Antwort Kde se pěstuje sója? Weitere Antworten – Kde se nejvíce pěstuje sója

Kde se pěstuje sója?
Výhled produkce olejnin a zejména sóji v roce 2019

Země Rok
Brazílie 97,2 mil. t 96,5 mil. t
USA 106,9mil. t 106,9 mil. t
Argentina 61,5 mil. t 58,8 mil. t
Čína 12,2 mil. t 12,4 mil. t

Pochází ze severní a střední Číny. První zmínky o sóji nacházíme v knihách známých jako „Pen-Cao-Kong-Mu“ datovaných př. 2838 lety. Do Spojených států byla sója dovezena v roce 1765.Sója je pěstována v tropických a subtropických oblastech, kde je zavlažována pouze deštěm a její růst je výrazně zpomalen při teplotách nižších než 18 °C. Sója v optimálních podmínkách dokáže vyprodukovat až 400 lusků, přičemž v jednom nalezneme přibližně 5 semen.

Jak se pěstuje sója : Sóje se daří v kukuřičných a řepných oblastech, hlavně na jižní Moravě a v Polabské nížině. Nesnáší těžké, kyselé a zamokřené půdy. Potřebuje střední, humózní, výhřevnou půdu s dostatkem živin. Sklízí se v plné zralosti, jakmile žloutnou, usychají a opadávají listy.

Proč je sója škodlivá

Rizika konzumace sóji

Většina lidí jí bohužel sóju v takové podobě, že jim může i škodit – zvlášť ve větším množství. „Obsahuje totiž například goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, nebo fytáty, které omezují využití vápníku, hořčíku a železa ze stravy. Antinutrienty v ní zase omezují trávení bílkovin.

Na co je dobrá sója : Zdravá sója

Fermentovaná sója je bohatým zdrojem bílkovin, probiotik a v našich dietách vzácného vitamínu K2. Vitamín K2 je základem správného využití vápníku v těle a pevných kostí. Nově se zjišťuje jeho role ve zpomalení projevů stárnutí a podpoře imunity. Vitamín K2 je silným antioxidantem.

Tofu pochází z Číny, kde se začalo vyrábět ve druhém století před naším letopočtem. V sedmém století se jeho znalost rozšířila i do Japonska. V obou těchto zemích, stejně tak jako ve Vietnamu, Koreji a Thajsku patří dodnes k tradičním jídlům.

Jak nahradit výrobky ze sóji

  • Sojové boby. Sójové boby se samostatně v kuchyni až tolik nevyužívají.
  • Rostlinné mléko a jogurty.
  • Tempeh (nejen) z lupiny.
  • Tofu.
  • Sojové maso.
  • Sojové omáčky a miso.
  • Rostlinné polotovary.

Které potraviny obsahují sóju

Vyrábí se z nich řada polotovarů (sojové maso, tofu, tempeh, natto, sojové mléko), hotových výrobků (jako jsou sójové jogurty, majonéza či různé pomazánky) nebo dochucovadla (sojové omáčky a miso).Syrové sójové boby v množství 100 gramů obsahují 446 kalorií, 36 % bílkovin, 30 % sacharidů a 22 % tuků, což je třeba ve srovnání s vepřovým bůčkem víc než příznivé. Navíc sója obsahuje vlákninu, železo, mangan, fosfor, vitaminy skupiny B, vitamin K, hořčík i zinek.Rizika konzumace sóji

Většina lidí jí bohužel sóju v takové podobě, že jim může i škodit – zvlášť ve větším množství. „Obsahuje totiž například goitrogeny, které potlačují funkci štítné žlázy, nebo fytáty, které omezují využití vápníku, hořčíku a železa ze stravy. Antinutrienty v ní zase omezují trávení bílkovin.

Sója je bezpochyby velice hodnotná potravina, protože obsahuje řadu velmi důležitých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, železo, vápník, draslík, hořčík a vitamíny. Také je bohatá na lecitin, který snižuje cholesterol nebo na nenasycené mastné kyseliny včetně omega 3!

Proč je tofu nezdravé : Sója totiž kromě bílkovin (ty obsahuje cca z 35%), obsahuje také velké množství problematických látek jako fytáty, goitrogeny, fytoestrogeny a antinutrienty. Fytáty – jedná se o blokátory důležitých minerálních látek ze stravy, jednodušeji řečeno, zabraňují, aby je náš organismus zpracoval.

Jaké výrobky se připravuji ze sóji : Mezi nefermentované výrobky ze sóji se řadí sójové mouky, vločky a krupice, koncentráty a izoláty sójových bílkovin, texturované sójové bílkoviny (náhrada masa), sójový olej, sójové kávoviny, sójový lecitin, sójové nápoje (jež jsou nesprávně označovány jako sójové mléko), sójová vláknina, tofu, sojanéza, sójové oříšky, …

Proč Nejist tofu

Tofu se vyrábí ze sóje. A právě sója je vlastně jedna z nejběžněji geneticky modifikovaných potravin na světě. Proto by neměla patřit mezi běžnou součást každodenní výživy. Nezabraňuje nemocem a nikdy nebylo prokázáno, že by měla pozitivní účinek na lidský organismus.

Jak často tofu a tempeh jíst

Tempeh a tofu by nemělo být základ jídelníčku (tím jsou obiloviny, zelenina a luštěniny). Zařazujeme je do jídelníčku několikrát za týden pro zpestření.Sója je sama o sobě bez chuti a právě dostatečná péče může vykouzlit skvělý výsledek, který zachutná i zarytým odpůrcům. Jednoduše řečeno – čím více kroků sóji věnujeme, tím intenzivnější chuti docílíme. Sójové maso se dá připravit buď zalitím horkou vodou a nabobtnáním, nebo vařením – tím se zlepší jeho stravitelnost.

Proč jíst sóju : Fermentovaná sója je bohatým zdrojem bílkovin, probiotik a také vitaminu K2, kterého se v naší stravě obvykle mnoho nevyskytuje. Tento vitamin přispívá ke správnému využití vápníku v těle. K fermentovaným výrobkům patří miso, sójové omáčky, tempeh a natto.