Antwort Kde hnízdí špaček obecný? Weitere Antworten – Kde hnízdí špaček

Kde hnízdí špaček obecný?
Hnízda si staví v dutinách stromů, s oblibou užívá budky a s postupující synantropizací stále častěji i dutiny na budovách. Mláďata opouštějící hnízdo se postupně houfují do stále větších hejn, ve kterých se zdržují až do odletu. Za potravou zaletuje daleko na travnaté plochy, později do sadů a vinic.Intenzivní stavbu hnízda spustili až na konci března. Hnízdo staví oba partneři a pokračují i v době, kdy už samička zahájí snůšku. Vajíčka v hnízdě přibývají v jednodenních intervalech.Špaček obecný je na našem území tažným druhem. Většina našich špačků zimuje v mediteránu od Itálie po Portugalsko a v severní Africe. Jejich zimoviště tedy neleží příliš daleko.

Jaký je rozdíl mezi Kosem a Špačkem : Špaček je o něco málo menší než kos, je také tmavý ale až s nádechem do tmavě zelené, kovově lesklé barvy. Je většinou tažný, zpět se však vrací již na přelomu února a března. Špaček jen přesně druh, na kterém můžeme ukázat, že v přírodě není nic černobílého.

Co dělat když vypadne ptáče z hnízda

Pokud ptáče otvírá zobáček a žadoní o potravu, můžeme mu jako první pomoc podat pár soust dětského piškotu navlhčeného vodou. Z toho užmouláme malé kuličky (přiměřené velikosti zobáčku ptáčete) a za pomoci párátka či pinzety vkládáme mláděti hluboko do krku, aby je mohlo spolknout.

Kde si staví hnízdo : Hnízda si budují buď na povrchu nebo pod zemí. Některé druhy čmeláků mohou zahnízdit v suchém listí, suché trávě nebo nahromaděném mechu, ale také v senících, v úžlabích trámů nebo v tepelné izolaci pod střechou, mohou obsadit i ptačí budku, holubník, kompost, opuštěné veverčí hnízdo nebo dutinu ve stromu.

Špaček obecný (Sturnus vulgaris)

Byl zavlečen do mnoha dalších částí světa.) rostliny i živočichové (Je vysloveně všežravý – živí se semeny, bobulemi i dalšími plody a bezobratlými, od hmyzu po žížaly.) Samice snáší 4−6 vajíček, inkubace trvá 12−14 dní.

Často napodobuje zpěv i jiných druhů ptáků, vrzání vrat i mňoukání kočky. Občas plete i ornitology, když na jaře zpívá jako žluva hajní, která k nám přilétá až v květnu. Špaček živí mláďata převážně hmyzem a bobulemi.

Kde bydlí Špaček

Třída Ptáci (Aves)
Řád Pěvci (Passeriformes)
Rozšíření Asie, Evropa (Původní areál zahrnuje celou Evropu a Asii dál na východ až po jezero Bajkal. Byl zavlečen do mnoha dalších částí světa.)
Biotop listnatý a smíšený les (Lesy, zahrady, městské parky, vinice)

Špačci a čejky nelétají zimovat daleko do Afriky, ale odlétají pouze na kratší vzdálenosti, obvykle jen do jižnějších oblastí Evropy. V teplejších zimách, kdy je málo sněhu a dostatek potravy, dokonce nemusejí tito tažní ptáci vůbec odletět.Celkový vývoj mláďat od vajíčka po samostatného jedince je poměrně krátký, samice nasedá po snesení druhého vajíčka, ty sama zahřívá po dobu 13 dnů, po vylíhnutí se o ptáčata pečlivě starají oba rodiče, z hnízda vylétají přibližně za 15 až 16 dnů.

Kukačku zná snad každý nejen kvůli jejímu nápadnému a nezaměnitelnému hlasovému projevu, ale i kvůli jejímu nezvyklému způsobu hnízdění. Kukačka obecná si hnízdo sama nestaví, ale vejce snáší do hnízd drobných pěvců, živících svá mláďata hmyzem a stavících si většinou otevřená hnízda.

Proč vyhodí mládě z hnízda : Neduživé mládě otec nedlouho po vylíhnutí instinktivně vyhodil z hnízda, aby dvojnásobně větším sourozencům neujídalo cennou stravu, jíž mají čápi v přírodě stále méně. „Ubývá mokřadů se zdroji čapí potravy a hmyzu. Posledním čapím rájem zůstává ohrožená Moravská Amazonie, kde čápi stále hnízdí přirozeně na stromech.

Jak najít sršní hnízdo : Pokud uvidíte větší množství vos (sršňů) na jednom místě, kde nemají žádnou potravu, pravděpodobně nedaleko najdete také jejich hnízdo.

Kdy přiletí špačci

Naši špačci zimují v západním Středomoří (jen výjimečně přezimují menší hejnka i u nás), kam odlétají v září až listopadu a vracejí se koncem února a v březnu.

Pojďte si poslechnout naše nejběžnější druhy ptáků

  • Červenka obecná Červenka zpívá po celý rok.
  • Sýkora koňadra. Sýkora koňadra je při zpěvu velmi šikovná, někteří samečci ovládají až 40 různých hlasových projevů.
  • Sýkora modřinka. Sýkory modřinky zpívají jemněji než sýkory koňadry.
  • Pěnkava obecná
  • Zvonek zelený

Některá data mohou pocházet z datové položky. Rorýs obecný je nenápadně hnědočerně zbarvený pták jen o něco málo větší než nepříbuzná, ale na první pohled podobná vlaštovka obecná, s dlouhými srpovitými křídly a vykrojeným ocasem. Patří k nejlepším letcům vůbec.

Kteří ptáci se vracejí z teplých krajin : V únoru se vrací skřivani, špačci a čejky, v březnu čápi, konipasi, drozdi, holubi hřivnáči, strnadi či červenky. V dubnu přilétají zpět vlaštovky a jiřičky či pěnice. V květnu jsou to poslední tažní ptáci jako například ťuhýci či rorýsi.