Antwort Kde se pouzivaji nýty? Weitere Antworten – Kde se používají nýty

Kde se pouzivaji nýty?
Nýty přenášejí pouze silová zatížení. Používají se při výrobě ocelových konstrukcí všeho druhu, například mostů, jeřábů, sloupů, skeletů budov, střech. V současné době se nahrazují svařováním.Nýt je nasazen do vrtaného nebo děrovaného otvoru. Pomocí speciálního nářadí se trn nýtu zarovnaně utrhne. Trn nýtu deformuje pouzdro nýtu na zadní straně (slepé straně), čímž se vytvoří závěrná hlava. Jakmile se nýtovací části spojí, utrhne se trn nýtu na určitém místě.Nýt se vsune do otvoru v materiálu a kleštěmi se zamáčkne. Kleště táhnou hřebík směrem k sobě a tím vzniká i na druhé straně nýtu hlava. Jedním stiskem se tak vytvoří spoj, který sice není nějak extrémně pevný, ale pro výše zmíněné potřeby zcela postačí.

Jak se provádí nýtování : Při nýtování se dřík nýtu zasune do otvorů ve spojovaných materiálech, hlava nýtu musí překrývat okraj otvoru v dostatečné ploše. Na druhé straně se vyková závěrná hlava. U ocelových nýtů – tam kde jsou zvýšené nároky na únosnost či těsnost spoje nebo při průměru dříku větším jak 10 mm se provádí nýtování za tepla.

Čím nahradit nýty

Trhací nýt slouží jako spojovací součástka pro zhotovení nerozebíratelných spojů. Trhacím nýtem lze nahradit šroub či svár.

Co jsou nýty : Nýt je spojovací součástka, která se používá pro zhotovení nerozebíratelných spojů. V minulosti se používalo nýtování zatepla při výrobě tlakových nádob, ocelových konstrukcí budov, hal ale i mostů. Dnes se nýtování často nahrazuje šroubovými spoji či svařováním. Nýty se dle účelu vyrábějí z různých kovů.

Obecným pravidlem je, že nýt by měl mít průměr nejméně třikrát větší než je tloušťka nejsilnějšího plechu, který je spojován. Podle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku.

Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.

Jaké jsou nevýhody Nýtových spojů

Nevýhody nýtových spojů:

nízká produktivita práce a vysoká pracnost (fyzická námaha) nižší pevnost. zeslabení spojovaných materiálů dírami a možný vznik trhlin během výroby děr. nezaručují přesnou vzájemnou polohu spojovaných součástíPodle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku. Se všemi uvedenými parametry můžete vypočítat požadovanou délku nýtu. Přídavek je obvykle přibližně 1,5D.Na začátku všeho je třeba vytočit trn kus ven (je-li v transportní poloze zašroubovaný), aby se nám do nýtovačky vešel řetěz. Ten následně usadíme na místo určení (do příslušného vybrání) a postupným utahováním vytlačujeme trnem nýt ze spoje řetězu.

Délka nýtu musí být taková, aby zahrnovala svěrnou délku a přídavek na vytvoření hlavy. Je třeba, aby pro nýty s půlkulovou hlavou byl přídavek na vytvoření hlavy z roven 1,5 až 1,6 násobku průměru díry d pro nýt. Pro nýty se zápustnou hlavou platí: z = 0,8 až 1d.

Jak zvolit správný nýt : Velikost nýtu

Nýty se vyrábí v normalizovaných velikostech. Pro správný výběr nýtu je potřeba znát tloušťku spojovaných materiálů. Optimálně by měla být výška dříku u tenčích materiálů o 1-2 mm, u silnějších materiálů o 2-3 mm delší než je tloušťka spojovaných materiálů.

Jak odstranit nýt : Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.

Jak Roznytovat nýt

Pro správně provedený nýtovaný spoj je důležité:

  1. vybrat nýt správné velikosti dříku k tloušťce spojovaných materiálů,
  2. při nýtování vyvinout dostatečnou tlakovou sílu při roznýtování,
  3. úder kladívka musí být kolmo na nýtovač,
  4. pro nýtování použít správné nástroje a nářadí k dané velikosti nýtů.


Vždy je třeba se řídit požadavky výrobce nýtů, ale u běžných trhacích nýtů bývá pravidlo jednoduché: vrták (a tedy i otvor) má být vždy o 0,1 mm větší než průměr nýtu. Například pro nýt o průměru 4,8 mm tak potřebujete 4,9mm vrták. Liší se to jen u rozpěrných trhacích nýtů, kde je potřeba vzít vrták větší o 0,2-0,5 mm.Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.

Jak se Nýtuje řetěz : Před nýtováním zacvakneme řetěz do sebe pomocí přečnívajícího čepu a přesně usadíme do nýtovače. Utahováním nýtovače řetěz spojíme. Pokud cítíte větší odpor při pronikání čepu do protilehlého článku, zkuste s řetězem trochu zahýbat a poté pokračujte.