Antwort Kde pěstovat kedlubny? Weitere Antworten – Kam zasadit kedlubnu

Kde pěstovat kedlubny?
Kedluben pěstujeme ve středně těžkých, hlinitých nebo hlinitopísčitých půdách s dostatkem humusu. Stanoviště pro kedlubny by mělo mít vlhčí klima. Vysazujeme vždy jen silné, mladé a rychle vypěstované sazenice. Musíme dávat dobrý pozor na sucho a chlad, jinak budou kedlubny vybíhat do květu.Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)

Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C. Pokud by ale teplota dlouhodoběji klesla pod 12 °C, může dojít k jarovizaci a následnému předčasnému vybíhání rostlin do květu.Kedlubny se mohou vysévat přímo do půdy v dubnu až květnu nebo mohou být předem pěstovány v květináčích nebo pařeništích a později přesazeny do země. Pokud se rozhodnete pro výsev přímo do půdy, dodržujte spon mezi řádky asi 30 až 45 cm. Semena by měla být zasazena do hloubky asi 2,5 cm a asi 2-3 semena do jedné jamky.

Jak dlouho roste kedluben : Kedlubny se obvykle pěstují z předpěstované sadby (odrůdy rané a polorané), kterou si však můžeme připravit v teplém pařeništi a nebo ve skleníku. Odrůdy pozdní se pak vysévají přímo na záhon. Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů.

Proč nerostou kedlubny

K rychlému růstu patří i dostatek vláhy. Pokud zaléváme nedůsledně, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že začnou dřevnatět. Nevyrovnaná zálivka způsobuje také praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou ta, jak bychom si představovali.

Jak často zalévat kedlubny : Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Důležitá je rovnoměrná zálivka. Bílé odrůdy jsou náročnější na nevyrovnanou zálivku než modré. Kedlubny zaléváme často a pravidelně, zejména v období tvorby hlíz od průměru zhruba 5 cm do doby asi týden před sklizní.

Potřebují chladno, sucho a ideálně tmavé prostředí. Pro krátkodobé skladování je tedy uložte zbavené listů a kořenů do sklepa. Pokud budete chtít kedlubny skladovat dlouhodoběji, uložte je do chladného sklepa i s kořenovým balem do vlhkého písku anebo zeminy a občas vlhkost zkontrolujte.

Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.

Kdy dát sazenice kedluben ven

Rané odrůdy vyséváme již od února do března do sadbovačů, případně do teplého pařeniště. Do pařeniště je přesazujeme v březnu, na záhon od dubna.Jíst se dají i listy, které obsahují velké množství cenných látek. Tuto zeleninu můžete i tepelně upravovat: poměrně snadno lze připravovat plněné kedlubny, neboť dužina si zachovává svůj tvar. Kedlubny se hodí i ke gratinování nebo jako přísada do nákypů, polévek nebo dušených pokrmů.TIP: Kedlubny můžete pěstovat ve vytápěném skleníku již od února, v běžném skleníku od března. Na venkovním záhonu, ale pod netkanou textilií nebo pod fóliovníkem od dubna. Kedlubna snese mráz, ale až jako větší sazenice, kterou si právě můžete předpěstovat doma.

Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Důležitá je rovnoměrná zálivka. Bílé odrůdy jsou náročnější na nevyrovnanou zálivku než modré. Kedlubny zaléváme často a pravidelně, zejména v období tvorby hlíz od průměru zhruba 5 cm do doby asi týden před sklizní.

Čím se hnojí kedlubny : Kedlubny určené pro děti nehnojíme průmyslovými hnojivy. Raději sáhneme po přírodních organických látkách jako jsou výrobky z přírodní řady Vita Natura určené i pro ekologické zemědělství. Z této řady doporučujeme: Kopřiva plus, Organické hnojivo pro plodovou zeleninu a Přírodní substrát univerzální.

Co způsobuje praskání kedlubnu : Základní příčinou praskání plodů bulev (především kedluben a ředkviček) je rychlý růst po období zpomaleného růstu. K tomu dochází především při nerovnoměrném zásobování rostlin vodou (vysoké srážky nebo závlaha po období sucha) nebo při oteplení po dlouhodobějším období chladu.

Jak dlouho vydrzi kedluben v lednici

Kedluben vydrží v chladničce zhruba 14 dní. Při příliš dlouhém skladování rychle dřevnatí. Kedlubny je nejlepší uložit do lednice zabalené do vlhké utěrky.

U letních odrůd kedlubny se semínka sází v březnu nebo v dubnu. Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.Možností máte mnoho. Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování.

Jak hluboko sázet kedluben : Nesmíme sázet hluboko.

Vysazujeme tak, jak byly rostlinky předpěstovány, nikdy ne hlouběji. Spon pěstování se pohybuje od 25 až 40 × 25 až 40 cm. Každopádně kedlubny mají rády prostor a vzdušnost Většinou platí, čím pozdnější odrůda, tím větší spon.