Antwort Kde je dnes Persie? Weitere Antworten – Co je dnes Persie

Kde je dnes Persie?
Dnešní Írán se rozkládá na území, v českém prostředí dříve označovaném termínem Persie, odvozeného podle názvu etnika Peršanů, pocházejících z jedné z provincií na jihozápadě země (Fárs).Dnes se tímto pojmem označují lidé íránského původu hovořící perštinou (fársí) a žijící v Íránu. Ve střední Asii hovoří mimoto persky Tádžikové, v Afghánistánu je variantou perštiny darí.Perština

Perština (فارسی)
Mapa rozšíření jazyka
Rozšíření Írán, Irák, Omán, Katar, Tádžikistán, Spojené arabské emiráty, Afghánistán, Pákistán, Indie, Uzbekistán, Izrael
Počet mluvčích 71–110 milionů
Klasifikace Indoevropské jazyky Indoíránské jazyky Íránské jazyky

Kdy zanikla Persie : Jak zanikla nejstarší monarchie světa. V říjnu 1971 se v rozvalinách antické Persepole sešla velmi vybraná společnost: králové, princové a emíři reprezentující 27 monarchií, prezidenti a viceprezidenti dalších desítek států. Byli mezi nimi i Ludvík Svoboda a Josip Broz Tito.

Jak se mluví v Íránu

Perština je indoevropský jazyk. Je úředním jazykem Íránské islámské republiky (přes 71 milionů obyvatel) a jejím východním dialektem daríjštinou, mluví dalších cca 7 milionů obyvatel v Afghánistánu, kde je druhým úředním jazykem a v Pákistánu.

Kdo žije v Íránu : Obyvatelstvo a náboženství Polovinu obyvatel tvoří Peršané, na území státu žijí také Kurdové, Ázerbajdžánci, Arabové, Židé a velké množství menšinových národů. Nejrozšířenějším jazykem v Íránu je perština, kterou včetně dialektů hovoří přibližně dvě třetiny lidí a pasivně jej ovládá většina obyvatel.

Ekonomickými tahouny říše byla především města na pobřeží Perského zálivu a Středozemního moře včetně řeckých kolonií, kterým Persie obyčejně ponechala samosprávu. Vojsko Dareia se skládalo také z rozmanitých součástek, které dávaly dohromady velmi výkonný stroj.

(336–330 př. Kr.). Perská říše byla poražena vojsky Alexandra Makedonského, který se proti ní vypravil r. 334 př.

Kde se mluvi Perstinou

Perština má dnes status jediného oficiálního jazyka Islámské íránské republiky a domluvíte se s ní i v Afghánistánu, Pákistánu nebo Tádžikistánu. Slovní zásoba perštiny je silně ovlivněná arabštinou, ale najdeme v ní i francouzská nebo turecká slova.Podstatná a přídavná jména rozlišují tři pády: nominativ (pro podmět), genitiv (pro všechny předložky a přivlastňování) a akuzativ (pro předmět). Dále jsou v arabštině dva rody – mužský a ženský – a tři čísla – singulár, duál a plurál (někdy i paukál).

Dareiův palác
Adresa Marvdasht County, Írán
Souřadnice 29°56′3,77″ s. š., 52°53′22,4″ v. d.
Dareiův palác Dareiův palác, Írán
Další informace


Írán disponuje, kromě ropy, nerostným bohatstvím v hodnotě nejméně 700 miliard dolarů. Má zásoby olova, mědi či železné rudy. Írán, pátý největší producent ropy v rámci kartelu OPEC, má potenciál získat těžbou nerostných surovin daleko více prostředků než mu může přinést těžba ropy a zemního plynu.

Jak se mluví v Iráku : Celkem 97 % obyvatel je muslimského vyznání, a to většinou šíitského. Hlavním a největším městem je Bagdád, úředními jazyky jsou arabština a kurdština.

Kdo porazil Peršany : Roku 480 př. n.l. došlo k bitvě u Thermopyl, ve které vyhráli Peršané. Smrt zde nalezlo 300 spartských vojáků i se svým velitelem Leonidem. Vítězní Peršané poté vtrhli do Athén a zapálili je.

Jaký je rozdíl mezi Spartou a Athénami

Řecké městské státy měly mezi sebou stále nějaké rozepře a Sparta zrovna taky. Bojovala a bojovala zrovna proti druhému, nejdůležitějšímu státu, jménem Athény. Sparta měla strašně tvrdou výchovu, zatímco Athény se zaměřovaly spíše na umění. Výchova Sparty: Už od malička se rozhodovalo, kdo bude žít a kdo ne.

Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.Český jazyk je úředním jazykem pouze České republiky. Tato zásada ale nemá oporu v právním řádu ČR (neexistuje zde úprava úředního jazyka). Češtinu je možno používat v úředním styku i ve Slovenské republice, jako jazyk srozumitelný se státním jazykem (slovenštinou).

Jaký je nejtěžší jazyk : Britský časopis The Economist si položil otázku, který jazyk světa je ten nejsložitější. Vítězem se stala vzácná řeč amazonských indiánů známá pod označením tuyuca. Je tvořena fonetickým systémem jednoduchých souhlásek a několika málo nosových samohlásek.