Antwort Kde roste Liči? Weitere Antworten – Na čem roste liči

Kde roste Liči?
Liči, nebo také litchi je malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou, které pochází z Asie. Tyto malé sladké plody pomáhají například při kašli nebo bolestech žaludku. Rostou na tropickém stálezeleném ovocném stromě, který ve své domovině dorůstá až do 10 metrů.Pěstování Liči se pěstuje v zemích subtropického pásu, hlavně v celé jihovýchodní Asii, v Indii, na Srí Lance, ale také v jižní Africe, na Madagaskaru, v Brazílii, na Floridě, Havaji. Daří se mu zejména podél řek v hluboké aluviální (naplavené) půdě.Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Kdy se sází liči : Kdy vysazovat cibulky lilií

Cibule lilií vysazujte nejlépe na podzim, a to v průběhu září a října. Některé druhy lilií můžete sázet rovněž na jaře.

Odkud je liči

Liči čínské, známé také pod názvem dvouslivák lahodný, je subtropický stálezelený strom, který pochází z čínských provincií Kanton a Fu-ťien. Jeho plody jsou na první pohled charakteristické svou tvrdou a nerovnou červenohnědou kůží.

Jak dlouho roste liči : Právě tato dužnatá vrstva je důvodem, proč se liči pěstuje. Nejžádanější jsou plody se zakrslým semenem, ty mají větší obsah chutné dužiny. Ovoce zraje od července k říjnu, dozraje asi 100 dnů poté, co strom kvetl. U přezrálých plodů je dužina hnědá až povidlová.

Litchi potřebuje k zdravému růstu dostatek světla, avšak mladé rostlinky nevystavujeme přímému slunci. V létě je vhodné přenést litchi do venkovního prostředí. Liči má rádo vlhko, nikoli však mokro. Pokud rostlině hnědnou listy, může to být způsobeno nedostatkem světla nebo přemírou hnojiva.

Na rozdíl od kaki a karamboly je liči nezbytné před konzumací oloupat. Tenkou, ale pevnou slupku lze ze zralého plodu odstranit velmi lehce – stačí ji naříznout nožem a sloupnout prsty. Pozor, liči po utržení ze stromu již nedozrává, je proto důležité pečlivě vybírat zralé kusy.

Jak se množí liči

Liči je možné pěstovat ze semen, ale obvykle se množí řízkováním. Stromy začínají plodit ve věku 3-4 let a mohou plodit až 50 let. Plody se sklízejí ručně, když jsou zralé. Po utržení se totiž dozrávání zastaví.Litchi potřebuje k zdravému růstu dostatek světla, avšak mladé rostlinky nevystavujeme přímému slunci. V létě je vhodné přenést litchi do venkovního prostředí. Liči má rádo vlhko, nikoli však mokro. Pokud rostlině hnědnou listy, může to být způsobeno nedostatkem světla nebo přemírou hnojiva.Malý kulatý plod má tenkou kožovitou růžovou slupku, která se snadno loupe. Pod ní se skrývá bílá dužina s jemnou chutí, která se mění v závislosti na ingrediencích, se kterými ovoce kombinujete. Je popisována jako chuť hroznového vína nebo kompotovaných mandarinek.

Tropická rostlina, která plodí ve své domovině lahodné plody s bílou dužninou v hnědé skořápce. Keřík má podlouhlé listy a snáší sucho. Pochází z Číny a Japonska, stále zelený strom; květy na dlouhých stopkách jsou samosprašné, opylované hmyzem. Plody dozrávají za 3 měsíce po odkvětu.

Na co je dobré liči : Umí posilovat imunitní systém, zlepšuje celkově trávení, podporuje pevnost kostí. Liči také díky draslíku udržuje oběhovou soustavu v dobré kondici a reguluje také hladinu krevního tlaku. Vysoké množství vitamínu C funguje na imunitu, vaše tělo se díky tomu lépe vyrovnává s různými infekcemi.

Jak dlouho vydrží liči : Čerstvé liči je určené k okamžité konzumaci. Dobré vydrží jen několik dní.

Jak pěstovat libeček doma

Vhodné stanoviště je v polostínu a spíše vlhčí. Vhodným půdním druhem jsou dobře prokypřené hlinité půdy, dostatečně obohacené o základní živiny. Přestože libeček ke svému růstu potřebuje dostatek živin, přímé hnojení chlévským hnojem mu nedělá dobře. Proto hnůj na dané stanoviště aplikujte cca půl roku před výsadbou.

Co liči obsahuje

Liči je bohaté na vitamín C, vitamíny B a důležité minerály, jako je měď, železo, vápník a hořčík.Libečku vyhovuje světlé místo, ale dobře prospívá i v polostínu. Půdu potřebuje výživnou, vlhkou, spíše vápenatou a kyprou, v těžké a přemokřené se mu nedaří. Semena se vysévají od března až do června do hloubky asi 1 cm, řádky by měly být od sebe nejméně 60 cm. Větší rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 30 cm.

Co má rád libeček : Libeček má rád humózní, vlhčí půdu a daří se mu i v polostínu. Patří mezi jedlé trvalky a bylinky. Na stanovišti vydrží několik let. Na běžné využití vystačí bohatě jedna rostlina libečku pro jednu rodinu.