Antwort Kde je v paneláku hlavní jistič? Weitere Antworten – Kde najít hlavní jistič v paneláku

Kde je v paneláku hlavní jistič?
Hlavní jistič je vypínač, který najdeme před elektroměrem, a který omezuje výši maximálního odebíraného elektrického výkonu v odběrném místě. Jinými slovy v případě kdy dochází k překročení nastavené hodnoty odběru, hlavní jistič přeruší dodávku elektrické energie a zabrání tak přetížení vodičů nebo zkratu.Hlavní jistič před elektroměrem je technické zařízení, které chrání vaše odběrné místo. Zpravidla se nachází v blízkosti elektroměru a lze jím vypnout dodávku elektřiny pro celé odběrné místo.Nejjednodušším způsobem je nahlédnout do vyúčtování za elektřinu, hodnota jističe je na něm uvedena.

Jak nahodit hlavní jistič : Jak nahodit hlavní jistič Uchopte jej a zatáhněte po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat. V případě, pokud by opět spadl, je někde v obvodu krátké spojení (zkrat) a je tak nezbytné zavolat odborníka kvůli opravě.

Kde je přívod do jističe

Připojení jističe:

Přívodní vodič fáze (černý, hnědý, šedý) přišroubujeme na vstupní svorku jističe. Pokud není uvedeno od výrobce jinak, je jedno jestli se jedná o vrchní či spodní kontakt. Na výstupní svorku jističe připojíme vodič jenž vede ke spotřebiči.

Jaký hlavní jistič do bytu : Zatímco v bytech, kde topíte a ohříváte vodu jinak než elektřinou, si často vystačíte s jističem 1×25 A, v rodinných domech jsou častěji používané hlavní jističe o velikosti 3×20 A nebo 3×25 A.

Použití jističe s nadproudovou spouští vyšší než pětinásobek jmenovitého proudu jističe v čase 0,2 s je závislé na kladném stanovisku provozovatele distribuční soustavy. Jako hlavní jistič bude použit jistič z normalizované řady proudů 100, 125, 160, 200, 250, 315, 400, 500, 630, 800, 1 000 A.

Zatímco v bytech, kde topíte a ohříváte vodu jinak než elektřinou, si často vystačíte s jističem 1×25 A, v rodinných domech jsou častěji používané hlavní jističe o velikosti 3×20 A nebo 3×25 A.

Co kdyz nejde nahodit jistič

Jistič nejde „nahodit“

Pro začátek můžete vypnout všechny spotřebiče a světla. Pokud ani pak nepůjde jistič „nahodit“, tak nejspíše budete potřebovat nový. Pokud jste však dříve zasahovali do elektroinstalace, může být závada jinde. Jistič totiž možná nechce sepnout, jelikož jste narušili kabel a způsobili zkrat.Kdo může vyměnit hlavní jistič Výměna hlavního jističe by měla být prováděna pouze kvalifikovaným elektrikářem nebo odborníkem s dostatečnými znalostmi a zkušenostmi v oblasti elektrických instalací.Připojení jističe:

Přívodní vodič fáze (černý, hnědý, šedý) přišroubujeme na vstupní svorku jističe. Pokud není uvedeno od výrobce jinak, je jedno jestli se jedná o vrchní či spodní kontakt. Na výstupní svorku jističe připojíme vodič jenž vede ke spotřebiči. Dokončíme zapojení např.

hlavní jistič 25A, jistič 16A pro zásuvkové okruhy nebo jistič 10A pro světelné okruhy. Při přetížení nebo zkratu zareaguje jen jistič daného okruhu a ostatní okruhy zůstávají nepřerušené.

Kolik jističů na byt : U hlavního jističe se udává, že menší byty si pohodlně vystačí s jističem do hodnoty 25A. Pořídit větší jistič „pro strýčka příhodu“ se v tomto případě nevyplatí, poplatky se ostatně odvíjí podle velikosti hlavního jističe. Dbejte však na to, aby jistič pohodlně „jistil“ hlavní spotřebiče domácnosti zapnuté současně.

Kolik stojí výměna hlavního jističe : Samotná výměna vyjde na zhruba tři tisíce korun. Dalších zhruba 1000 korun zaplatíte elektrikáři za to, že vám přijde domů změřit, jak velký jistič potřebujete.

Kolik W na 16A jistič

Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.

Je ‍ovlivněna skladbou spotřebičů v ‍odběrném místě a ‍určuje maximální možné zatížení instalovanými elektrospotřebiči. Hodnotu naleznete na ‍poslední faktuře. Pokud fakturu nemáte k ‍dispozici, údaj je ‍uveden na ‍hlavním jističi v ‍rozvodné skříni.Výměna hlavního jističe by měla být prováděna pouze kvalifikovaným elektrikářem nebo odborníkem s dostatečnými znalostmi a zkušenostmi v oblasti elektrických instalací. Samovolná výměna jističe bez odborných znalostí může být nebezpečná a zvýšit riziko úrazu elektrickým proudem nebo požáru.

Kolik stojí vymena jističe ČEZ : Poplatky spojené s výměnou jističe

S výměnou jističe jsou spojené poplatky za navýšení rezervovaného příkonu ve výši 250 Kč za jeden Ampér u jednofázového a 630 Kč za jeden Ampér u třífázového jističe.