Antwort Kde roste jitrocel kopinatý? Weitere Antworten – Kde najít jitrocel

Kde roste jitrocel kopinatý?
Jitrocel kopinatý se vyskytuje především v oblastech, kde se nachází mírně vlhká, hlinito-písčitá až středně těžká půda s neutrální až zásaditou reakcí.Listy sbíráme od června do srpna, dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Suší se rychle na slunci ve vrstvách nejvýše do pěti cm nebo při umělé teplotě do 40 °C. Snadno se zapařuje a listy pak tmavnou.Jitrocel kopinatý je rostlinka z čeledi jitrocelovitých, původem pocházející z Evropy a Asie, jež dorůstá výšky až 0,3 m. Jitrocel urychluje hojení ran, má zklidňující, antibiotické a adstringentní účinky, a je tak vhodný i k ošetření kůže po bodnutí hmyzem.

Jak poznat jitrocel : Lze jej snadno rozpoznat, má totiž charakteristickou růžici přízemních listů, které jsou celokrajné a mají kopinatý tvar. Růžici listů převyšují stvoly, které jsou zakončené válcovitými klasy drobných květů. Jitrocel se může pochlubit celou řadou zajímavých zdravotních benefitů.

Jak zpracovat jitrocel

Jitrocelové listy v kuchyni

Z jitrocele se dá uvařit med, což je vlastně hustý sirup. Postupujeme podobně, jako když vaříme pampeliškový med. Kromě prostředků lidového léčitelství, listy využijeme podobně jako zeleninu – např. je můžeme jemně nakrájet do nočků nebo usmažit v těstíčku.

Kam na jitrocel : Jitrocel je velmi přizpůsobivou plodinou. Nejvíce mu vyhovuje slunné místo, ale příliš suché a sluncem exponované místo naopak snižuje výnos. Dobře snáší i zastínění. Preferuje hlubší, humózní, vlhké půdy, ale dobře se mu daří také v půdách lehčích.

Z jitrocele používáme listy, a to buď čerstvé zevně, nebo na čaj (na ten můžeme využít i usušenou bylinku). Nenechte si sílu jitrocele ujít ani v kuchyni. Zevní použití: obklad vytvoříme z čerstvých listů rozemnutím, rozmačkáním nebo i rozmixováním na kaši.

1 vrchovatou lžičku sušených listů jitrocele zalijeme 250 ml vařící vody a necháme 10 min vyluhovat. Scedíme a pijeme po doušcích, 1-3x denně. Při použití čerstvých listů vezmeme přibližně tolik nasekané byliny, kolik pobereme prsty jedné ruky. Nálev má mírně svíravou, nahořklou chuť.

Co sbírat z jitrocele

Sběr jitrocele pro domácí využití

Je dobré jej sbírat ještě před květem. Ideální období pro sběr je od května do srpna v suchých slunných dnech. Využít můžete jak čerstvé listy, tak sušené. Čerstvá šťáva z listů je účinná pro hojení ran, jizev odřenin, otoků či puchýřů.Jitrocel kopinatý se osvědčil jako výborný prostředek proti dráždivému kašli, pomáhá při zahlenění. Používá se ale také při potížích s astmatem, při zánětech průdušek a při dalších nemocech dýchacích cest. Jitrocelový čaj působí pozitivně na trávení. Pomáhá při zácpách nebo zánětech střev.Z jitrocele používáme listy, a to buď čerstvé zevně, nebo na čaj (na ten můžeme využít i usušenou bylinku). Nenechte si sílu jitrocele ujít ani v kuchyni. Zevní použití: obklad vytvoříme z čerstvých listů rozemnutím, rozmačkáním nebo i rozmixováním na kaši.

Tak jako z každé bylinky je i z jitrocele vůbec nejjednodušší udělat čaj. Na hrnek takového čaje je vhodné použít 2 lžičky sušených listů, zalít je vroucí vodou a nechat louhovat klidně 15 minut.

Kdy se sází jitrocel : Jitrocel vyséváme v dubnu do řádků 20 – 30 cm. Jitrocel je dobré přihnojovat fosforečnými hnojivy a během vegetace také dusíkem. Přihnojení dusíkem zpožďuje kvetení, což je velmi žádoucí. Rostlina na jednom stanovišti vydrží řadu let, nevymrzá.

Na co je jitrocel list : pomáhá udržet normální trávení a funkce jater, pročištění přispívá k fyzické pohodě udržuje zdravou střevní mikrobiální rovnováhu, mikroflóru,normální funkce střevního traktu.

Na jaký kašel se používá jitrocelový sirup

Sirup je účinným lékem v boji se všemi druhy kašle. Snižuje kašlací reflex. U kašle suchého umožňuje klidný spánek a zabraňuje častému dráždění sliznice, u kašle vlhkého ulehčuje vykašlávání, neboť zkapalňuje hlen tvořený buňkami sliznice. Vysoce koncentrovaný jitrocelový extrakt vykazuje i protizánětlivé účinky.

Nasbíráme si 2 velké hrsti jitrocelu. V rendlíku roztavíme sádlo a natrháme do něj jitrocel (to děláme proto, abychom narušili pletiva a získali tak více účinných látek). Necháme 7 dní macerovat v temnu a chladnu. Mast poté znovu roztavíme, přecedíme a opět necháme ztuhnout.Jitrocelová mast je tradiční přípravek vhodný pro péči o pokožku s obsahem extraktu jitrocele kopinatého. Obsahové látky jitrocele mají příznivé zklidňující účinky na pokožku při různých problémech způsobených podrážděním, např. poštípáním hmyzem nebo po slunění. Mast je vhodná i pro masáže unavených nohou a rukou.

Jak pěstovat jitrocel : Semena jitrocele lze vysévat od jara až do podzimu do řádků ve vzdálenosti 20–30 cm. Na pěstování není nijak náročnou plodinou a dobře se přizpůsobuje okolním podmínkám. Stanoviště by mělo být dostatečně slunečné, ale ne příliš suché. Vyžaduje naopak vlhčí půdy, hlubší a humózní.