Antwort Kde cerpat železo? Weitere Antworten – Kde je nejvíce železa

Kde cerpat železo?
K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.Konzumujte zejména sušené meruňky, rozinky, čerstvé třešně, jahody, maliny, ostružiny, datle, švestky, rybíz, hrušky, avokádo, grep a další. Nejvíce železa se ukrývá v pistáciích, lískových ořechách, mandlích, slunečnicových a sezamových semínkách. Například dýňová semínka ve 30 gramech ukrývají 4,5 mg železa.Hlavními zdroji železa v potravě jsou maso, masné výrobky, vnitřnosti (játra, slezina), vaječný žloutek, listová zelenina.

Kde se v těle tvoří železo : Proteinu, který transportuje kyslík z plic a reguluje vývoj buněk. Většina ze 3–4 gramů elementárního železa přítomného v našem těle je ve formě hemoglobinu. Zbývající železo je uloženo v játrech, slezině a kostní dřeni nebo se nachází v myoglobinu naší svalové tkáně.

Jak rychle doplnit železo

Mezi nejlepší zdroje železa patří živočišné potraviny obsahující hemové železo (játra, červené maso, ryby). Z rostlinných zdrojů patří mezi velmi bohaté zdroje luštěniny, hořká čokoláda, dýňová semínka nebo kešu ořechy. Zapomínat bychom neměli ani na tofu, listový špenát nebo sušené ovoce.

Které ovoce má nejvíce železa : Do skupiny rostlinných produktů obsahujících nejvyšší koncentraci železa patří také ořechy; brokolice; řeřicha; červená řepa; Botwinka; dýňová semínka; datle a sušené ovoce, včetně: meruněk; rozinky a švestky. Borůvky jsou také bohaté na železo.

Mezi příznaky nízké hladiny železa a chudokrevnosti patří:

  1. pokles tělesné kondice.
  2. únava.
  3. slabost.
  4. apatie.
  5. bušení srdce při zátěži.
  6. bledá pokožka.
  7. lámání nehtů a vypadávání vlasů
  8. popraskané koutky úst nebo jiné záněty sliznice dutiny ústní


Vstřebání železa v organismu můžete zvýšit současným podáním vitamínu C. Naopak současná konzumace mléčných výrobků, kávy, čaje nebo červeného vína může jeho vstřebání v těle výrazně snížit. Doporučená denní dávka železa je pro dospělého člověka asi 14 mg/den, přičemž např. dárci krve potřebují až 2x větší množství.

Čím rychle doplnit železo

Mezi kvalitní zdroje železa můžeme řadit:

  • třtinovou melasu.
  • ovoce (meruňky, višně, třešně, švestky atd.
  • zeleninu (červená řepa, brokolice, mořské řady, špenát)
  • semena a ořechy (pistácie, kešu, lískové ořechy, slunečnice, sezam)
  • luštěniny (čočka, hrách, sója, cizrna)
  • maso a vnitřnosti (hlavně hovězí maso, játra)

Asi nejjednodušší pak je zapít jídlo sklenkou pomerančového džusu. Některé potraviny vstřebatelnost železa naopak snižují. Patří k nim káva a čaj obsahující tanin, ale i jídlo bohaté na vápník. S těmi je tedy lepší počkat alespoň půl hodiny po konzumaci cenných zdrojů železa.Mezi kvalitní zdroje železa můžeme řadit:

  1. třtinovou melasu.
  2. ovoce (meruňky, višně, třešně, švestky atd.
  3. zeleninu (červená řepa, brokolice, mořské řady, špenát)
  4. semena a ořechy (pistácie, kešu, lískové ořechy, slunečnice, sezam)
  5. luštěniny (čočka, hrách, sója, cizrna)
  6. maso a vnitřnosti (hlavně hovězí maso, játra)


Většinou se anémie z nedostatku železa rozvíjí pomalu a postupně se objeví příznaky jako je únava a nedostatek energie, zimomřivost, zadýchávání se při námaze, bolesti hlavy, bledost kůže a sliznic, vypadávání vlasů, hučení v uších, riziko pádu pro náhlé snížení krevního tlaku, nepravidelnosti srdečního rytmu.

Jak rychle doplnit železo v těle : Mezi nejlepší zdroje železa patří živočišné potraviny obsahující hemové železo (játra, červené maso, ryby). Z rostlinných zdrojů patří mezi velmi bohaté zdroje luštěniny, hořká čokoláda, dýňová semínka nebo kešu ořechy. Zapomínat bychom neměli ani na tofu, listový špenát nebo sušené ovoce.

Proč tělu chybí železo : Hlavní a nejčastější příčiny nedostatku železa v organismu:

Chronická ztráta krve. Silná nebo delší menstruace. Krvácení v gastrointestinálním traktu. Zvýšená potřeba organismu po zásobení železem.

Jak poznat že v těle chybí železo

Nejčastější příznaky, které vás mohou upozornit, že máte v těle málo železa.

  1. Únava a vyčerpání
  2. Dušnost.
  3. Bledá kůže.
  4. Neklidné nohy.
  5. Bolest hlavy a závratě
  6. Křehké nehty a klouby na prstech.
  7. Bušení srdce.
  8. Bolavá ústa.