Antwort Kam zasadit Lesní jahody? Weitere Antworten – V čem pěstovat lesní jahody

Kam zasadit Lesní jahody?
Lesní jahody jsou odolné a stálezelené. Tato odrůda dorůstá výšky přibližně 10-20 cm a vyžaduje vzdálenost výsadby přibližně 25 cm (16 kusů na m²). Lesní jahody jsou jedlá trvalka. Preferují slunné až polostinné stanoviště a potřebuje vlhkou, ale dobře propustnou půdu bohatou na živiny a humus.Patří do čeledi růžovitých (lat. Rosaceae). Pěstujeme ji ze semen, které si nejprve předpěstujeme v pařeništi, ideálně v průběhu února až dubna. Semena jahod sázíme mělce a překryjeme je jen tenkou lehkou vrstvou zeminy, následně je ještě překryjeme papírem.Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.

Kam zasadit mesicni jahody : Měsíční jahody mají rády slunná stanoviště nebo mírný polostín a humózní, vlhčí půdu. Přezimují bez problémů a vytváří šlahouny, na kterých vyrůstají nové rostliny. Pro pěstování na balkonech je vhodná odrůda ‚Alexandria' nebo rarita mezi jahůdkami‚Alpine Yellow' se žlutými plody.

Kde rostou lesní jahody

Jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda, je trvalá, 5–20 cm vysoká rostlina z čeledi růžovitých. Roste planě na osluněných stanovištích v lesích a hájích, na lesních pasekách, na loukách i na mezích.

Kam umistit Previsle jahody : Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Přemýšlíte, jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku I s tím vám poradíme. Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do 60 cm truhlíku dejte klidně 5 sazenic. K jahodám můžete do truhlíku zasadit i další rostliny, abyste využili maximálně využili místo.

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.

Jak dát fólii na jahody

Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 – 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm. Po vysazení zalít vodou a zopakovat 3x týdně zejména v prvních dnech po vysazení. Do fólie udělejte křížový řez a mělkou dírku pro sazenici.Používá se při žaludečních onemocněních a vředech. Prospívá kloubům, léčí revma a dnu, působí proti skleróze. Je žlučopudný a močopudný, má antibakteriální (stafylokokus aureus, Mykobact.První výsadbu provádíme vždy do středu stupňovitých záhonků a sazenice vysazujeme 25 cm od sebe. Tradičním plošným rozměrem pyramidy je délka hran 220 cm, čili plocha 4,84 m. Vzdálenost stěn jednotlivých stupňů by měla být 25 cm a ideální výškou jahodové pyramidy je 1,25 m.

Kolik místa jahodník potřebuje

Slabě rostoucí odrůdy si vystačí s 20 cm, středně rostoucí druhy potřebují 30 cm a silně rostoucí jahodníky potěště až 40 cm místa. Řádky by od sebe měly být vzdálené 50 až 70 cm. Ideálně je směřujte na severojih. Jahodníky díky tomu budou mít dostatek světla a tepla, ale nespálí se.

Jaké jsou nejlepší jahody : Mezi nejlepší jahody patří původně francouzská odrůda Mara de Bois. Jsou to jahody s výrazným aroma, které připomíná vůní právě divoké jahody. Odrůda je stáleplodící a převislá a má středně velké plody.

Co můžu vysadit vedle jahod : Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Co dát pod jahody

Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie

  1. Mulčovací kůra. Může být nastlaná mezi jednotlivými jahodníky i mezi řádky.
  2. Sláma. Další možností je nastýlání slámy.
  3. Posečená tráva. Podobně jako slámu lze použít i drobnou trávu z trávníku.
  4. Černá netkaná textilie.
  5. Hnojení jahod.
  6. Zakořeňování odnoží


Obložte je slámou

Rostliny je nutné zalévat, ale plody by měly být proti vlhku chráněny. „Ideální je jahodníky obložit 5 centimetrů vysokou vrstvou slámy. Když prší, vláha se dostane ke kořenům, ale na plody nestříká bláto. Jahody pak nejsou špinavé a zároveň se tak nepřenášejí plísně,“ radí Hamala.Lalokonosec je nelétavý brouk, který se živí okusem listů, vznikají typické obloukovité zářezy. Tyto škody jsou malé, spíše estetické. Škodí především larvy lalokonosce, které okusují kořeny jahodníku a kořenový krček. Rostliny jsou zpomaleny v růstu, náhle vadnou a jsou nevratně zničeny.

Kolik hliny potrebuji jahody : Spotřeba jahod úměrně stoupá s počtem dětských členů domácnosti. Obecně se dá říct, že jenom pro čerstvou spotřebu potřebujete minimálně 6 až 7 rostlin na osobu v rodině. Pokud plánujete mrazit, zavařovat a jinak zpracovávat, doporučuji 50 až 60 rostlin jahod na rodinu – minimálně 10 rostlin/sazenic na osobu.