osobního života, rodinného stavu, zdravotního stavu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace a dalších citlivých témat, které nemají přímý vztah k vykonávané pracovní pozici.

Kdo je orgánem inspekce práce : SÚIP je řízen Ministerstvem práce a sociálních věcí. V jeho čele je generální inspektor. Zároveň je nadřízeným služebním úřadem jednotlivým inspektorátům práce. Mimo kontrolní činnost patří k základním úkolům orgánů inspekce práce i poradenská, konzultační a osvětová činnost.

Co kontroluje úřad práce

Krajské pobočky Úřadu práce kontrolují, zda uchazeči o zaměstnání dodržují režim dočasné neschopnosti z důvodu nemoci či úrazu. Dále je v jejich kompetenci kontrola výše průměrného měsíčního čistého výdělku v rozsahu potřebném pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci.

Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.Nárok na její uzavření ale není a pokud vás zaměstnavatel nechce pustit dohodou nezbývá vám nic jiného, než dvouměsíční výpovědní dobu dodržet. Zákonná výpovědní lhůta započíná svůj průběh prvním dnem měsíce po obdržení výpovědi a končí v poslední den měsíce dle smluvních podmínek.

Kam jít kdyz nemám doktora : Pokud máte potíže sehnat lékaře konkrétní odbornosti, nebojte se tak obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. S tím vám pomůže i web Ministerstva zdravotnictví. Řada lidí se v poslední době potýká s problémem sehnat praktického lékaře, který by byl ochoten je přijmout do péče.