Antwort Kde najít sírovec? Weitere Antworten – Na čem roste houba Sírovec

Kde najít sírovec?
Sírovec roste dosti hojně od května do října na kmenech živých listnatých stromů, často na akátech a ovocných stromech v alejích, sadech a zahradách, ale i na dubech a jiných listnáčích v lesích. Jedná se o nebezpečného parazita, vyvolávajícího tzv. hnědou hnilobu dřeva.Sírovec si očistíme, nakrájíme ho, aby se nám vešel do hrnce a vaříme ho v osolené vodě cca 15 min.Sírovec žlutooranžový je dřevokazná houba s velkými, masitými plodnicemi. Roste na kmenech listnatých stromů, kde vytváří trsy vějířovitých či půlkruhovitých plodnic. Nápadným znakem je jejich jasně žlutá až žlutooranžová barva, díky které jsou takřka nepřehlédnutelné.

Co obsahuje Sírovec : Má antivirotické, antibakteriální, antioxidační a imunostimulační účinky, Důležitou látkou je peroxid ergosterolu, který má široké spektrum účinku- má antibakteriální a protirakovinové účinky. Za imunostimulační, protizánětlivé a protirakovinné účinky jaou zodpovědné různé polysacharidy, včetně 1,3-B-glukanu.

Kdy sbírat sírovec

Sírovec můžete v našich lesích vídat a sbírat od dubna až do podzimu. Patří do čeledi troudnatcovitých a bývá nazýván také jako chorošovec sírový. Na závěr je však nutné poznamenat i to, že strom, na kterém se sírovec objeví, je jistojistě odsouzen k zániku.

Jak rychle roste sírovec : Sírovec žlutooranžový je jednoletá dřevokazná houba z čeledi chorošovitých a je rozšířený po celém světě. Roste od dubna do září. U nás se hlavně vyskytuje v lužních lesích, především na listnáčích, zejména vrbách a topolech. Dalšími hostitelskými dřevinami jsou dub či akát.

Sírovec žlutooranžový se musí vždy 15 minut povařit v osolené vodě, v mléce nebo ve vývaru. Pokud najdete sírovce na neovocném stromě (př. dubu, buku, kaštanu apod.) je lepší ještě před vařením namočit sírovce na několik hodin do mléka.

Roste vysoko na kmenech stromů. Najdeme ho především v listnatých lesích s převahou dubů, v parcích, zahrádkách a na okrajích cest, a to od května do podzimu. Sírovec žlutooranžový napadá jádrové dřevo a vyvolává intenzivní hnědou hnilobu.

Kde roste Sirovec

Roste vysoko na kmenech stromů. Najdeme ho především v listnatých lesích s převahou dubů, v parcích, zahrádkách a na okrajích cest, a to od května do podzimu. Sírovec žlutooranžový napadá jádrové dřevo a vyvolává intenzivní hnědou hnilobu.Očistíte je, nakrájíte, naplníte do mikrotenových sáčků nebo do krabiček, strčíte do mrazáku a pak už je z něj jen vytahujete podle potřeby.Na zimu si můžete zamrazit předem podušené plátky sírovce nebo si z něj udělat alkoholovou tinkturu. Nezapomeňte, sbírat se dají jen mladé plodnice zhruba do 4 dny od jejich vypučení na stromě! A kde sírovec najdete Hledejte v sadech na ovocných stromech a poblíž vodních toků na vrbách a dalších listnáčích.

V tuzemských lesích nyní dominuje hřib žlutomasý – čili babka, rostou i lišky nebo hřib smrkový, o něco méně kovář a koloděj, klouzky a začínají „vylézat“ třeba i chutné ryzce – jmenovitě smrkový a černohlávek, tedy už téměř podzimní houby.

Co uvařit ze smržů : Krátce dušené smrže

Začněte šalotkou na másle, kterou necháte postupně zesklovatět. Přidáte očištěné rozpůlené smrže a společně vše chvíli dusíte (stačí i jen pět minut). Sůl, pepř a maximálně trochu bylinek (tymián se hodí k houbám obzvlášť dobře). Nic víc není potřeba.

Jak dlouho mohou být houby v lednici : Skladování hub v ledničce

Houby utržené v lese byste měli sníst nejpozději do 3 dnů, a to jen tehdy, pokud byly uloženy v lednici. Jsou totiž plné vody i nejrůznějších mikroorganismů a velmi rychle podléhají zkáze.

Jak dlouho se dusi houby

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod.Obecně houby rostou během celého roku, některé druhy i během zimního období. Z hlediska praktického houbaření je však zajímavé především období od dubna do listopadu, kdy roste většina našich jedlých hub. Sezóna začíná v březnu nebo dubnu (podle počasí), kdy začínají růst smržové houby.

Kde hledat smrže : Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.