Antwort Kde se vyskytuje sfalerit? Weitere Antworten – Kde se využívá sfalerit

Kde se vyskytuje sfalerit?
Význam. Hlavní Zn-ruda a surovina k výrobě sloučenin Zn. Sfalerit se přímo používá na výrobu zinkových bělob, na fluoreskující promítací plátna aj. Získává se z něho také izomorfně přimíšené Cd, In a Ga.V České republice se sfalerit vyskytuje hojně, např. v lokalitách: Kutná Hora, Pohled, Stříbrné Hory, Příbram, Bohutín, Jihlava, Zlaté Hory, Horní Benešov, Stříbro, Ratibořské Hory nebo Nová Ves u Rýmařova.Vyskytuje se na rudných žilách nebo metasomatických ložiskách, v ČR například u Příbrami. Důležitá ruda olova, někdy s příměsí stříbra. popis minerálu: galenit (Plinius 77) PbS, krychlový. Většinou tvoří krychle, mnohdy i velkých rozměrů, řidčeji osmistěny nebo spojky krychle a oktaedru.

Kde se vyskytuje sulfid zinečnatý : Vzniká na hydrotermálních rudních žilách, dále původ magmatický, pegmatiticko-pneumatolytický a sedimentární. Nejtypičtějším výskytem sfaleritu jsou hydrotermální rudní žíly, nejčastěji Pb-Zn (galenit-sfalerit).

Kde se vyuziva sůl Kamenna

Sůl kamenná je důležitá surovina pro potravinářský a chemický průmysl. V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá při konzervaci masa pomocí solení. V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny solné a mnoho dalších látek.

Co se ziskava z Cinabarit : Je to poměrně měkký a hojný minerál vulkanického původu. Tvoří krystaly a krystalové agregáty (zemité, celistvé, jemnozrnné, hrubozrnné). Cinabarit je hlavní rudou rtuti, která se z něho získává pražením, při kterém dojde k evaporaci síry. Rtuť se dá používat v teploměrech, pyrotechnice nebo amalgámech.

V České republice v Ejpovicích, Krušných horách a v Jeseníkách. Železná ruda hnědé barvy a obsahují značné množství krystalové vody, vyskytující se kompaktní i sypké formě.

Česká republika patří přes svojí poměrně malou rozlohu ke klasickým oblastem výskytu minerálů. Lokality jako Příbram, Jáchymov, Krásno, Krupka, Dolní Bory, Zálesí u Javorníka, Rožná mají velký věhlas i ve světovém měřítku.

Kde se vyskytuje křišťál

Výskyt, naleziště a lokality

Krásné krystaly křišťálů pochází především z Brazílie, Ruska, Himalají a dalších světových nalezišť. Křišťály se však nachází i v České republice. Jedním z významných nalezišť přírodních křišťálů jsou Jeseníky, nebo Vysočina.Je to nejrozšířenější fosfát v zemské kůře. Vzniká ve velmi širokých podmínkách od magmatické činnosti až po sedimentaci. V magmatických horninách se setkáváme s jeho výskytem v žulách a v gabru.Sulfidy tvoří důležité rudy všech kovů. Mají většinou kovový lesk a vyšší hustotu. Vznikly většinou z horkých roztoků. Často tvoří rudní žíly a poměrně snadno se rozkládají.

Oxid siřičitý se vyskytuje v sopečných plynech a rozpuštěný jako kyselina siřičitá v podzemních (minerálních) vodách ve vulkanicky aktivních oblastech.

Kde se v ČR těží sůl : Možná si také myslíte, že sůl je především bílá, nanejvýš trochu průsvitná. To ale není pravda. Sůl může doslova hýřit barvami. V České republice žádná solná ložiska nemáme; sůl kamenná se ale více či méně hojně nachází v okolních státech.

Kde se těží sůl v Evrope : Kamenná sůl neboli halit se těží v solných dolech. Nejznámější jsou například v Polsku (důl Vělička byl zařazen na seznam dědictví UNESCO), rakouském Hallstattu či rumunské Transylvánii (důl Turda s koncertním pódiem či jezírkem s loďkami patří k nejimpozantnějším místům pod zemským povrchem).

Kde se vyuziva rtuť

V Evropě se rtuť používá velmi omezeně a její hlavní využití bude v nadcházejících letech zejména v zubních výplních, neboť průmyslové využití rtuti bylo zakázáno. V ostatních částech světa se však rtuť stále používá v činnostech průmyslové výroby a při nízkokapacitní těžbě zlata.

Rtuť je kapalný kovový prvek stříbřitě bílé barvy. Je nápadně těžká a dobře vede elektrický proud. Je supravodičem 1. typu, a to za teplot pod 4,154 K (Hg – α) a 3,949 K (Hg – β).V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.

Kde se těžba měď v ČR : mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).