Antwort Kde se v přírodě vyskytuje vodík? Weitere Antworten – Kde se nachází vodík

Kde se v přírodě vyskytuje vodík?
Elementární vodík je na Zemi přítomen jen vzácně. Nejvíce elementárního vodíku se vyskytuje v blízkosti sopek v sopečných plynech. Plynný vodík se v našem prostředí vyskytuje ve formě dvouatomových molekul H2, je však známo, že v mezihvězdném prostoru je přítomen z převážné části jako atomární vodík H.Vodík je na prvém místě periodické soustavy prvků. Vyskytuje se ve formě molekul, atomů, kladných iontů a záporných iontů, podle teploty prostředí. Tvoří řadu sloučenin s jinými prvky, především s těmi, které se ve vesmíru často vyskytují: s kyslíkem, uhlíkem, dusíkem, křemíkem, hořčíkem a sírou.Při elektrolýze vody se průchodem elektrického proudu roztokem štěpí vazby mezi vodíkem a kyslíkem a voda se tak rozkládá na tyto dva plyny. Celková účinnost tohoto procesu se pohybuje okolo 55–60 %. Na výrobu 1 kg vodíku elektrolýzou je zapotřebí 9 l vody a 60 kWh elektrické energie.

Odkud se bere vodík : Původně se vodík vyráběl z elektrické energie. Dnes se uvádí, že 96 % vodíku je vyráběno čistě z fosilních paliv – zejména ze zemního plynu a zplyňováním uhlí. Jde ale o čistě pragmatický, ekonomický důvod.

Kde se skladuje vodík

Vodík je kvůli jeho nízké hustotě nutné skladovat stlačený v tlakových láhvích. Ty musí být odolné přetlaku, destrukci a velmi těsné, aby vodík neunikal. Samotné stlačení vodíku je energeticky náročné. Pro stacionární skladování je využíváno i kryogenních zásobníků se zkapalněným vodíkem.

Kde se vyskytuje volný vodík : Na Zemi se volný vodík za běžných podmínek nevyskytuje, a proto je zde vázán jenom ve sloučeninách. Největší množství vodíku je vázáno ve vodě, která pokrývá většinu zemského povrchu, ale je vázán i v různých organických i anorganických sloučeninách. Je to také významný biogenní prvek.

Vodík se dnes primárně využívá k výrobě amoniaku, který je následně využíván zejména při výrobě a zpracování hnojiv. Mezi další průmyslové využití vodíku patří výroba polymerů, výbušnin, ale i v potravinářství pro ztužování tuků při výrobě margarínů.

Celosvětově se vyráběné množství vodíku v součastnosti pohybuje ročně kolem 45 milionů tun (stačilo by na pohon 250 milionů vozidel). Výroba vodíku se začíná směřovat zejména na aplikaci v dopravě (vodní, letecká, vesmírná, pozemní), energetice, spotřební elektronice a další. – Výrobě naftalínu.

Kde se používá vodík

Vodík lze použít k výrobě energie a tepla pro domácnosti a komerční objekty. To má další výhodu – po určitých úpravách je možné pro vodík využívat stávající infrastrukturu zemního plynu, která se již v domácnostech a kancelářích nachází.Vodíková voda se vyrábí rozpuštěním plynného molekulárního vodíku ve vodě pod tlakem, obvykle 7,0 mg na litr vody. Alternativními způsoby podávání vodíku jsou inhalace plynu obsahujícího až 4,6 % vodíku, intravenózní injekce s fyziologickým roztokem obsahujícím vodík nebo lokální aplikace (na kůži).Cena za kilogram vodíku = 278 korun. Cena plné nádrže: 1556 Kč. Spotřeba 1,1 kg/100 km = 3,12 koruny na kilometr. Prostor kolem předních sedaček je však nesrovnatelný s tím v zadní části auta, kde už podobný komfort schází.

První veřejnou vodíkovou plnicí stanici v ČR uvedla do provozu společnost VÍTKOVICE, a. s. Plnička zabírá zhruba 90 m2, je určena pro osobní vozidla a stojí u vjezdu do výrobního areálu Cylinders Holding v Ostravě. Je už také registrována do evropské sítě vodíkových stanic (https://h2.live/en/).

Na co se používá vodík : Vodík lze použít jako surovinu pro různé průmyslové činnosti. Vodík je například možné spalovat za účelem výroby tepla při výrobě oceli. Používá se také jako základní materiál pro chemický a farmaceutický průmysl.

Kolik je v ČR aut na vodík : Vozy na vodík v České republice

Podle statistik z konce roku 2021 na českých silnicích jezdily pouze tři Toyoty Mirai a několik dalších si Češi objednali. Auta na vodík jsou tak v Česku zatím pouze kuriozitou. Ani v západní Evropě není o vodíkové vozy extrémní zájem, doposud se prodalo zhruba 800 vodíkových Toyot.

Jak dlouho trvá tankování vodíku

Obecně souhrnně lze stručně konstatovat, že vodíková auta neprodukují žádné nečistoty a současně nevyžadují dlouhé nabíjení baterií, protože vodíkové nádrže je možné natankovat během tří minut. Vodík není spalován v motorech, ale spotřebováván v palivových článcích, kde se mění na elektřinu.

Je to dáno tím, že u vodíkového vozu je prostorově náročný pohonný systém. S tím souvisí i další nevýhoda, kterou je vyšší hmotnost vozu ve srovnání s komerčními vozy. Dalším velkým a poměrně významným mínusem vodíkových vozů je jejich vysoká pořizovací cena, která se pohybuje okolo dvou milionů korun.