Antwort Kde je upraveno pracovní právo? Weitere Antworten – Kam patří pracovní právo

Kde je upraveno pracovní právo?
Patří mezi odvětví soukromého práva. Základním pramenem pracovního práva je zákoník práce. Mezi další patří např. zákon o zaměstnanosti, zákon o kolektivním vyjednávání, zákon o inspekci práce a některé další.Zákonnou úpravou pracovněprávních vztahů je úprava v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Novelizován byl zákonem č. 585/2006 Sb., zákonem č.Kolektivní pracovní právo je část pracovního práva, která se nedotýká jednotlivého zaměstnance jako takového, ale práv, povinností a zájmů zaměstnanců, jako sociální skupiny, jejich vztahů k určitému zaměstnavateli či skupině zaměstnavatelů.

Kdy bude novela zákoníku práce : Novela zákoníku práce vyšla pod číslem 281/2023 Sb., s účinností od 1.10.2023. Předpis má dělenou účinnost, některé změny začnou platit 1.1.2024, popř. 1.1.2029.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Jak se dělí pracovní právo : Pracovní právo můžeme systematicky rozčlenit na individuální pracovní právo, kolektivní pracovní právo a oblast zaměstnanosti, v níž jsou upravovány vztahy vznikající při realizaci práva na práci, tedy vztahy vznikající při zprostředkování a hledání práce a rekvalifikaci.

Tento zákon upravuje právní vztahy vznikající při výkonu závislé práce mezi zaměstnanci a zaměstnavateli (pracovněprávní vztahy), vztahy kolektivní povahy (např. součinnost zaměstnavatele s odborovou organizací) a právní vztahy před vznikem pracovněprávních vztahů.

Zákoník práce však stanoví v § 207, že spory mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o nároky z pracovního poměru projednávají a rozhodují soudy (a v § 235, že spory vyplývající z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr se projednávají stejně jako spory z pracovního poměru).

Co upravuje kolektivní smlouva

Kolektivní smlouva upravuje práva zaměstnanců v pracovněprávních vztazích, jakož i práva nebo povinnosti smluvních stran této smlouvy. Kolektivní smlouvu smí za zaměstnance uzavřít pouze odborová organizace. Jiní zástupci zaměstnanců kolektivní smlouvu uzavřít nesmějí.Co obsahuje dokumentace bezpečnosti práce

Dokumentace BOZP obsahuje všechny informace o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a zahrnuje např. zásady BOZP, postupy pro řešení rizik, plány evakuace, seznamy nebezpečných látek, pracovních úkolů a povinností, pravidla pro používání ochranných pomůcek a další.2024 s limitem 10 000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele. Od července se tento limit rozdvojí a začne se počítat z aktuální průměrné mzdy v ČR. Z odměny zaměstnance na DPP do limitu 10 000 Kč se odvádí pouze srážková daň ve výši 15 % (pokud nepodepsal prohlášení poplatníka k dani, tzv. růžový formulář).

Hromadně se určí, že si všichni zaměstnanci bez výjimky vyberou volno třeba prvních čtrnáct dnů v srpnu. V práci pak doslova není ani noha. Ze zákona však může nařízená celozávodní dovolená trvat maximálně dva týdny v kuse, u uměleckých souborů nejdéle čtyři týdny.

Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel : V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.

Na co nemá zaměstnavatel právo : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Jaké jsou tři typy pracovněprávních vztahů

Pracovněprávní vztah může mít podobu pracovního poměru nebo dohody o práci konané mimo pracovní poměr, přičemž pracovní poměr může také vzniknout dvojím způsobem, jmenováním nebo obvyklejší formou na základě pracovní smlouvy.

Krajské pobočky Úřadu práce kontrolují, zda uchazeči o zaměstnání dodržují režim dočasné neschopnosti z důvodu nemoci či úrazu. Dále je v jejich kompetenci kontrola výše průměrného měsíčního čistého výdělku v rozsahu potřebném pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci.Na úřadu práce po vás budou chtít tyto dokumenty:

  • občanský průkaz,
  • doklad o skončení pracovního poměru nebo o ukončení studia,
  • zápočtový list z předchozího zaměstnání,
  • potvrzení o výši průměrného výdělku, který vám vystaví v předchozím zaměstnání,
  • evidenční list důchodového pojištění z předchozího zaměstnání.

Jak lze založit pracovněprávní vztah : Zákoník práce rozlišuje dva způsoby založení (vzniku) pracovního poměru, a to na základě pracovní smlouvy a jmenováním. V praxi výrazně převažuje založení pracovního poměru pracovní smlouvou, která je dvoustranným právním jednáním.