Antwort Kde jsou Ploský? Weitere Antworten – Kde žije Okružák Ploský

Kde jsou Ploský?
Atlasy » Ostatní » Česky » O » Okružák ploský

Rubrika: Měkkýši
Typ: Sladkovodní
Čeleď: Planorbidae – okružákovití
Rozšíření: Evropa, Asie po východní Sibiř
Chov: V současné době se v akváriích vyskytuje spíše vzácně, nahradily ho tropické druhy okružáků.

Patří mezi plicnaté plže: občas musí na hladinu nasát vzduch. Jeho tělní tekutina však obsahuje hemoglobin ve velké koncentraci, díky čemuž vydrží pod vodou bez nádechu dlouhou dobu.Okružáci – Planorbella duryi nebo Planobarius sp. jsou jednoduše se množící plži, kteří jsou velmi prospěšní, nejen při chovu krevetek. Likvidují zbytky krmiva, řasy, odumřelé části rostlin a uhynulých živočichů. Pro větší raky a kraby jsou tito plži ideální potravou a zdrojem proteinů a vápníku.

Jak poznat levotočivou ulitu : Jejich ulita se může vinout okolo svislé osy v jednom ze dvou možných směrů – buď doprava (pak se tyto ulity nazývají pravotočivé), nebo doleva (to jsou ulity levotočivé), přičemž ulitu pozorujeme v její běžné poloze, tedy vrcholem nahoru a ústím dolů.

Co to je plž

Plži (Gastropoda), dříve též břichonožci, hovorově známi jako šneci a slimáci, jsou třída bezobratlých živočichů z kmene měkkýšů. Zástupci plžů se vyskytují ve sladkých vodách, v mořích i na souši. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kde žije Okružák : Žije ve stojatých, zejména zarostlých vodách v Evropě a na Sibiři. Dosahuje velikosti 30-35 mm. V mládí má na ulitě štětinky, které se postupně ztrácejí. Ulita je pravotočivá, ale anatomie je jako u levotočivých plžů.

V okolí dýchacího otvoru (z venku nebo přímo uvnitř plášťové dutiny) mají přívěsky, které jim slouží k doplňkovému (přechodnému) dýchání. Takže v okysličené vodě vydrží velmi dlouho a nemusí se nadechovat u hladiny. V málo okysličené vodě se nadechují u hladiny častěji.

Surmovka vražedná je známá mezi akvaristy spíš pod názvem „helena“ nebo „clea helena“. Jde o plže velikého do 3 cm, který má za „úkol“ likvidovat jiné šneky. Většinou jdou ale jen po menších šnecích, jako jsou levatky a okružáci, ale mohou se občas vrhnout i na větší kořist.

Co se stane kdyz SNEK prijde o ulitu

Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit.Je to jedna z pozoruhodných čeledí suchozemských plžů. Tito plži mají levotočivou ulitu. Jak vlastně poznáme, že se jedná o schránku pravotočivou nebo levo- točivou ulitu Postavíme-li ulitu ústím k sobě, pak ústí je na levé straně, což je znak, až na vý- jimky pro závornatky, naprosto charakteristický.Palác (francouzsky palais, italsky palazzo) znamená reprezentační obydlí panovníků a šlechty, později i nápadnou a architektonicky významnou budovu ve městě.

Schránka měkkýšů

U měkkýšů rozlišujeme ulitu, která je typická pro plže, a lasturu, která se vyskytuje u mlžů.

Jak poznat že je šnek mrtvý : Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

Proč ne kulaté akvárium : Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.

Co dělá šnek v zimě

Krásné léto žravých hlemýžďů nám přinese samé radosti, neplatí to ovšem o jiném ročním odbobí-o zimě. Jak jistě víte, hlemýždi přečkávají zimu v tzv. zimním spánku, kdy si zalepí "vchod" (prostor mezi obústím) pevnou blánou z uhličitanu vápenatého a zahrabou se do hlíny.

Vytáhnout jej nelze, ale například vrány, havrani a drozdi dovedou ulitu rozbít o kámen. Menšího hlemýždě může hladová ropucha spolknout i s ulitou, odradit se nenechá ani ježek či ještěrka.Mlži (Bivalvia) jsou vodní živočichové řazení do kmene měkkýšů (Mollusca). Je známo kolem 30 000 druhů mlžů. Patří k nim obecně známí obyvatelé mořského a sladkovodního prostředí, jako jsou ústřice, slávky, srdcovky, škeble a perlorodky. Některá data mohou pocházet z datové položky.

Z kolika casti se sklada schránka mlžů : Schránka měkkýšů je nejrůznějším způsobem modifikovaná, vždy z uhličitanu vápenatého, v kalcitové nebo aragonitové formě. Tvoří ji tři vrstvy: vnější periostrakum, střední vrstva kalcitová prizmatická a vnitřní vrstva aragonitová (též porcelánová).