Antwort Kam zasadit echinaceu? Weitere Antworten – Jak zasadit echinacea

Kam zasadit echinaceu?
Snadné na pěstování, krásné i ve váze

V březnu je můžete vysévat ze semen. Pokud jste to nestihli, můžete zasadit i pěkné vzrostlé sazenice, které se vám v průběhu září krásně ujmou. Dobře se jim bude dařit na slunném stanovišti s hlinitou a výživnou půdou. Jejich kvetení bude trvat až do zámrazu.Echinacea odstraňuje chlad a vítr z povrchu těla a zahřívá jang ledvin. Je tedy vhodná v případě, kdy pociťujete nekomfort způsobený prochladnutím těla. POZOR: Echinaceu nesmí užívat pacienti, které trápí systémová a autoimunitní onemocnění – lupus, revmatoidní artritida nebo např. roztroušená skleróza.Kvete až druhý rok

Případně si kupte předpěstované mladé rostliny a vysazujte je v druhé polovině května. Měly by přijít na slunné místo do lehčí půdy.

Jak dlouho klíčí echinacea : Klíčí 5 až 20 dní. Echinacea je nenáročná na údžbu. Pěstujeme v dobře odvodněné půdě bohaté na humus, ideálně na plném slunci.

Jak sbírat Echinacea

Sbíráme v době květu. Kořen, s vysoce koncentrovanými éterickými oleji, pak na podzim. Používány jsou hlavně extrakty ve formě kapek, sirupů, tinktur, tablet, mastí a krémů. V sušené formě echinacea podstatně ztrácí účinnost.

Jak dlouho kvete Echinacea : Dosahují výšky 40-70 cm. Kvete od června do října, často až do mrazů. Listy jsou drsné, podlouhlé a zelené. Atraktivní je i v zimě, pokud neodstraníte odkvetlé květenství.

Sbíráme v době květu. Kořen, s vysoce koncentrovanými éterickými oleji, pak na podzim. Používány jsou hlavně extrakty ve formě kapek, sirupů, tinktur, tablet, mastí a krémů. V sušené formě echinacea podstatně ztrácí účinnost.

Dosahují výšky 40-70 cm. Kvete od června do října, často až do mrazů. Listy jsou drsné, podlouhlé a zelené. Atraktivní je i v zimě, pokud neodstraníte odkvetlé květenství.

Kdy se Sklizi echinacea

Květy a listy se sbírají v době květu od června do září. Kořen sbíráme v srpnu a září, podélně ho rozřízneme, omyjeme a usušíme.Rozmnožují se zejména vegetativně, původní druhy a několik odrůd lze množit semeny. Vegetativně se třapatky množí kořenovými řízky během zimy v prosinci až lednu, nebo časně zjara v dubnu až květnu. Dělení trsů je také možné, ale méně vydatné, nejlépe se hodí jednoleté mateční rostliny.Kvete až do začátku podzimu a pokud je množíte výsevem, již prvním rokem vás překvapí kvetením. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin.

Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Kam zasadit Třapatku : Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka pochází původně ze Severní Ameriky a roste nejraději na vlhkých loukách. Žluté paprskovité květy kvetou v závislosti na odrůdě od května do října a dosahují výšky až 2 m. Ideální je vysadit třapatku na zahradě na místo s vlhkou půdou a sluncem pro květy.

Jaké trvalky do stínu : Trvalky do polostínu

  • Kyprej vrbice – Lythrum salicaria ´Pink Blush´
  • Dračík náprstníkový – Penstemon digitalis ´Dark Towers´ – 1 l.
  • Hvězdnice novoanglická – Aster novae-angliae ´Purple Dome´
  • Želonice lysá – Chelone obliqua – Alba – 2 l.
  • Poděnka Tradescantia – ´Barbel´ Tradescantia x andersoniana.

Kdy ostříhat echinaceu

Kvete až do začátku podzimu a pokud je množíte výsevem, již prvním rokem vás překvapí kvetením. Po odkvětu stačí květ odstřihnout, stonek zachovejte, protože podél něj vyrůstají z paždí další poupata, které neúnavně pokračují v kvetení až do konce prázdnin.

  • Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)
  • Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)
  • Bohyška (Hosta spec.)
  • Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)
  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
  • Čechrava (Astilbe spec.)
  • Zvonek (Campanula spec.)
  • Sasanky (Anemone)

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:

  • Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.
  • Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.
  • Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Jaké rostliny se hodí do stínu : Výběr trvalek do stínu

Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).