Antwort Kde si můžu zažádat o příspěvek na bydlení? Weitere Antworten – Kde se podává žádost o příspěvek na bydlení

Kde si můžu zažádat o příspěvek na bydlení?
Žádost o příspěvek na bydlení se podává na k tomu určeném tiskopise na místně příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa bydliště oprávněné osoby.

  1. Potvrzení o výši příjmů Vaše příjmy si dokážeme od zaměstnavatelů zjistit sami.
  2. Potvrzení nákladů na služby. Budete potřebovat scan nebo fotografie dokladů, které potvrzují vaše náklady na služby.
  3. Potvrzení nákladů na energie.
  4. Nájemní smlouva.
  5. Potvrzení o studiu.
  6. Vyúčtování služeb a energii.
  7. Prohlášení dalších osob.

Nepovinně dokládané příjmy a náklady na bydlení za 2. kalendářní čtvrtletí je třeba Úřadu práce doložit nejpozději do 31. července daného kalendářního roku. Nárok na výplatu dávky vzniká dnem podání žádosti a nárok lze uplatnit max. 3 měsíce zpětně.

Co se započítává do příjmu pro příspěvek na bydlení : Co je to rozhodný příjem Do tohoto příjmu spadá jak čistá mzda, tak i některé dávky: podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, příspěvky na děti i starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. Při výpočtu příspěvku na bydlení se tyto příjmy posuzují za poslední kalendářní čtvrtletí.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o příspěvek na bydlení

Úřad rozhodne do 30 dnů od podání žádosti. + 30 dnů v případě sociálního šetření, nebo když jde o složitý případ.

Jak zjistím jestli mám nárok na příspěvek na bydlení : Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou vaše náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) vyšší než 30 % (v Praze 35 %) vašich čistých příjmů. Tyto čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout tzv. normativ, tedy částku normativních nákladů na bydlení.

Počet osob v domácnosti
Jedna nebo dvě 3571 Kč
Tři 4669 Kč
Čtyři a více 5632 Kč


Úřad rozhodne do 30 dnů od podání žádosti. + 30 dnů v případě sociálního šetření, nebo když jde o složitý případ.

Co všechno se počítá do příjmu

Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou vaše náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) vyšší než 30 % (v Praze 35 %) vašich čistých příjmů. Tyto čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout tzv. normativ, tedy částku normativních nákladů na bydlení.Formuláře

  1. Doklad o výši měsíčních příjmů
  2. Celkové sociální a majetkové poměry.
  3. Informace o užívaném bytu (obývaném prostoru)
  4. Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce.
  5. Ostatní společně posuzované osoby.
  6. Stanovená vyživovací povinnost.
  7. Potvrzení o studiu.
  8. Potvrzení o zdravotním stavu vydané ošetřujícím lékařem.


Pokud jsou náklady na bydlení vyšší než normativní, počítá se příspěvek na bydlení z normativních nákladů. Od 1.1.2016 dochází u příspěvku na bydlení k další zásadní změně. Je možné ho pobírat po neomezeně dlouhou dobu.

Které příjmy nemusím danit : Příležitostné příjmy do výše 50 tisíc korun ročně (do roku 2023 30 tisíc korun) nepodléhají zdanění. Připomínáme, že sem nepatří výdělky autorů. „Musí se jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá člověk zavedené živnostenské oprávnění,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2024 : Kdo má nárok na příspěvek na bydlení Náklady na bydlení jednotlivce či rodiny jsou vyšší než 30% čistého příjmu tohoto jednotlivce či rodiny, a zároveň těchto 30% příjmu nepřekračuje stanovené normativní náklady na bydlení. Žadatel má bydliště na území ČR.

Co všechno se počítá do příjmů

Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.

K doložení příjmu se využívají tři způsoby, nejčastější je potvrzení příjmech od zaměstnavatele, následuje doložení příjmu daňovým přiznáním a doložením výpisu z bankovního účtu. Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník bytu nebo domu, vlastník stavby pro individuální či rodinnou rekreaci příp. osoba, která užívá byt na základě služebnosti (dříve věcného břemene) nebo nájemce bytu (podnájemce) jestliže 30 % příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % příjmů rodiny …

Kdy se dokladaji příjmy příspěvek na bydlení : Od ledna 2023 nemusí příjemci příspěvku na bydlení pro další pokračování jeho výplaty dokládat rozhodné příjmy a náklady na bydlení za 4. čtvrtletí 2022. Úřad práce ČR dávku automaticky vyplatí i za první tři měsíce roku 2023 a přepočte její výši podle nových normativních nákladů na bydlení platných od ledna 2023.