Antwort Kde najit kačenky? Weitere Antworten – Kde hledat kačenky

Kde najit kačenky?
Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.Kačenky jsou štíhlé houby s okrově žlutým až olivově hnědým kloboučkem, mozkovitě nebo laločnatě žebernatým. Třeň je bělavý nebo okrový, v mládí vatovitě vycpaný, později dutý.

Kde a kdy hledat smrže : Smrž obecný roste spíše nehojně na jaře (březen – květen) v křovinách nebo lesích, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích. Pro šíření výtrusů této houby je velmi důležitý vítr, takže naleznete-li pěknou plodnici, jděte po převažujícím směru větru a pak můžete najít další plodnice.

Kdy sbirat smrže

Sezóna smržů je od dubna do května. Plodnice čerstvého smrže je vzhledem k velikosti poměrně lehká. Neměla by být provlhlá ani změklá, zároveň ale ani ne scvrklá a vysušená. Vzhledem k jejich ceně při nákupu zvažte přesnou porci a vyberte ty nejpěknější plodnice.

Jak připravit houby kačenky : 400 g kačenek českých, 100 ml vody, 2 lžíce octa 8%, lžíce oleje, sůl dle chuti, voda na uvaření hub. Kačenky očistíme a celé vaříme v mírně osolené vodě doměkka. Vaření trvá asi 25 až 30 minut.

Jednoduché orestování na pánvi s krátkým podušením je asi ta nejlepší základní úprava. Kačenky v teple rychle změknou a pustí šťávu. Jejich klobouk se smrskne a zároveň zabarví tuk a okolní suroviny do zlatohněda. Zprudka orestované kačenky ihned změknou a pustí arotmatickou šťávu.

400 g kačenek českých, 100 ml vody, 2 lžíce octa 8%, lžíce oleje, sůl dle chuti, voda na uvaření hub. Kačenky očistíme a celé vaříme v mírně osolené vodě doměkka. Vaření trvá asi 25 až 30 minut.

Kde sbírat smrže

Dá se najít samostatně i ve skupinkách ve vlhkých lesích, parcích a zahradách na písečné půdě a spálených půdách. Dříve rostl opravdu hojněji, dnes už je spíše raritou.Na levé straně je smrž kuželovitý, na pravé straně kačenka česká. Kačenka má kloouk přirostlý ke třeni nahoře. Na fotografiích je krásně rozdíl vidět!!!Nejvíce hub obvykle roste na jihozápadních až severozápadních svazích, méně na místech orientovaných na východ až jihovýchod.

Plodnice a dutý třeň často obsahuje spoustu nečistot a sem tam i nějaký hmyz. Smrže proto vždy těsně před přípravou propláchněte ve vodě, která nečistoty vyplaví. Třeň smrže pak začistěte nožem a rozkrojte ho podélně nebo příčně (na kolečka) podle potřeby. Při přípravě si dejte pozor snad jen na nečistoty a hmyz.

Co jsou kačenky : Kačenky patří mezi naše první jarní houby a spolu se smrži, kterým se velmi podobají, patří k ceněným tržním houbám v Česku. Troufnou si na ně většinou jen zkušenější houbaři anebo jsou občas k vidění v luxusních restauracích. Je to ale škoda, kačenky by se měly alespoň jednou za rok objevit na každém stole.

Jak poznat Kacenku ceskou : Sezóna kačenek u nás je od března do května. Staří kačenky poznáte podle délky třeně, který je u starších hub protahuje a postupně i tuhne. Nejcennější jsou tedy kačenky s velkým kloboukem, ze kterého čouhá jen krátký třeň. Při nákupu koukejte na to jestli nejsou moc potlučené nebo naopak oschlé.

Jak pěstovat smrže

Podhoubí aplikujeme do nezamrzlé půdy nejlépe od března do listopadu. Podhoubí nařeďte v 5 litrech nechlorované vody. Pomocí konve je aplikujte vybraná místa v zahradě. Nejlépe v okolí hoblin a odpadu po řezání a skladování dřeva, ve stinných listnatých houštinách a na místech mulčovaných kůrou.

Stará pověra říká, že když roste hodně hub, bude válka. K tomuto tématu můžeme jen dodat, že houbařská úroda je letos opravdu úctyhodná. Houby rostou úplně všude a deštivé počasí v posledních dnech tomu jen napomáhá. Pokud jste ještě neměli možnost vyrazit do lesa, rozhodně neváhejte.Nejlépe se houbám daří, když jsou výkyvy teplot a vlhkosti minimální. Nemá smysl vyrážet do lesa hned po dešti. Hřiby se zpravidla začínají objevovat 8 až 12 dní po dešti, pokud ale dlouho před tím nepršelo, může se tato doba prodloužit až na čtyři týdny.

Jak vypadá smrž : Smrž obecný (Morchella esculenta) je velmi vyhledávaná jarní houba, roste od druhé poloviny března do začátku května. Klobouk smrže je 3 – 7 cm vysoký a 3 – 6 cm široký v podobě oválné hlavy, uvnitř prázdný. Hlava je nepravidelně žebrovaná, žebra tvoří na jejím povrchu světle hnědé misky.