Antwort Kde žije larva vážky? Weitere Antworten – Kde se vyskytuje vážka

Kde žije larva vážky?
Výskyt, habitat

Jeden z mála našich druhů vážek s holoarktickým areálem, vyskytuje se tedy i v Severní Americe. U nás velmi běžná vážka na většině typů stojatých, bohatě zarostlých vod, včetně kyselých, kde mohou být populace velmi početné. Vystupuje i do vyšších nadmořských výšek (horská rašeliniště).Proměna je nedokonalá. Než se larva vyvine v dospělého jedince, tak to trvá 2 roky a dospělci žijí dalších několik měsíců.Oplodněná vajíčka, kterých mohou být stovky až tisíce, vážky kladou do vody, kdy nejčastěji přistanou na plovoucí vegetaci a vajíčka kladou pod ni. Vážka žíhaná (Sympetrum striolatum) spolupracuje v páru – když je sameček připojený na samičku, vajíčka kladou spolu v kooperaci – vajíčka kladou pod hladinu vody za letu.

Kde žije vážka Ploská : Má v oblibě málo zarostlé vody, proto často jako první osídluje nově zakládané malé vodní plochy. Rozšířena je po celé Evropě s výjimkou severu Skandinávie a Británie, dále v západní Asii a na Středním východě. V Česku je všude běžná.

Čím se živí larvy vážek

Larvy jsou dravé, takže loví různý vodní hmyz, například znakoplavky, larvy pakomárů, ale i menší larvy vážek.

Jak dlouho se vyvíjí vážka : Nymfy (larvy) se líhnou z vajíčka po 2-3 týdnech. Žijí ve stojatých mělkých vodách s pobřežní vegetací, kde se vyvíjí 2 roky. Dospělci létají od května do července.

Vážky se rozmnožují proměnou nedokonalou bez stádia kukly (vajíčko, larva, dospělec). Páří se za letu a celý akt trvá krátce, asi 30 s. Brzy po kopulaci klade samice vajíčka do vody, z nich se vyvinou larvy – nymfy. Larvy jsou dravé, živí se bezobratlými živočichy.

Jejich kořistí bývá jakýkoliv létající hmyz, někdy i jiné druhy vážek. Nymfa loví kořist pomocí tzv. masky. Masku dokáže vymrštit až do vzdálenosti jedné třetiny svého těla a kořist si pomocí ní přitáhne k ústům.

Jak dýchá larva vážky

Larvy u jepic se nazývají nymfy. Nymfy žijí ve vodě. Pojmenování je převzato z mytologie, neboť nymfy byly ženské bytosti okouzlující svou krásou, které mimo jiné obývali i vody. Nymfy jepic dýchají zvláštním orgánem, který je jakýmsi „křížencem“ mezi trachejemi (=vzdušnicemi) a žábrami.Dospělé vážky nežijí v našich podmínkách zpravidla déle než dva měsíce. I ty poslední však na podzim s příchodem mrazů hynou a zimu přečkávají pouze larvy pod vodou. Výjimku tvoří šídlatky rodu Sympecma, které přezimují v úkrytu jako dospělci. Při teplém počasí se s nimi můžeme v přírodě setkat již v únoru.Kde se vyskytuje

  • Šelmy Rys ostrovid Vlk obecný Medvěd hnědý Kočka divoká
  • Velcí kopytníci Zubr evropský Divoký kůň Pratur.
  • Ptáci Orel skalní Orel mořský Sokol stěhovavý


Šídlo rákosní (Aeshna affinis) Středně velké tělo, kovově zelené, bronzové až černé (s výjimkou Epitheca bimaculata). Oči jsou vzájemně spojené v linii. Typičtí letci, usedají jen zřídka (do korun stromů), létají hlavně u různých stojatých i tekoucích vod, často na rašeliništích.

Jak loví larva vážky : Jejich kořistí bývá jakýkoliv létající hmyz, někdy i jiné druhy vážek (často šídlo uloví motýlici). Nymfa loví kořist pomocí tzv. masky, což je přetvořený spodní pysk s uchvacovacím zařízením. Masku dokáže vymrštit až do vzdálenosti jedné třetiny svého těla a kořist si pomocí ní přitáhne k ústům.

Jak dlouho zije Važka : Průměrná délka života dospělé vážky je podle druhu různá, např. šidélko ruměnné se dožívá průměrně 7 dnů, šídlo královské 14 dnů. Maximum je ale mnohem vyšší, třeba u šídla královského činí 60 dnů. Výjimku tvoří druhy, které přezimovávají jako dospělci, ti se mohou dožít i půl roku.

Kde žijí Češi

Češi (archaicky Čechové) jsou západoslovanský národ, žijící převážně na území Česka. Významnější české menšiny žijí v Německu, na Slovensku a v Rakousku, častěji se vyskytují i ve Francii, Itálii, Spojeném království, USA, Švýcarsku, Chorvatsku a na Ukrajině (Volyň).

Na světě žije kolem 6500 druhů savců zařazených do 1250 rodů, 152 čeledí a až 46 řádů.Seznam vážek v Česku uvádí 72 druhů, které jsou ve dvou tabulkách rozděleny na motýlice (25 druhů) a šídla (47 druhů). Názvy stupňů ohrožení jsou uvedeny podle červeného seznamu IUCN.

Kolik je Čechů v Rusku : Skutečný počet Čechů v celém Německu odhadl na 200 tisíc osob, v Rusku na přibližně 80 tisíc osob.